2010 Yorkshire Regional Championship - Third Section: Runners & Riders

1-Mar-2010

12 bands will look for a bit of love interest amid the hard labour in Percy Fletchers testing old work.


St Georges HallSunday 7th March
Adjudicators: Lynda Nicholson & Alan Morrison
Test Piece: Labour & Love (Percy Fletcher)
Commences: 9.30am
Draw: 8.00am


There is definitely a hard challenge awaiting the Third Section bands on Sunday morning, where Percy Fletcher’s ‘Labour & Love’ could see plenty of blood, sweat and the occasional tear in search of the emotion of victory.

The standard of playing in the Third Section here hasn’t been great over the last few years (you have to go back to 2001 for a podium finish at the Finals, and last year’s qualifiers came 7th and 15th) and this is a hard ask in anyone’s book.

Up and coming

There are some up and coming bands here though, so Lynda Nicholson and Alan Morrison could be in for a surprise or two, but whoever gets through will have deserved it on this old pot boiler.

It’s always difficult to pin point the bands who could well walk away from St George’s Hall with a qualification place to their name at this level, but one or two of these contenders do stand out from the crowd this year.

Crofton Silver is really a band on the up under the direction of Tim Sidwell and will be looking to claim the title this weekend after narrowly missing out last year. They posted a well-deserved 7th place at Harrogate, and if they have built on that then a return trip should be theirs once again.

Boosted

Elland meanwhile will be boosted not only by the great James Shepherd at the helm but also by the fact that they will have a host of those talented youngsters who brilliantly took the Action Research title in their ranks.

Lofthouse 2000 found their feet last year after their promotion from the Fourth Section, but know they will have to up their form from their appearance at Brass at the Guild Hall, whilst Gawthorpe Brass has been a consistent challenger in the last few years under the baton of Stephen Bradnum and will be looking to book their first finals appearance since 2005.

Armthorpe Elmfield will once again be directed by Haydn Griffiths as they look to gain a foothold at this level following promotion from the Fourth Section, whilst Chapletown will want to ensure that they don’t get drawn into any potential relegation fight after coming 10th last year.

Consistent

Clifton & Lightcliffe found life a bit too testing in the Second Section but John Clay’s young band should be a competitive outfit here this weekend once again, whilst Gawthorpe Brass 85 is another band that has shown remarkable consistency here over the past few years and who will looking to book a place back at Harrogate for the first time since 1997.  

Last year’s Fourth Section winners Maltby Miners will also be a band looking to taste the rarefied Harrogate air once again after putting in a promising performance last year, and they started this season off with a decent enough showing at Butlins.

Skelmanthorpe B meanwhile is a band growing in confidence under Phil Garlick and will be looking to maintain their ever-improving year on year record on the weekend.

West Yorkshire Police has held its own here in the past two seasons and will be hoping for a possible top six finish whilst Wetherby & District delivered a solid 5th place last year. They too will be looking towards the podium places this time around.

As for a winner?


The two for Harrogate for us are Crofton Silver and Elland Silver, both of whom have shown real improvement over the last year, whilst they should be hard pushed all the way there by the likes of Lofthouse 2000, Gawthorpe, Clifton and Chapeltown.

Our dark horse is Maltby Miners.

4BR Prediction:

 
1. Crofton Silver
2. Elland Silver
3. Lofthouse 2000
4. Gawthorpe
5. Clifton & Lightcliffe
6. Chapeltown
 
Dark Horses: Maltby Miners


Armthorpe Elmfield
Conductor:
Haydn Griffiths MBE

Last 13 Years:
2009: 5th in Fourth Section (H. Griffiths) (prom)
2008: 4th (H. Griffiths)
2007: 10th in Third Section (H. Griffiths) (rel)
2006: 9th (H. Grifiths)
2005: 6th (H. Griffiths)
2004: 10th in Second Section (H. Griffiths) (rel)
2003: 11th (H. Griffiths)
2002: 5th in Third Section (H. Griffiths) (prom)
2001: Winners (H. Griffiths)
2000: 3rd (H. Griffiths)
1999: 13th
1998: 8th
1997: 12th in Second Section (rel)


chapleChapeltown Silver Prize
Conductor:
Andrew Dennis

Last 13 Years:

2009: 10th (A. Dennis)
2008: 10th in Second Section (T. Bannan) (rel)
2007: 8th (T. Bannan)
2006: 12th in First Section (P. Shaw) (rel)
2005: 13th (D. Renshaw)
2004: 15th in Championship Section (I. Scott) (rel)
2003: 4th in First Section (Andrew Holland) (prom)
2002: 3rd (A. Dennis)
2001: 3rd (A. Dennis)
2000: 10th (D. Neil)
1999: 4th
1998: 9th
1997: 8th


CliftonClifton & Lightcliffe
Conductor:
John Clay

Last 13 Years:
2009: 9th in Second Section (J. Clay) (rel)
2008: 11th (J. Clay)
2007: 2nd in Third Section (J. Clay) (prom)
2006: 2nd (J. Clay)
2005: 4th (R. Collinson)
2004: 9th (R. Collinson)
2003: 4th (R. Collinson)
2002: 6th (R. Collinson)
2001: Winners of Fourth Section (R. Collinson) (prom)
2000: 7th (R. Collinson)
1999: 8th in Third Section (rel)
1998: 14th
1997: 8th


CroftonCrofton Silver
Conductor:
Tim Sidwell

Last 13 Years:
2009: 2nd (T. Sidwell)
2008: 9th (M. Simpson)
2007: Winners of Fourth Section (M. Simpson) (prom)
2006: 4th (M. Simpson)
2005: 6th (M. Simpson)
2004: 3rd (R. Morgan)
2003: 9th in Third Section (R. Morgan) (rel)
2002: 8th (R. Larder)
2001: 8th (R. Larder)
2000: 6th (P. Kitson)
1999: 2nd
1998: 13th
1997: 12th


Elland Silver
Conductor:
James Shepherd

Last 13 Years:
2009: 12th in Second Section (P. Shaw) (rel)
2008: 3rd in Third Section (P. Shaw) (prom)
2007: 5th (P. Shaw)
2006: 3rd (M. Griffiths)
2005: 10th in Second Section (M. Griffiths) (rel)
2004: 6th (M. Griffiths)
2003: 9th (D. Essex)
2002: 10th (T. Whitaker)
2001: 8th (T. Whitaker)
2000: 6th (T. Whitaker)
1999: 10th
1998: 8th
1997: 6th


GawthorpeGawthorpe Brass
Conductor:
Stephen Bradnum

Last 13 Years:
2009: 4th (S. Bradnum)
2008: 5th (S. Bradnum)
2007: 7th (S. Bradnum)
2006: 6th (D. Hoyle)
2005: Winners of Fourth Section (D. Hoyle) (prom)
2004: 2nd (D. Hoyle)
2003: 4th (D. Hoyle)
2002: 3rd (G. Hallas)
2001: 8th (D. Flatman)
2000: 4th (R. Larder)


Gawthorpe 85Gawthorpe Brass '85'
Conductor:
John Edward

Last 13 Years:

2009: 7th (J. Edward)
2008: 6th (J. Edward)
2007: 3rd (J. Edward)
2006: 4th (J. Edward)
2005: 7th (J. Edward)
2004: 5th (J. Edward)
2003: 5th (J. Edward)
2002: 9th (J. Edward)
2001: 10th in Second Section (J. Edward) (rel)
2000: 12th in Second Section (J. Edward)
1999: 5th (prom)
1998: 6th
1997: Winners of Fourth Section (prom)


LofthouseLofthouse 2000
Conductor:
Andrew Whitaker

Last 13 Years:
2009: 6th (A. Whitaker)
2008: Winners of Fourth Section (A. Whitaker) (prom)
2007: 7th (A. Whitaker)
2006: 5th (A. Whitaker)
2005: 5th (A. Whitaker)
2004: 5th (A. Whitaker)
2003: 6th (A. Whitaker)
2002: 5th (A. Whitaker)


MaltbyMaltby Miners Welfare
Conductor
: Terry Clifford

Last 13 Years:

2009: Winners of Fourth Section (T. Clifford) (prom)
2008: 3rd (T. Clifford)
2007: 11th in Third Section (T. Clifford) (rel)
2006: 8th (T. Clifford)
2005: 9th (T. Clifford)
2004: 4th (T. Clifford)
2003: 7th (T. Clifford)
2002: 11th (T. Clifford)
2001: 2nd in Fourth Section (T. Clifford) (prom)
2000: 6th (T. Clifford)
1999: Winners of Fourth Section
1998: 8th in Fourth Section
1997: 8th in Fourth Section


SkelmanthorpeSkelmanthorpe B
Conductor:
Phil Garlick

Last 13 Years:
2009: 8th (P. Garlick)
2008: 2nd in Fourth Section (P. Garlick) (prom)
2007: 2nd (P. Garlick)
2006: 7th (P. Garlick)
2005: 13th (R. Broadhead)


wEST yORK pOLICEWest Yorkshire Police
Conductor:
Captain Gary Clegg

Last 13 Years:
2009: 9th (Cpt. G. Clegg)
2008: 7th (Cpt. G. Clegg)
2007: 10th in Second Section (Cpt. G. Clegg) (rel)
2006: 12th in First Section (Cpt. G. Clegg) (rel)
2005: 2nd in Second Section (B. Thompson) (prom)
2004: 4th (B. Thompson)
2003: 6th (B. Thompson)
2002: 5th (B. Thompson)
2001: 3rd in Third Section (B. Thompson) (prom)
2000: 5th in Third Section
1999: 6th in Third Section
1998: N/K
1997: N/K


Wetherby & District
Conductor:
Alan Seymour

Last 13 Years:

2009: 5th (D. Ashworth)
2008: 8th in Second Section (R. Roe) (rel)
2007: 9th (G. Kearsley)
2006: 7th (G. Kearsley)
2005: 4th (G. Kearsley)
2004: 12th (G. Kearsley)
2003: 3rd in Third Section (G. Kearsley) (prom)
2002: 4th (G. Kearsley)
2001: 6th (G. Kearsley)
2000: Winners of Fourth Section (G. Kearsley) (prom)
1999: 7th
1998: 5th
1997: 6th


Past Qualifiers:

2009: Garforth, Crofton Silver
2008: Rockingham, Garforth
2007: Dodworth Colliery MW, Clifton & Lightcliffe
2006: Horbury Victoria, Clifton & Lightcliffe
2005: Grange Moor, Slaithwaite
2004: Stanley Newmarket Colliery, Slaithwaite
2003: Hebden Bridge, Stanley Newmarket Colliery
2002: Hebden Bridge, Oughtibridge
2001: Armthorpe Elmfield, Horbury Victoria
2000: Wilfreda Beehive Hatfield, Horbury Victoria
1999: Old Silkstone, Crofton Silver
1998: Frickley/South Elmshall, Yeadon Old
1997: Marsden Silver, Huddersfield Brass Ensemble
1996: Todmorden Old, Elland Siver
1995: Rothwell Temperance, Stannington


Yorkshire bands at the Finals:

2009: 7th, 15th
2008: 16th, 19th
2007: 6th, 11th
2006: 7th, 11th
2005: 10th, 15th
2004: 13th, 18th
2003: 7th, 9th
2002: 11th, 15th
2001: 2nd, 9th
2000: 6th, 15th
1999: 3rd, 7th
1998: 9th, 13th

Archive...

2016   2015   2014   2013   2012
2011   2010   2009   2008   2007
2006   2005   2004 (1)   2004 (2)   2003
2002   2001

PRINT FRIENDLY VERSION

^back to top

4barsrest Classifieds

Vacancies

Dronfield Genquip Band
We are a Yorkshire 3rd Section Band conducted by Rob Straw and require the following players:. . Front Row Cornet. Trombone. ...

Contests

Yorkshire Regional Championships
Date: 4-Mar-2017
Venue: Corporation St, Huddersfield HD1 2TA

Concerts

Regent Hall Concerts Junior Guildhall Brass Band
Date: 10-Feb-2017
Venue: Regent Hall (The Salvation Army). 275 Oxford Street — opp. BHS. London. W1C 2DJ W1C 2DJ