facebook twitter rss vimeo shop label support us

*
banner

Report & Result: 2015 Bugle Contest

Camborne lead the way again on a day of singles, doubles and trebles at the famous Bugle Contest.

cAMBORNE

 

The Camborne Band won the 91st West of England Bandsman's Festival title in the Cornish village of Bugle on the weekend.

Under the baton of John Berryman they produced a fine rendition of the set work, 'The Wayfarer' by Eric Ball to retain the famous Royal Trophy and take the £1,000 first prize — their fifth win in the last seven years and the 38th time in the competition's history.

Cornish battle

Once again there was plenty of fine music making to enjoy with crowds lining the streets for the traditional march to and from the Molinnis Park venue, whilst this year's event attracted competitors from as far afield as Switzerland, with the welcome appearance of Regional Brass Band Bern.

In a closely fought Cornish battle for the title, the Albert Hall finalists managed to catch the ear of adjudicator Derek Broadbent to claim a single point victory over St Dennis, with St Austell in third. The band also took the honours in the Hymn tune category with a warmly shaped rendition of 'Crimond'.

There was also plenty of excellent individual playing on show with well deserved awards taken by Mark Harrison, Demelza Sturges, Francesca Bazeley and Kim Bazeley, with Camborne Town taking the 'Best Basses' prize.

Roche defence

There was another successful title defence in the First Section as the rapidly rising Regional Champion Roche Brass took the honours directed by David Hirst. Fellow Cheltenham finalists Yeovil Town was second with Helston Town in third.

Roche's performances of 'Fantasy for Brass Band' and the march 'Centaur' saw them claim both category honours with solo euphonium Robert Jose also taking the 'Best Soloist' prize.

Bodmin hat trick

In the Second Section Bodmin secured a hat-trick of Bugle victories. Under the direction of John Maines they enjoyed commanding margins of victory over rivals Bugle Silver in both the test piece and march categories. Principal cornet Miriam Moore claimed the 'Best Soloist' prize.

Camborne double

There was also a hat-trick of victories to enjoy for the talented young players of Camborne Junior Contesting, as they emulated their senior counterparts with a clear cut victory in the Third Section over second placed Tadley Concert Brass with Jubilee Brass (Oxford) in third.

Under Alan Pope's direction the Third Section national finalists produced a fine rendition of 'Saint Saens Variations' with their talented soprano player Matthew Opie taking the 'Best Soloist' award.

Devon fantasy for Okehampton

There were plenty of celebrations to enjoy for Okehampton Excelsior Silver, as the band from the northern edge of Dartmoor in Devon claimed their first Bugle title under the direction of Richard Beardon.

The band has won a number of deportment and march prizes at the contest in recent years (winning the Deportment award once more), but this was the first time they claimed the Fourth Section honours with victory over rivals, Tadley Concert with Redruth in third, thanks to a fine performance of the appropriately titled, 'Devon Fantasy' by Eric Ball.

Excellent Youth

The excellence of community based young player development in the county was heard to fine effect in the Youth Section, where St Austell took the honours ahead of Mount Charles and St Dennis, with rising stars in William Lucas and Hannah Plum ridge taking well deserved individual honours.

Meanwhile in the Training Section, the excellent Soundhouse Brass led the way from Lostwithiel and Saltash Junior.

The A.R. Trudgian Youth Awards were presented to Megan Thomas of Bugle Silver and Matthew Brown of Camborne.

Camborne retained the famous Royal Trophy and took the £1,000 first prize — their fifth win in the last seven years and the 38th time in the competition's history4BR

Results::

Championship Section:

Adjudicator: Derek Broadbent
Test Piece: The Wayfarer

1. Camborne Town (John Berryman) — 190
2. St. Dennis — 189
3. St. Austell — 186

Other competing bands:
Lanner & District; Mount Charles; Regional Brass Band Bern

Hymn Tune:
Crimond

1. Camborne Town — 48
2. Regional Brass Band Bern — 46
3. St. Austell — 45

Best Soloist: Francesca Bazeley (horn) — St Dennis

First Section:

Test Piece: Fantasy for Brass Band

1. Roche Brass (David Hirst) — 184
2. Yeovil Town — 182
3. Helston Town — 180

March:
Centaur

1. Roche Brass — 86
2. Helston Town — 84
3. Forest of Dean Brass — 83

Best Soloist: Robert Jose (euphonium) — Roche Brass

Second Section:

Test Piece: Oceans

1. Bodmin Town (John Maines) — 186
2. Bugle Silver — 181

March
Cross of Honour

1. Bodmin Town — 83
2. Bugle Silver — 80

Best Soloist: Miriam Moore (cornet) — Bodmin Town

Third Section:

Test Piece: Saint Saens Variations

1. Camborne Junior Contesting (Alan Pope) — 181
2. Tadley Concert Brass (Paul Chapman) — 179
3. Jubilee Brass (Oxford) (Cliff Sadler) — 177

Best Player: Matthew Opie (soprano) — Camborne Junior Contesting

Fourth Section:

Test Piece: Devon Fantasy

1. Okehampton Excelsior Silver (Richard Beardon) — 180
2. Tadley Concert Brass — 179
3. Redruth Town — 178

Best Player: Megan Hope (cornet) — Tadley Concert Brass

Other competing bands:
Lanner Brass Academy, Newquay, Saltash Town, St Agnes Town Silver, Tiverton Town

Youth Section:

1. St. Austell — 182
2. Mount Charles — 181
3. St. Dennis — 174

Best Player: William Lucas (flugel) — St Austell
Best Cornet Player: Hannah Plumridge (cornet) — Mount Charles

Training Section:

1. Soundhouse Brass — 73
2. Lostwithiel — 71
3. Saltash Junior — 70

Best Player: Soprano cornet (Saltash Junior)
Best Cornet Player: Principal cornet (Soundhouse Brass)

Individual Awards:

Best Soprano: Mark Harrison (Mount Charles)
Best Cornet: Demelza Sturges (Camborne Town)
Best Solo Horn: Francesca Bazeley (St Dennis)
Best Euphonium: Kim Bazeley (St Dennis)
Best Set of Basses: Camborne Town

Deportment:

1. Okehampton Excelsior Silver
2. Shrewton Silver

A.R.Trudgian Youth Awards:

Megan Thomas (Bugle Silver)
Matthew Brown (Camborne)

Support us for less than a cup of coffee...

4BR wants to ensure that the brass band movement remains vibrant and relevant. We also want to be able to question, challenge and critically examine those who run and play in it, producing high quality journalism that informs as well as entertains our readers.

So if like us you value a strong, independent perspective on the brass band world - then why not consider becoming a supporter and help make our future and that of a burgeoning brass band movement more secure.

So one less cappuccino then?

Support us    



Battle of the Bands

Prime time Battle of the Bands on BBC1

May 25 • Prime time Bank Holiday television viewing on BBC1 on Monday will be the battle for the 2019 Welsh Regional title featuring Cory and Tredegar Bands...


Yamaha

Neo ensemble enjoy Scot stop

May 25 • The Yamaha Neo Ensemble has been showcasing its considerable talents in Scotland.


Amboise

European focus at French Open

May 25 • Bands from France, England and Switzerland will head to the beautiful Loire Valley to take part in the 25th French Open next month.


Adam

When the suns shines...

May 25 • There is no better way to enjoy a bit of practice — especially if you are a European champion


Lewes, Glynde and Beddingham Brass Band - Eastbourne Bandstand - 1812 concert

Wednesday 29 May • Bandstand, Grand Parade, Eastbourne BN21 3AD


Black Dyke Band - George Lawton Hall, Mossley

Thursday 30 May • George Lawton Hall, Stamford St, Mossley, Ashton-under-Lyne OL5 0HR


Clifton International Festival of Music - Let Trumpets Sound - Crispian Steele-Perkins

Saturday 1 June • Clifton Cathedral, Clifton Park, Bristol BS8 3BX BS8 3BX


Foden's Band - St Andrews Hall

Sunday 2 June • St Andrews Plain, Norwich, Norfolk NR3 1AU


East Anglian Brass Band Association - Concert by the Fodens Band

Sunday 2 June • St Andrew's Hall. St Andrew's Plain. Norwich NR3 1AU


Bollington Brass Band

May 25 • Bollington Brass Band require a Kit and a tutti cornet player to complete our line up. We will be playing at the 2nd section National Finals this September before promotion to the North West 1st section..


Dobcross Silver Band

May 25 • Dobcross Silver Band are looking for a B FLAT BASS player for Whit Friday.. Come and join a Saddleworth band, playing the Saddleworth circuit, including our very own Dobcross contest.. . A great chance to come and enjoy an unforgettable experience!


Stannington Brass Band

May 25 • A rare opportunity has arisen to join one of Sheffield's leading bands with a vacancy for an EEb TUBA PLAYER to complete our bass section. We have a good band room atmosphere and a calendar of interesting concerts and contests.


Sam Fisher

BA (Hons), PGCE, Dip.ABRSM
Conductor, Adjudicator (AoBBA), Composer/Arranger, Cornet & Flugelhorn Soloist