2010 West of England Regional Championship - Third Section: Runners & Riders

5-Mar-2010

A big field of 15 bands and a big old test of musical character on Labour & Love to overcome if they are to get to Harrogate.


TorquaySaturday 13th March
Adjudicators: David Horsfield & Peter Bassano
The Arena
Test Piece: Labour & Love (Percy Fletcher)
Commences: 10.00am


Whoever gets the nod from David Horsfield and Peter Bassano in the Third Section will have a proud record to maintain when they get to Harrogate – and a hard act to follow if they are to emulate Brunel Brass who took the national title in thrilling fashion last September.

Confident

Given the record of the qualifiers though, they should be confident of more than holding their own. In 11 of the past 12 years at least one band has finished in the top six, with podium finishers in the last two years too.

So which one of these well matched 15 bands will make it through on what is a difficult old work? Three bands come up from the Fourth Section, and one drops down from the Second, whilst five last had a run out at the SWBBA Torquay contest last November and one enjoyed an early season outing at Butlins.

Bath Spa
came runner up here in 2008, but fell away last year to end up in 8th place under the direction of David Hayward. They will be keen to return to qualifying ways then.

Bream Silver and Huw Cole returned last year after a five year stay in the Fourth Section and posted a solid 11th place. They will know they will have to improve on that if they are not to be drawn into a potential relegation scare.

Improving

The rapidly improving Bugle claimed a long overdue qualification place last year, coming runner up and going on to post a solid 8th place at Harrogate. David Pope will be looking for more of the same once again, and they should be one of the favourites at the bookies.

Corsham
meanwhile will be looking for a real boost to their confidence after they dropped away for the second successive year to finish 12th. They were 3rd back in 2007, so they will want to find some of that form again if they are not to be battling against relegation.

The consistent Denmead has been in and around the top six for the past five years and MD Estelle Flood will be looking to make a final push towards a possible qualification place, whilst Pillowell Silver just dropped off the pace last year, but under Steve Ruck has been making decent progress of late, including a highly encouraging 4th place at the SWBBA contest.

Encouraging

Another band with an encouraging result from that contest to build on is Sidmouth Town who won last November and will be looking to continue on their recent improving form here n the last two years under Adrian Harvey.

South Molton meanwhile will be looking for a confidence boost as they drop back to this level after a three-year stint in the Second Section.  

No problems with confidence for St Breward though and the National Fourth Section Champions will be bubbling as they look to make it two wins in a row. The band was excellent value for their Harrogate victory and if they can repeat that sort of form this weekend then a quick return north could well be on the cards.

James Burns and St Stythians have been improving under the baton of James Burns, and came an encouraging 5th at the SWBBA contest, whilst Tewkesbury Town will be looking to make an impact after pushing their way to promotion after five years in the Fourth Section.

They were a little unlucky not to have come higher than 11th at Butlins at the beginning of the year, so could be a bit of a dark horse this weekend.

Few scalps

Torbay Brass will want to take a few scalps as they look to maintain their Third Section status after returning last year, whilst Weston Brass has been showing good form of late. They came 6th last year and ended the season with two encouraging results in the Fourth and Second Sections at the SWBBA contest.

Weymouth
make their debut at this level this year after gaining promotion from the Fourth Section under Adman Glynn, whilst Wincanton will be looking to build on their 4th place in the Fourth Section at the SWBBA contest if they are to banish any doubts about a possible relegation battle.  

As for a winner?

With such a well matched field it could be a difficult one to predict, but the likes of Sidmouth, Bugle and St Breward could well battle it out for the qualification places, with St Stythians, Pillowell and Bream making up the top six. Our dark horse is Tewkesbury.

4BR Prediction:
1. Bugle Silver
2. St Breward
3. Sidmouth
4. St Stythians
5. Pillowell
6. Bream Silver

Dark Horse: Tewkesbury


Bath SpaBath Spa
Conductor:
Dave Hayward

Last 13 Years:
2009: 8th (D. Hayward)
2008: 2nd (D. Hayward)
2007: 13th (D. Walker)
2006: 9th in Second Section (D. Baker) (rel)
2005: 14th (J. Tanaka)
2004: 10th (D. Walker)
2003: 9th (A. Whiteaker)
2002: 12th (D. Walker)
2001: 8th (D. Beckley)
2000: 3rd
1999: 6th
1998: 14th
1997: 12th


BreamBream Silver
Conductor:
Huw Cole

Last 13 Years:

2009: 11th (H. Cole)
2008: 4th in Fourth Section (H. Cole) (prom)
2007: 3rd (H. Cole)
2006: 4th (H. Cole)
2005: 14th (H. Cole)
2004: 15th in Third Section (H. Cole) (rel)
2003: 13th (N. Howard)
2002: 10th (N. Howard)
2001: Winners of Third Section (N. Howard)
2000: 13th
1999: 5th
1998: 12th
1997: 4th in Fourth Section (prom)


BugleBugle Silver
Conductor:
David Pope

Last 13 Years:
2009: 2nd (D. Pope)
2008: 6th (D. Pope)
2007: 9th (D. Pope)
2006: 6th (D. Pope)
2005: 12th (D. Pope)
2004: 15th in Second Section (D. Pope) (rel)
2003: 12th (D. Pope)
2002: 14th (D. Pope)
2001: 6th (S. Manley)
2000: 9th
1999: 13th
1998: 8th
1997: 9th


Corsham
Conductor:
Martin Perry

Last 13 Years:
2009: 12th (D. Barringer)
2008: 8th (M. Perry)
2007: 3rd (M. Perry)
2006: 10th (N/K)
2005: 15th in Second Section (M. Fricker) (rel)
2004: 7th (M. Clark)
2003: 13th (E. Haines)
2002: 13th (M. Knapton)
2001: 5th (M. Knapton)
2000: 8th
1999: 16th
1998: 7th
1997: 14th


denmeadDenmead Brass
Conductor:
Estelle Flood

Last 13 Years:
2009: 5th (E. Flood)
2008: 5th (J. Hill)
2007: 7th (J. Hill)
2006: 7th (J. Hill)
2005: 6th (J. Hill)


Pillowell Silver
Conductor:
Steve Ruck
 
Last 13 Years:

2009: 10th (S. Ruck)
2008: 7th (P. Uzzell)
2007: 11th (R. Griffiths)
2006: 9th (J. Glynn)
2005: 5th in Fourth Section (C. Lewis) (prom)
2004: Winners of Fourth Section (C. Lewis)
2003: 9th (B. Howard)
2002: 16th (C. Lewis)
2001: DNC
2000: 7th in Third Section (rel)
1999: DNC
1998: 17th in Second Section (rel)
1997: 11th


SidmouthSidmouth Town
Conductor:
Adrian Harvey

Last 13 Years:
2009: 9th (A. Harvey)
2008: 12th (A. Harvey)
2007: 4th in Fourth Section (A. Harvey) (prom)
2006: 2nd (A. Harvey)
2005: 10th (A. Harvey)
2004: 12th (A. Harvey)
2003: 7th (A. Harvey)
2002: 5th (A. Harvey)
2001: 13th (A. Harvey)
2000: 16th
1999: 15th
1998: DNC
1997: 20th in Third Section (rel)


Sout MoltonSouth Molton Town
Conductor:
David Marshall

Last 13 Years:

2009: 13th in Second Section (D. Marshall) (rel)
2008: 9th (T. Treherne)
2007: 13th (T. Treherne)
2006: 4th in Third Section (D. Tilling) (prom)
2005: 7th (D. Tilling)
2004: 8th (D. Tilling)
2003: 15th (D. Tilling)
2002: 11th in Second Section (C. Ross) (rel)
2001: 12th (C. Ross)
2000: 16th
1999: 14th in First Section (rel)
1998: 15th
1997: 10th


sT bREWARDSt Breward Silver
Conductor:
Graham Boag

Last 13 Years:

2009: Winners of Fourth Section (G. Lannie) (prom)
2008: DNC
2007: 2nd (G. Lannie)
2006: DNC
2005: DNC (rel)
2004: 12th in Third Section (A. Harvey)
2003: 8th (A. Harvey)
2002: 18th
2001: 10th
2000: Winners of Fourth Section (prom)
1999: 7th
1998: DNC
1997: DNC


StythiansSt. Stythians
Conductor:
James Burns

Last 13 Years:

2009: 7th (J. Burns)
2008: 10th (D. Johnston)
2007: 14th in Second Section (D. Johnston) (rel)
2006: 10th (D. Johnston)
2005: 13th (D. Johnston)
2004: 4th in Third Section (D. Johnston) (prom)
2003: 6th (D. Johnston)
2002: 5th (D. Johnston)
2001: 16th in Second Section (D. Johnston) (rel)
2000: 16th
1999: 11th
1998: 5th
1997: 17th


TEWKESBURTewkesbury Town
Conductor:
Nigel Morgan

Last 13 Years:

2009: 4th in Fourth Section (N. Morgan) (prom)
2008: 8th (N. Morgan)
2007: 8th (N. Morgan)
2006: 10th (N. Morgan)
2005: 12th (N. Morgan)
2004: 13th in Third Section (N. Morgan) (rel)
2003: 10th (N. Morgan)
2002: 15th (N. Morgan)
2001: 4th in Fourth Section (N. Morgan) (prom)
2000: 6th
1999: 3rd
1998: 15th  
1997: DNC


Torbay Brass
Conductor:
T.J. Finingan

Last 13 Years:
2009: 14th (M. Faro)
2008: DNC
2007: 10th (T. Naughton)
2006: 14th (H. Evans)
2005: 3rd (D. Johnson)
2004: 14th in First Section (D. Johnson) (rel)
2003: 9th (B. Buckley)
2002: Winners of Second Section (prom)
2001: 12th in First Section (rel)
2000: 13th
1999: 8th
1998: 5th
1997: 6th


WestonWeston Brass
Conductor:
Anthony Osborne

Last 13 Years:

2009: 6th (A. Osborne)
2008: 11th (J. Bryant)
2007: 12th (P. Nutt)
2006: 11th in Second Section (P. Nutt) (rel)
2005: 12th (P. Nutt)
2004: 9th (P. Nutt)
2003: 7th (D. Tilling)
2002: 14th in First Section (D. Tilling) (rel)
2001: 14th (D. Tilling)
2000: 3rd
1999: 7th in Second Section (prom)
1998: 3rd
1997: 5th


Weymouth Concert Brass
Conductor:
Adam Glynn

Last 13 Years:

2009: 6th in Fourth Section (A. Glynn) (prom)
2008: 6th (A. Glynn)
2007: 9th (A. Glynn)
2006: 13th (A. Davies)
2005: DNC
2004: 5th (A. Davies)
2003: 16th (P. George)
2002: 13th
2001: DNC
2000: DNC
1999: DNC
1998: DNC
1997: DNC


WincantonWincanton Silver
Conductor:
Brian Kelloway

Last 13 Years:
2009: 13th (B. Kelloway)
2008: 2nd in Fourth Section (B. Kelloway) (prom)
2007: 13th (J. Sykes)
2006: 3rd (J. Sykes)
2005: 15th in Third Section (S. Chislett) (rel)
2004: 16th (B. Kelloway)
2003: 14th in Second Section (M. Winter) (rel)
2002: 16th (D. Shead)
2001: 3rd in Third Section (D. Shead) (prom)
2000: 3rd
1999: 2nd in Fourth Section (prom)
1998: 2nd
1997: 7th


Past Qualifiers:

2009: Brunel Brass, Bugle Silver
2008: Verwood Concert Brass, Bath Spa
2007: Camborne B, Wooton & District Silver
2006: St. Pinnock, Gillingham Imperial Silver
2005: Portishead Town, Shrewton Silver
2004: St. Dennis, Hayle Town, Shrewton Silver
2003: Michelmersh Silver, St. Dennis, Filton Concert Brass
2002: Michelmersh Silver, RBL Crownhill (Plymouth)
2001: Bream Silver, Helston Town
2000: Lympstone SW Telecoms, City of Winchester
1999: Phoenix Brass (Crewkerne), Test Valley Brass
1998: Phoenix Brass (Crewkerne), St. Pinnock, Launceston Town
1997: St. Keverne, Cosham Concert
1996: Yeovil Town, N/K
1995: Stoke sub Hamdon, Corsham


West of England bands at the Finals:

2009: 1st, 8th
2008: 2nd, 9th
2007: 4th, 13th
2006: 13th, 14th
2005: 3rd, 12th
2004: 2nd, 14th, 17th
2003: 4th, 10th, 15th
2002: 6th, 17th
2001: 5th, 6th
2000: 3rd, 10th
1999: 1st, 9th
1998: 6th, 15th 

Archive...

2016   2015   2014   2013   2012
2011   2010   2009   2008   2007
2006   2005   2004 (1)   2004 (2)   2003
2002   2001

PRINT FRIENDLY VERSION

^back to top

4barsrest Classifieds

Vacancies

GUS Virtuosi Band
The Virtuosi G.U.S. Band welcomes applications for Repiano cornet and Tutti cornet, to complete our strong line up as we ente...

Contests

Action Medical Research Youth Entertainment
Date: 12-Feb-2017
Venue: Winter Gardens, Church Street, Blackpool. FY1 1HU

Concerts

Black Dyke Band RNCM Festival of Brass 2017
Date: 27-Jan-2017
Venue: 124 Oxford Rd, Manchester M13 9RD