facebook twitter rss vimeo

*
banner

Results: 2017 Siddis Entertainment Contest

Eikanger Bjorsvik make it a 2017 'Triple Crown' as they add the Siddis Entertainment honours to the Norwegian National and European titles already in their possession.

Eikanger
  Eikanger conductor Reid Gilje enjoys the moment with the 2017 Siddis Trophy in his grasp.

Results:

Elite Division:

Adjudicators: Chris King, Sverre Olsrud, Oygunn Ebdenhard (entertainment)

1. Eikanger-Bjorsvik Musikklag (Reid Gilje): 99+9 = 108
2. Manger Musikklag (Martin Winter): 96+9 = 105
3. Stavanger Brass (Allan Withington): 94+10 = 104
4. Oslo Brass Band (Philip Hannevik): 92+8 = 100
5. Bjorsvik Brass (Bjarte Engeset): 93+6 = 99
6. Jaren Hornmusikkforening (Paul Holland): 89+8 = 97
7. Krohnengen Brass Band (Nick Ost): 89+6 = 95
8. Musikkorpset Gjallarhorn (Rune Gundersen): 85+7 = 92
9. Kleppe Musikklag (Magnus Brandseth): 84+7 = 91

Best Soloist: Gyda Matland (flugel) — Eikanger Bjorsvik Musikklag
Entertainment Prize: Kleppe Musikklag

First Division:

Adjudicators: Frank Renton & Erik Janssen

1. Tertnes Brass (Martin Winter): 95+9 = 104
2. Askoy Brass Band (Svein Henrik Giske): 91+9 = 100
3. Ila Brass Band (Trond Helland): 93+6 = 99
4. Oslofjord Brass (Trond Husebo): 90+8 = 98
5. Tomra Brass Band (Stian Svendsen): 89+6 = 95
6. Sola Brass Band (Gwyn Evans): 87+7 = 94
7. Montebello Brass (Preben Nicolai Kragh-Riesling): 86+7 = 93
8. Oster Brass Rune Hannisdal): 85+6 = 91
9. Hasle Brass (Tanja Rasanen): 84+6 = 90

Best Soloist: Thor-Willy Bohrs-Karlsen (euphonium) — Montebello Brass


Second Division:

Adjudicators: Garry Cutt & PK Svensen Konferansierer

1. Flesland Musikklag (Eirik Gjerdevik): 96+8 = 104
2. Rong Brass (David Morton): 95+8 = 103
3. Tysnes Musikklag (Yngve Nikolaisen): 94+8 = 102
4. Sagvag Musikklag (Yngve Nikolaisen): 93+9 = 102
5. Nordlys XO (Reid Gilje): 92+8 = 100
6. Stavanger Kommunes Korps (Gwyn Evans): 91+8 = 99
7. Alexander Brass (Morten E Hansen): 90+8 = 98
8. Radoy Brass (Torstein Aagaard-Nilsen): 90+7 = 97
9. Folleso Musikklag (Thorgeir Thunestvedt): 89+6 = 95
10= Bergen Brass Band (Thor Arne Pedersen): 88+7 = 95
10= Tertnes Amatorkorps (Tormod Flaten): 88+7 = 95
12. Tysvaer Brass (Paul Hughes): 87+7 = 94
13. Agder Brass (Thomas Swatland): 86+7 = 93
14. Laksevag Musikkforening (Fredrick Schjelderup): 86+6 = 92
15. Haukas Musikklag (Joseph Cook): 85+6 = 91
16. Gjesdal Brass Band (Jonas Skartveit Rogne): 83+8 = 91
17. Sorum Musikklag (Ray Farr): 84+6 = 90
18. Stangaland Brass (Kritian Thulin): 82+6 = 88

Best Soloist: Camilla Sjovold (corent) — Tysnes Musikklag


Third Division:

Adjudicators: Jens T. Larsen & Helen Varley

1. Skui Brassband: 95+10 = 105
2. KOS Krohnengen Old Stars: 94+9 = 102*
3. Fjell Brass: 92+8 = 100
4. Seim Musikklag: 90+7 = 97
5. Randaberg Musikkorps: 90+6 = 96
6. Lindas Brass: 88+7 = 95
7. Indre Torungen Brass Ensemble: 85+7 = 92
8. Rosendal Musikklag: 82+9 = 91
9. Hetlevik Musikklag: 83+6 = 89
10. Eidsberg Brassband: 82+6 = 88

* 1 point time penalty
Best Soloist: Kristin Maute (trombone) — Skui Brassband


Fourth Division:

Adjudicators: Morten Fagerjord & Adam Cooke

1. Skeie Brass (Nigel Fielding): 95+10 = 105
2. Tasta Brass (Morten Ovrebekk): 93+8 = 100*
3. Lyshornet Brass (Oyvind Raknes Nikolaisen): 91+7 = 98
4. Karmsund Brass (Steinar Andsnes): 89+7 = 96
5. IMI Brass (Per-Erik Petersen): 87+6 = 93
6. Riska Brass Band (Espen Westbye): 86+6 = 92
7. Langhus Brass (Tomas Carstensen): 85+7 = 92
8. Eikelandsfjorden Musikklag (Aidan Smith): 83+8 = 91
9. Norheimsund Musikklag (Patrik Randefalk): 84+5 = 89
10. Sotra Brass (Ben Hirons): 84+4 = 88
11. Spydeberg Brass (Idar Torskangerpoll): 82+5 = 87
12. Musikkorpset Heimdal (Linda Mattson): 82+3 = 85

* 1 point time penalty
Best Soloist: Anja Kalgraf (cornet) — Sotra Brass



Fodens

Foden's gain new lottery funding award

January 18 • Foden's proactive approach to organisational development sees them secure funding from Arts Council England's National Lottery funded Catalyst programme.


Yamaha Neo

Interview with Yamaha on the new Neo euphonium launch

January 16 • 4BR Editor Iwan Fox talks to Jeremy Smith of Yamaha to find out more about the launch of the brand new Neo and Custom euphonium.


Flowers Cheer

Report & Results: 2018 Butlins Mineworkers Championships: Championship Section

January 14 • Flowers regain contest prestige and ambition with Butlins victory under David Childs.


Butlins

Results: 2018 Butlins Mineworkers Youth Section & Junior Ensemble

January 14 • It's Butlins joy for 3BA Brass and Shirland as they take the Youth and Junior titles in Skegness


Regent Hall Concerts - RAF Wind Soloists

Friday 19 January • Charlton House. Charlton Road. London. SE7 8RE SE7 8RE


The Brighouse & Rastrick Band - EYMS Brass Band at Hull City Hall

Saturday 20 January • Hull City Hall. 67 Carr Lane,. Kingston upon Hull HU1 3RQ


Black Dyke Band - Morley Town Hall

Saturday 20 January • Morley Town Hall, Morley, Leeds LS27 8DX


Wantage Silver - Gary Curtin

Saturday 20 January • Reading Central Salvation Army RG1 7JR


The Hepworth Band - Soprano Sarah Ogden

Sunday 21 January • Christ Church, Sude Hill, New Mill, Holmfirth HD9 7BL


Shipston Town band

January 18 • We currently need a Kit percussionist, horn and Bb Bass as we prepare for the forthcoming Midlands Area at Bedworth in March. We are graded Section 4


The Corsham Band

January 18 • Having now been promoted to the 2nd Section for the forthcoming Contest season, the band are now looking for a back row cornet player, 2nd or 3rd, to join our team


Derwent Brass

January 17 • Derwent Brass | Championship | Midlands invites applications for PERCUSSION. At Derwent Brass percussion is an important and integral part of the band. We are looking for a talented percussionist, ideally with good tuned ability, to complete the section.


Howard J Evans

MA (Dist), Mus.B (hons), ARCM (hons), LRAM, LTCL, PGCE
Conductor, composer, arranger, tutor and pianist