facebook twitter rss vimeo

*
banner

Record entry for Norwegian National

A record 79 bands will compete in five sections at Bergen's Grieg Hall in February, with the draws already announced.

Grieg hall

 

The draws for the various sections of 2014 Norwegian National Championships have been announced by the NMF organisers.

Record

A record entry of 79 bands in five sections will compete at Bergen’s Grieg Hall on the weekend of 7th & 8th February, headed by reigning National Champion Eikanger Bjorsvik, looking to try and claim a fourth victory in a row under the baton of Professor David King.

The band that does carry away the imposing National Trophy will represent Norway at the 2015 European Championships in Freiburg in Germany.

For the first time the Elite Division line up includes Eikanger’s younger musical sibling Bjorsvik Brass, an ensemble that includes a number of former Eikanger players, after they gained promotion following their First Division win in 2013.

Mutant

The top flight bands will also have to get to grips with a new contemporary work from the pen of Torstein Aagaard-Nilsen, intriguingly entitled, ‘Mutant Sonorities’, whilst all other sections are own choice.

At the other end of the scale there is also a record entry of 14 bands in the Fifth Division, which was set up in 2012.

The top flight bands will also have to get to grips with a new contemporary work from the pen of Torstein Aagaard-Nilsen, intriguingly entitled, ‘Mutant Sonorities’4BR

Competing bands and draws:

Elite Division:

Friday 7th/Saturday 8th February
Set Work/Own Choice
Start: 4.00pm/2.45pm

1/3: Ila Brass
2/4: Jaren Hornmusikkforening
3/2: Krohnengen Brass
4/9: Stavanger
5/8: Manger Musikklag
6/1: Bjorsvik Brass
7/6: Sola Brass
8/5: Eikanger Bjorsvik
9/7: Oslo Brass
10/10: Tertnes Brass

First Division:

Saturday 8th February
Start: 8.30

1. Tomra Brass
2. Musikorpset Gjallarhorn
3. Sorum Musikklag
4. Oslofjord Brass
5. Tertnes Amatorkorps
6. Flesland Musikklag
7. Oster Brass
8. Kleppe Musikklag
9. Hale Brass
10. Askoy Brass Band
11. Modle Brass
12. Alexander Brass

Second Division:

Friday 7th February
Start: 10.00am

1. Jolster Musikklag
2. Rong Brass
3. Sandefjord Brass Symposium
4. Radoy Brass
5. Fjell Brass
6. Gjovik Bybrass
7. Bergen Brass Band
8. Manger Old Stars
9. Trondheim Politis Brass
10. Sagvag Musikklag
11. Haukas Musikklag
12. Tromso Brass
13. Orskog Brass

Third Division:

Friday 7th February
Start: 4.00pm

1. Stangaland Brass
2. Valdres Brass Band
3. Hordvik Musikklag
4. Nes Musikkforening
5. Skui Brass
6. Agder Brass
7. Lindas Brass
8. Tysnes Musikklag
9. Borge Brass
10. Lismarka/Mesnali Brass
11. Brottum Brass
12. Flora-Bremanger Brass
13. Laksevag Musikkforening
14. Folleso Musikklag
15. Gjesdal Brass

Fourth Division:

Saturday 8th February
Start: 11.00am

1. Hetlevik Musikklag
2. Frei Hornmusikk
3. Grenland Brass
4. Stavanger Kommunes Korps
5. Randaberg Musikkorps
6. Imi Brass
7. Langhus Brass
8. Fla Musikkorps
9. Lyshornet Brass
10. Bertnes Brass
11. Filadelfia Hornorkester
12. Rudsbygd Brass
13. Salhus Musikklag
14. Fraena Musikkorps
15. Nordlys XO

Fifth Division:

Friday 7th February
Start: 10.00am

1. Alvik Musikklag
2. Fjordbrass-Lavik
3. Moen Musikkforening
4. Musikkorpset Heimdal
5. Holmestrand Ungdomskorps
6. Bjorvika Brass
7. Tysvaer Brass
8. Skeie Brass
9. Alsvag Brass
10. Saksumdal Musikkforening
11. Floro Hornmusikk
12. Brumunddal Brass
13. Kjolsdalen Musikklag
14. Indre Torungen Brass Ensemble



Fodens

Foden's gain new lottery funding award

January 18 • Foden's proactive approach to organisational development sees them secure funding from Arts Council England's National Lottery funded Catalyst programme.


Yamaha Neo

Interview with Yamaha on the new Neo euphonium launch

January 16 • 4BR Editor Iwan Fox talks to Jeremy Smith of Yamaha to find out more about the launch of the brand new Neo and Custom euphonium.


Flowers Cheer

Report & Results: 2018 Butlins Mineworkers Championships: Championship Section

January 14 • Flowers regain contest prestige and ambition with Butlins victory under David Childs.


Butlins

Results: 2018 Butlins Mineworkers Youth Section & Junior Ensemble

January 14 • It's Butlins joy for 3BA Brass and Shirland as they take the Youth and Junior titles in Skegness


Regent Hall Concerts - RAF Wind Soloists

Friday 19 January • Charlton House. Charlton Road. London. SE7 8RE SE7 8RE


The Brighouse & Rastrick Band - EYMS Brass Band at Hull City Hall

Saturday 20 January • Hull City Hall. 67 Carr Lane,. Kingston upon Hull HU1 3RQ


Black Dyke Band - Morley Town Hall

Saturday 20 January • Morley Town Hall, Morley, Leeds LS27 8DX


Wantage Silver - Gary Curtin

Saturday 20 January • Reading Central Salvation Army RG1 7JR


The Hepworth Band - Soprano Sarah Ogden

Sunday 21 January • Christ Church, Sude Hill, New Mill, Holmfirth HD9 7BL


Shipston Town band

January 18 • We currently need a Kit percussionist, horn and Bb Bass as we prepare for the forthcoming Midlands Area at Bedworth in March. We are graded Section 4


The Corsham Band

January 18 • Having now been promoted to the 2nd Section for the forthcoming Contest season, the band are now looking for a back row cornet player, 2nd or 3rd, to join our team


Derwent Brass

January 17 • Derwent Brass | Championship | Midlands invites applications for PERCUSSION. At Derwent Brass percussion is an important and integral part of the band. We are looking for a talented percussionist, ideally with good tuned ability, to complete the section.


Stuart Black

BA (Hons) Music
Conductor, Teacher, Flugel soloist