sbba logoScottish Open & Youth Championship draws announced

30-Oct-2013
The Scottish Brass Band Association has announced the draws for the Scottish Open, Shield, Cup and Youth Championships in November.

The Scottish Brass Band Association has announced the various draws for their forthcoming Scottish Open, Scottish Shield, Scottish Cup and Scottish Youth Championships.

Contest Music

The Scottish Open Championship will take place on 23rd November at Perth Concert Hall and has attracted a field of 18 bands from both sides of Hadrian’s Wall as well as from across the North Sea to battle it out on the iconic set work, ‘Contest Music’ by Wilfred Heaton.

Huge field

Once again the Scottish Youth Championships has attracted a huge field of entrants from all over the country, for an event which will be held over two dates—the first on Sunday 17th November, followed by Sunday 24th November.


'Once again the Scottish Youth Championships has attracted a huge field of entrants from all over the country'

~ 4BR

Scottish Open Championship:
Saturday 23rd November
Draw:

1. Kirkintilloch Kelvin Brass
2. Kirkintilloch
3. Dalkeith & Monktonhall
4. Regent Brass
5. Fishburn
6. Sola Brass
7. Rainford
8. Bo'ness & Carriden
9. Dalmellington
10. Marsden Silver
11. Reg Vardy
12. East Yorkshire Motor Services
13. Pemberton Old Wigan DW
14. Kingdom Brass
15. Felling Band
16. Clackmannan & District
17. Co-operative Funeralcare
18. Yorkshire Imperial Urquhart Travel


Scottish Challenge Shield:
Draw:

1. Newmilns & Galston
2. Bathgate
3. Kinneil
4. Annan Town
5. Johnstone
6. Coalburn
7. Newtongrange


Scottish Challenge Cup:
Draw:

1. Tullis Russell Intermediate
2. Peebles Burgh
3. Barrhead
4. St. Ronan's


Scottish Youth Band Championships:
Sunday 17th November:

Development Section:

1. Kirkintilloch Youth (Neil Robertson)
2. Kinneil Youth (Scott Gardner)
3. Perthshire Youth Brass (Jason Blyth)
4. Argyll Brass (Darren Tarn)
5. South Ayrshire Youth A (Scott Walker)
6. Helensburgh & Lomond Youth (Sarah Grant)
7. Levern Valley Community Brass (Brian Deans)
8. Loanhead Brass Youth (Alan Fernie)
9. St. John's High School (Gordon Evans MBE)
10. Hawick Schools Youth (Rob Hume)
11. Peebles Junior Band (Daniel Williamson)
12. Arbroath Instrumental Youth (Ann Ness)
13. St. David's Youth Band (John A Dickson)
14. Campbeltown Junior Brass (Katrina Barr)


Percussion Section:

1. Menzieshill High School (Kenny Carlyle)
2. Tullis Russell (Alan Douglas)
3. Campbeltown Juniors (Katrina Barr)
4. Kingdom Percussion Academy (Lynsey Paterson)


Senior Youth Section:

1. Tullis Russell Youth (Alan Douglas)
2. Dalmellington Junior (Ian Taylor)


Sunday 24th November:

Preparatory Section:

1. Perth & Kinross Junior (Elaine Stewart)
2. Gorbals Youth Band (Lauren McCormick)
3. Newland Junior (Sarah Findlay)
4. Coalburn Bronze Band (Jayne Brownlee)
5. Riverside Youth Band (Lynda Nicholson)
6. South Ayrshire Youth B Band (Sandy McAughtrie)
7. St. David's Budding Brass (Sam Denton & Emily Brown)
8. Loanhead Brass Roots (Andrew Pennycook)
9. Galashiels Junior Band (Stuart Black)
10. Kirkintilloch Junior Band (Andrew Foden)


Novice Section:

1. Dynamica (Mathew Chinn)
2. St. Ronan's Future Band (David Robb)
3. Whitburn Youth Band (Caroline Farren)
4. Kings Park Youth Brass (Alan Pratt)
5. Galashiels Youth (Stuart Black)
6. Abbey Brass (Stuart Black)
7. Penicuik (Stuart Black)


Premier Section:

1. Carnoustie & District Youth (Michael Robertson)
2. Moray Concert Brass (Glenn M Munro)

Further information:

http:/­/­www.sbba.org.uk/­index.php?section=2&id=878


CD cover

In Tribute

Black Dyke and Nicholas Childs

Featuring the Music of Philip Wilby.



PRINT FRIENDLY VERSION

News archive...

2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010
2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005
2004 | 2003 | 2002 | 2001

~ NEWS ON YOUR MOBILE

^back to top

4barsrest Classifieds

Vacancies

Hyde Band
Progressive 1st section band requires tuned or kit percussionist.. .

Contests

SWBBA Exmouth Brass Band Festival
Date: 6-Sep-2014
Venue: The Pavilion, Exmouth EX8 2AZ

Concerts

Oxford Cherwell Brass
Date: 26-Jul-2014
Venue: The Jolly Boatman, 216 Banbury Rd, Thrupp, Kidlington, Oxford OX5 1JU

Professional Cards

Bruce FraserBruce Fraser
DRSAM. (P), DRSAM. (WT)

Composer, conductor, arranger and adjudicator