2006 National Youth Brass Band Championships - Schedule of events

4-Apr-2006

Just in case you are tempted to pop out for a cup of tea, we have the schedule of events for Sunday.


Junior Section
Haden Freeman Concert Hall

Test Piece:- Own Choice, Must include one piece of music composed for Brass Bands
Adjudicators: John Roberts Geoff Whitham
(15 minutes playing time each band)

(Draw; Band; Start)
1. Wardle High School  - 9.30am
2. Macclesfield Youth  - 9.55am
3. Valley Youth (Haydock) - 10.20am
4 Camborne Youth  10.45am
5 Gwynedd Mon Junior Youth   11.10am

Junior Section Results and Prize Presentations 11.30am

Community Section
Haden Freeman Concert Hall

Test Piece: A Caledonian Journey, Alan Fernie
Adjudicators: David Horsfield John Roberts
(20 minutes playing time each band)

(Draw; Band; Start)
1. Sellers International Youth  - 12.00
2. Lions Youth   - 12.30pm
3. Poynton Youth  - 1.00pm
4. Towneley Youth   - 1.30pm
5. Tewitt Youth   - 2.00pm
6. Cwmtawe Youth   - 2.30pm
7. Chalford Youth   - 3.00pm
8. Dobcross Youth  - 3.30pm
9. Mount Charles Youth  - 4.00pm
10. Youth Brass 2000  - 4.30pm
11. Horbury Victoria Youth - 5.00pm
12. Northop Youth   - 5.30pm

Community Section Results and Prize Presentations: 6.00pm
 

County Section
Bruntwood Theatre

Test piece
:- Lydian Pictures by Simon Dobson
Adjudicators: - Major Peter Parkes Goff Richards
(20 minutes playing time each band)

(Draw; Band; Start)
1. Wigan Youth Brass Band  - 9.00am
2. Gwynedd Mon Senior Youth  - 9.30am
3. Gloucestershire Youth  - 10.00am
4. Birmingham Schools Brass Band - 10.30am
5. Hampshire County Youth   - 11.00am
6. Milton Keynes Intermediate Band  - 11.30am
7. Stockport Schools Brass Band - 12.00pm
8. Aberstwyth Youth School Band  - 12.30pm
9. Oldham Music Centre Youth  - 1.00pm
10. Bolton Youth Brass Band   - 1.30pm
 
County Section Results and Prize Presentation 2.00pm


School Section
Bruntwood Theatre

Test Piece:- Partita, Gregson
Adjudicators: John Berryman & Major Peter Parkes
(20 minutes playing time each band)

(Draw; Band; Start)
1. Smithills School    - 2.30pm
2. Abraham Darby School  - 3.00pm

School Section Results and Prize Presentations 3.30pm


Premier Section
Bruntwood Theatre

Test Piece:-
Sinfonietta, Thomas Wilson
Adjudicators: John Berryman & James Scott
(25 minutes playing time each band)

(Draw; Band; Start)
1. Greater Gwent Youth   - 4pm
2. Rochdale Borough Youth  - 4.35pm

Premier Section Results and Prize Presentations 5.10pm

Archive...

2016   2015   2014   2013   2012
2011   2010   2009   2008   2007
2006   2005   2004 (1)   2004 (2)   2003
2002   2001

PRINT FRIENDLY VERSION

^back to top

4barsrest Classifieds

Vacancies

Milton Keynes Brass
MK Brass would be pleased to welcome a front row cornet player to join us. Rehearsals are on Tuesday evenings in Loughton, MK...

Contests

Unibrass 2017
Date: 18-Feb-2017
Venue: King's Rd, Harrogate HG1 5LA

Concerts

Regent Hall Concerts Zone One Brass
Date: 27-Jan-2017
Venue: Regent Hall (The Salvation Army). 275 Oxford Street — opp. BHS. London. W1C 2DJ W1C 2DJ