Brass in Concert Championships - The Records [1977-2004]

14-Nov-2005

Who's won what and when. Winners and conductors, best soloists, march prize and all the awards fromth the UK's premier entertainment competition.


The Winners and Conductors:

1977: Grimethorpe Colliery (Fred Partlett)
1978: Hammonds Sauce (Geoff Whitham)
1979: Grimethorpe Colliery (Ray Farr)
1980: Grimethorpe Colliery (Ray Farr)
1981: Grimethorpe Colliery (Ray Farr)
1982: Desford Colliery Dowty (Howard Snell)
1983: Grimethorpe Colliery (Ray Farr)
1984: Desford Colliery Dowty (Howard Snell)
1985: Desford Colliery Dowty (Howard Snell)
1986: Grimethorpe Colliery (David James)
1987: Britannia Building Society Foden (Howard Snell)
1988: Britannia Building Society Foden (Howard Snell)
1989: Leyland DAF (Richard Evans)
1990: Britannia Building Society Foden (Howard Snell)
1991: Leyland DAF (Richard Evans)
1992: BNFL (Richard Evans)
1993: Grimethorpe Colliery (Garry Cutt)
1994: Grimethorpe Colliery (Garry Cutt)
1995: DUT Yorkshire Imperial (Alan Exely)
1996: Williams Fairey (James Gourlay)
1997: JJB Sports Leyland (Richard Evans)
1998: Fodens Courtois (Nicholas Childs)
1999: Grimethorpe Colliery RJB (Garry Cutt)
2000: Fodens Courtois (Ray Farr)
2001: Grimethorpe Colliery UK Coal (Garry Cutt)
2002: Grimethorpe Colliery UK Coal (Garry Cutt)
2003: Grimethorpe Colliery UK Coal (Garry Cutt)
2003: Grimethorpe Colliery UK Coal (Richard Evans)

Winning Soloist:

1978: Billy Millar - euphonium, Wingates
1979: Stan Priestley - trombone, Grimethorpe
1980: James Shepherd - cornet, Ever Ready
1981: Billy Millar - euphonium, Hammonds Sauce
1982: Bryan Tait - cornet, Ever Ready
1983: Kevin Dye - cornet, Desford Colliery
1984: David Readyhough - flugel, Leyland
1985: Steven Mead - euphonium, Desford
1986: Nicholas Childs - euphonium, Grimethorpe
1987: Peter Roberts - soprano, Grimethorpe
1988: Alan Morrison - cornet, Grimethorpe
1989: David Moore - euphonium, Yorkshire Imps
1990: Chris Jeans - trombone, Rigid Containers
1991: Chris Jeans - trombone, Rigid Containers
1992: Robert Wood - euphonium, Rigid Containers
1993: Alan Morrison - cornet, Grimethorpe
1994: Alan Morrison - cornet, Grimethorpe
1995: William Rushworth - horn, Stocksbridge
1996: Simone Rebello, xylophone - Fodens
1997: William Rushworth - horn, JJB Sports
1998: Peter Roberts - soprano, Y.B.S.
1999: Glyn Williams - euphonium, Fodens
2000: Peter Smith - Eb bass, Todmorden Old
2001: Richard Marshall - cornet, Grimethorpe
2002: Shaun Thomas - euphonium, JAG Mount Charles
2003: Alexendra Kerwin - soprano, Scottish  Co-op
2004: Richard Marshall - cornet, Grimethorpe

Best March:

1985: Army of the Nile - (Leyland)
1986: Stars and Stripes - (Grimethorpe)
1987: Imperial Echoes - (Leyland DAF)
1988: Florentine - (Grimethorpe)
1989: Punchinello - (Manger Musikklag)
1990: March Lorraine - (Hammonds)
1991: The Wizard - (Leyland DAF)
1992: Wellington - (BNFL)
1993: On the Quarter Deck - (BNFL)
1994: March Lorraine - (Ever Ready)
1995: Barnum and Bailey's Favourite - (Grimethorpe)
1996: Padstow Lifeboat - (YBS)
1997: Shield of Liberty - (JJB Sports Leyland)
1998: Pride of the Wolverines - (JJB Sports Leyalnd)
1999: March from Jazz Suite - (Whitburn)
2000: Around the World - (Besses O' th' Barn)
2001: Under the White Ensign - (Leyland)
2002: New Colonial - (Grimethorpe)
2003: The Waltonian - (Sellers International)
2004: Jubilee - (Sellers International)

Best Principal Cornet:

1986: Brian Grant - GUS
1987: Alan Morrison - Grimethorpe
1988: John Hudson - BBS Foden
1989: Philip McCann - Leyland DAF
1990: Alan Morrison - Grimethorpe
1991: Alan Morrison - Grimethorpe
1992: Alan Morrison - Grimethorpe
1993: Alan Morrison - Grimethorpe
1994: Alan Morrison - Grimethorpe
1995: Shaun Randell - Grimethorpe
1996: Ian Porthouse - Tredegar Town
1997: Russell Gray - JJB Sports Leyland
1998: Andrew Lord - JJB Sports Leyland
1999: Mark Wilkinson - Fodens Courtois
2000: Kirsty Abbotts - Sellers International
2001: Richard Marshall - Grimethorpe
2002: Darren Stott - Sellers International
2003: Kirsty Abbotts - Carlton Main
2004: Kirsty Abbotts - Carlton Main

Best Principal Euphonium:

1993: Andrew Keegan - Besses O' th' Barn
1994: Morgan Griffiths - YBS
1995: Steven Mead - CWS Glasgow
1996: David Thornton - Wingates
1997: Glyn Williams - Fodens Courtois
1998: Morgan Griffiths - YBS
1999: Steven Mead - CWS Glasgow
2000: Glyn Williams - Fodens Courtois
2001: Michael Dodd - Grimethorpe
2002: Michael Dodd - Grimethorpe
2003: Billy Millar - Leyland
2004: Andy Hicks - Flowers

New Music Award:

1995: Far and Away - YBS
1996: Swan Lake - BBS Foden
1997: Peterloo Overture - JJB Sports Leyland
1998: The Gael - JJB Sports Leyland
1999: For the Love of a Princess - Whitburn
2000: A Manchester Tale - Grimethorpe
2001: Another Fine Mess - Grimethorpe
2002: You Raised Me Up - Sellers International
2003: Queen Isabel's Prayer - Flowers
2004: Lark in the Clear Air - Kirkintilloch

Quality Performance Award:

1993: Grimethorpe Colliery
1994: Yorkshire Building Society
1995: David Urquhart Travel Yorkshire Imps
1996: BBS Fodens
1997: JJB Sports Leyland
1998: Fodens Courtois
1999: Fodens Courtois
2000: Grimethorpe Colliery
2001: Grimethorpe Colliery
2002: Grimethorpe Colliery


Set Piece Award:

1977: King Size March - Roy Newsome
1978: Cushy Butterfield - Gordon Langford
1979: Bobby Shaftoe - Gordon Langford
1980: Songs of the Quay - Goff Richards
1981: North East Fantasy - Gavin Smith
1982: Widdicombe Fair - Stephen Bulla
1983: Dolphin Variations - Roger Payne
1984: The Girl I left behind Me - Philip Sparke

Youngest Player:

1997: Daniel Maines - 14
1998: Ross Royal - 15
1999: Anne Armstrong - 14
2000: Matthew Neville - 13
2001: Jonathon Chalker - 14
2002: Michael Smith - 15
2003: Kate Eggleshaw - 14
2004: J. Preston, Mount Charles

Best Soprano:

2001: Nigel Fielding - Grimethorpe
2002: Alan Wycherley - Fodens Richardson
2003: Steve Stuart - Kirkintilloch
2004: Steve Stuart - Kirkintilloch

Best Percussion:

2003: JAG Mount Charles
2004: Sellers International

Adjudicators:

The adjudicators appointed to judge the music performances have been -

1977: James Langley and Roy Newsome
1978: Denis Carr and James Langley
1979: Denis Carr and Albert Chappell
1980: Albert Chappell and Lt. Col. George Evans
1981: Lt. Col. George Evans and Walter Hargreaves
1982: Denis Carr and Gordon Langford
1983: Derek Bourgeois and Gordon Langford
1984: Albert Chappell and Bill Relton
1985: Albert Chappell and Bill Relton
1986: Denis Carr and David Read
1987: Gordon Langford and Peter Wilson
1988: Derek Broadbent and Bill Relton
1989: Albert Chappell and Gordon Langford
1990: Bill Relton and Philip Sparke
1991: James Scott and Philip Sparke
1992: Bill Relton and Denzil Stephens
1993: Goff Richards and James Scott
1994: Goff Richards and Howard Snell
1995: James Scott and Philip McCann
1996: Bill Relton and Philip Sparke
1997: Bob McDowell and Bill Relton
1998: Geoffrey Brand and Bob McDowell
1999: David Read and James Scott
2000: Geoffrey Brand and David Read
2001: Nigel Boddice and Geoffrey Whitham
2002: Nigel Boddice and Wing Commander Rob Wiffen
2003: John Berryman and Wing Commander Rob Wiffen
2004: John Berryman and Goff Richards

Archive...

2016   2015   2014   2013   2012
2011   2010   2009   2008   2007
2006   2005   2004 (1)   2004 (2)   2003
2002   2001

PRINT FRIENDLY VERSION

^back to top

4barsrest Classifieds

Vacancies

Poulton-le-Fylde
The Poulton Band (1st Section near Blackpool),has vacancies for a bass trombone & kit percussionist. Our friendly band of...

Contests

Welsh Open Entertainment Contest
Date: 18-Feb-2017
Venue: Grand Pavilion, Porthcawl, Esplanade Ave Porthcawl, Bridgend CF36 3YW

Concerts

Black Dyke Band Gladstone Theatre, Port Sunlight
Date: 29-Jan-2017
Venue: Greendale Rd, Birkenhead, Wirral CH62