2008 Brass in Concert Championship - The Records (1977 - 2007)

12-Nov-2008

Who's won what and when. Winners and conductors, best soloists, march prize and all the awards from the UK's premier entertainment competition.


BrighouseThe Winners and Conductors: 

1977: Grimethorpe Colliery (Fred Partlett)
1978: Hammonds Sauce (Geoff Whitham)
1979: Grimethorpe Colliery (Ray Farr)
1980: Grimethorpe Colliery (Ray Farr)
1981: Grimethorpe Colliery (Ray Farr)
1982: Desford Colliery Dowty (Howard Snell)
1983: Grimethorpe Colliery (Ray Farr)
1984: Desford Colliery Dowty (Howard Snell)
1985: Desford Colliery Dowty (Howard Snell)
1986: Grimethorpe Colliery (David James)
1987: Britannia Building Society Foden (Howard Snell)
1988: Britannia Building Society Foden (Howard Snell)
1989: Leyland DAF (Richard Evans)
1990: Britannia Building Society Foden (Howard Snell)
1991: Leyland DAF (Richard Evans)
1992: BNFL (Richard Evans)
1993: Grimethorpe Colliery (Garry Cutt)
1994: Grimethorpe Colliery (Garry Cutt)
1995: DUT Yorkshire Imperial (Alan Exely)
1996: Williams Fairey (James Gourlay)
1997: JJB Sports Leyland (Richard Evans)
1998: Fodens Courtois (Nicholas Childs)
1999: Grimethorpe Colliery RJB (Garry Cutt)
2000: Fodens Courtois (Ray Farr)
2001: Grimethorpe Colliery UK Coal (Garry Cutt)
2002: Grimethorpe Colliery UK Coal (Garry Cutt)
2003: Grimethorpe Colliery UK Coal (Garry Cutt)
2004: Grimethorpe Colliery UK Coal (Richard Evans)
2005: Grimethorpe Colliery UK Coal (Richard Evans)
2006: Brighouse and Rastrick (Richard Evans)
2007: Brighouse and Rastrick (Richard Evans) 


GanschWinning Soloist: 

1978: Billy Millar - euphonium, Wingates
1979: Stan Priestley - trombone, Grimethorpe
1980: James Shepherd - cornet, Ever Ready
1981: Billy Millar - euphonium, Hammonds Sauce
1982: Bryan Tait - cornet, Ever Ready
1983: Kevin Dye - cornet, Desford Colliery
1984: David Readyhough - flugel, Leyland
1985: Steven Mead - euphonium, Desford
1986: Nicholas Childs - euphonium, Grimethorpe
1987: Peter Roberts - soprano, Grimethorpe
1988: Alan Morrison - cornet, Grimethorpe
1989: David Moore - euphonium, Yorkshire Imps
1990: Chris Jeans - trombone, Rigid Containers
1991: Chris Jeans - trombone, Rigid Containers
1992: Robert Wood - euphonium, Rigid Containers
1993: Alan Morrison - cornet, Grimethorpe
1994: Alan Morrison - cornet, Grimethorpe
1995: William Rushworth - horn, Stocksbridge
1996: Simone Rebello, xylophone - Fodens
1997: William Rushworth - horn, JJB Sports
1998: Peter Roberts - soprano, Y.B.S.
1999: Glyn Williams - euphonium, Fodens
2000: Peter Smith - Eb bass, Todmorden Old
2001: Richard Marshall - cornet, Grimethorpe
2002: Shaun Thomas - euphonium, JAG Mount Charles
2003: Alexendra Kerwin - soprano, Scottish  Co-op
2004: Richard Marshall - cornet, Grimethorpe
2005: Richard Marshall - trumpet, Grimethorpe
2006: Michael Dodd – euphonium, Grimethorpe
2007: Hans Gansch – cornet, Oberosterreich 


BrighouseBest March: 

1985: Army of the Nile - (Leyland)
1986: Stars and Stripes - (Grimethorpe)
1987: Imperial Echoes - (Leyland DAF)
1988: Florentine - (Grimethorpe)
1989: Punchinello - (Manger Musikklag)
1990: March Lorraine - (Hammonds)
1991: The Wizard - (Leyland DAF)
1992: Wellington - (BNFL)
1993: On the Quarter Deck - (BNFL)
1994: March Lorraine - (Ever Ready)
1995: Barnum and Bailey's Favourite - (Grimethorpe)
1996: Padstow Lifeboat - (YBS)
1997: Shield of Liberty - (JJB Sports Leyland)
1998: Pride of the Wolverines - (JJB Sports Leyalnd)
1999: March from Jazz Suite - (Whitburn)
2000: Around the World - (Besses O' th' Barn)
2001: Under the White Ensign - (Leyland)
2002: New Colonial - (Grimethorpe)
2003: The Waltonian - (Sellers International)
2004: Jubilee - (Sellers International)
2005: Keighley Moor - (Scottish Co-op)
2006: New Colonial - (Brighouse and Rastrick)
2007: Blaze Away - (Brighouse and Rastrick) 


GanschBest Principal Cornet: 

1986: Brian Grant - GUS
1987: Alan Morrison - Grimethorpe
1988: John Hudson - BBS Foden
1989: Phillip McCann - Leyland DAF
1990: Alan Morrison - Grimethorpe
1991: Alan Morrison - Grimethorpe
1992: Alan Morrison - Grimethorpe
1993: Alan Morrison - Grimethorpe
1994: Alan Morrison - Grimethorpe
1995: Shaun Randell - Grimethorpe
1996: Ian Porthouse - Tredegar Town
1997: Russell Gray - JJB Sports Leyland
1998: Andrew Lord - JJB Sports Leyland
1999: Mark Wilkinson - Fodens Courtois
2000: Kirsty Abbotts - Sellers International
2001: Richard Marshall - Grimethorpe
2002: Darren Stott - Sellers International
2003: Kirsty Abbotts - Carlton Main
2004: Kirsty Abbotts - Carlton Main
2005: Alan Morrison - Brighouse & Rastrick
2006: Iain Culross - Sellers International
2007: Hans Gansch - Oberosterreich 


WilliamsBest Principal Euphonium: 

1993: Andrew Keegan - Besses O' th' Barn
1994: Morgan Griffiths - YBS
1995: Steven Mead - CWS Glasgow
1996: David Thornton - Wingates
1997: Glyn Williams - Fodens Courtois
1998: Morgan Griffiths - YBS
1999: Steven Mead - CWS Glasgow
2000: Glyn Williams - Fodens Courtois
2001: Michael Dodd - Grimethorpe
2002: Michael Dodd - Grimethorpe
2003: Billy Millar - Leyland
2004: Andy Hicks - Flowers
2005: David Childs - BAYV Band
2006: Morgan Griffiths – Fairey
2007: Glyn Williams - Fodens 


BrighouseNew Music Award: 

1995: Far and Away - YBS
1996: Swan Lake - BBS Foden
1997: Peterloo Overture - JJB Sports Leyland
1998: The Gael - JJB Sports Leyland
1999: For the Love of a Princess - Whitburn
2000: A Manchester Tale - Grimethorpe
2001: Another Fine Mess - Grimethorpe
2002: You Raised Me Up - Sellers International
2003: Queen Isabel's Prayer - Flowers
2004: Lark in the Clear Air - Kirkintilloch
2005: It's Just Talk - Reg Vardy
2006: Bare Necessities – Brighouse and Rastrick
2007: Mr Sandman – Brighouse and Rastrick 


BrighouseQuality Performance Award: 

1993: Grimethorpe Colliery
1994: Yorkshire Building Society
1995: David Urquhart Travel Yorkshire Imps
1996: BBS Fodens
1997: JJB Sports Leyland
1998: Fodens Courtois
1999: Fodens Courtois
2000: Grimethorpe Colliery
2001: Grimethorpe Colliery
2002: Grimethorpe Colliery
2003: Grimethorpe Colliery
2004: Grimethorpe Colliery
2005: Grimethorpe Colliery
2006: Brighouse and Rastrick
2007: Brighouse and Rastrick 


Set Piece Award: 

1977: King Size March - Roy Newsome
1978: Cushy Butterfield - Gordon Langford
1979: Bobby Shaftoe - Gordon Langford
1980: Songs of the Quay - Goff Richards
1981: North East Fantasy - Gavin Smith
1982: Widdicombe Fair - Stephen Bulla
1983: Dolphin Variations - Roger Payne
1984: The Girl I left behind Me - Philip Sparke 


Youngest Player: 

1997: Daniel Maines - 14
1998: Ross Royal - 15
1999: Anne Armstrong - 14
2000: Matthew Neville - 13
2001: Jonathon Chalker - 14
2002: Michael Smith - 15
2003: Kate Eggleshaw - 14
2004: Jenna Preston - 12
2005: Kirsty Rogers – 13
2006: Philip Tait – 14
2007: Hayley Edmund - 14 


HudsonBest Soprano: 

2001: Nigel Fielding - Grimethorpe
2002: Alan Wycherley - Fodens Richardson
2003: Steve Stuart - Kirkintilloch
2004: Steve Stuart - Kirkintilloch
2005: Kevin Crockford – Grimethorpe
2006: Nigel Fielding – Brighouse and Rastrick
2007:  Alan Wycherley – Fodens Richardson

Best Percussion:

2003: JAG Mount Charles
2004: Sellers International
2005: Grimethorpe
2006: Brass Band of Central Florida
2007: Grimethorpe

Don Lusher Award:

2006: Runar Vaernes – Leyland
2007: Nicholas Hudson - Desford 


Adjudicators: 

The adjudicators appointed to judge the music performances have been:

1977: James Langley and Roy Newsome
1978: Denis Carr and James Langley
1979: Denis Carr and Albert Chappell
1980: Albert Chappell and Lt. Col. George Evans
1981: Lt. Col. George Evans and Walter Hargreaves
1982: Denis Carr and Gordon Langford
1983: Derek Bourgeois and Gordon Langford
1984: Albert Chappell and Bill Relton
1985: Albert Chappell and Bill Relton
1986: Denis Carr and David Read
1987: Gordon Langford and Peter Wilson
1988: Derek Broadbent and Bill Relton
1989: Albert Chappell and Gordon Langford
1990: Bill Relton and Philip Sparke
1991: James Scott and Philip Sparke
1992: Bill Relton and Denzil Stephens
1993: Goff Richards and James Scott
1994: Goff Richards and Howard Snell
1995: James Scott and Philip McCann
1996: Bill Relton and Philip Sparke
1997: Bob McDowell and Bill Relton
1998: Geoffrey Brand and Bob McDowell
1999: David Read and James Scott
2000: Geoffrey Brand and David Read
2001: Nigel Boddice and Geoffrey Whitham
2002: Nigel Boddice and Wing Commander Rob Wiffen
2003: John Berryman and Wing Commander Rob Wiffen
2004: John Berryman and Goff Richards
2005: Geoffrey Whitham and Nigel Boddice
2006: Geoffrey Whitham and Nigel Boddice
2007: Stephen Roberts and Geoffrey Whitham
2008: David King and Stephen Roberts

Archive...

2016   2015   2014   2013   2012
2011   2010   2009   2008   2007
2006   2005   2004 (1)   2004 (2)   2003
2002   2001

PRINT FRIENDLY VERSION

^back to top

4barsrest Classifieds

Vacancies

Coleshill Town Band
Coleshill Town Band are currently looking to recruit experienced players to further strengthen our senior band. All instrumen...

Contests

Norwegian National Brass Band Championships
Date: 3-Feb-2017
Venue: Grieghallen, Bergen, N-5015. N-5015

Concerts

GUS Virtuosi Band Best of Brass
Date: 21-Jan-2017
Venue: St Thomas the Apostle Church. South Wigston. Leicester LE18 4TA

Professional Cards

Alan FernieAlan Fernie
DRSAM, Dip.NCOS

Arranger, composer, adjudicator, conductor