facebook twitter rss vimeo shop label support us

*
banner

Report & Results: 2018 Yorkshire & Humberside BBA contest

Westoe lead the way at Dewsbury with section victories for Uppermill and University of Nottingham

wESTOE
  The Westoe Band came out on top at Dewsbury Town Hall

The wonderful surroundings of Dewsbury Town Hall played host to a fine day of competition on the weekend as bands battled of the honours at the Yorkshire & Humberside BBA contest.

With the excellent organisation and facilities to add to the warm welcome, the competing bands certainly played their part in trying to catch the ears of adjudicators John Roberts and an appreciative audience with the own-choice test piece and hymn tune selections.

Westoe on top

Westoe Band led by Steve Malcolm eventually came out on top in the combined Championship/First/Second Section, with Uppermill taking the honours on the joint Third/Fourth Section event. The special Unregistered Contest was won by the delighted students of University of Nottingham.

With the excellent organisation and facilities to add to the warm welcome, the competing bands certainly played their part in trying to catch the ears of adjudicators John Roberts4BR

Results:

Group A: Championship/First/Second Section:
Adjudicator: John Roberts

1. Westoe (Steve Malcolm) — 185
2. Lindley (Rob Westacott) — 184
3. North Skelton (Lewis Wilkinson) — 182
4. Cockerton Silver (Andrew Hunter) — 181
5. Shirebrook Miners (Jim Henson) — 179
6. Dunston Silver (Aidan Hodgson) — 178
7. Clifton & Lightcliffe (John Clay) — 175
8. Worsborough (Alex Parker) — 174

Prizes:
Overall Champion: Westoe
Best Championship Section Band: Westoe
Best First Section Band: Lindley
Best Second Section Band: North Skelton
Runner-up Second Section: Cockerton Silver
Best Instrumentalist: Dan Robson (cornet) — Westoe

Group B: Third/Fourth Section:

Adjudicator: John Roberts

1. Uppermill (Dean Redfearn) — 185
2. Tewit Silver (Martin Hall) — 183
3. Rivington & Adlington (Malcolm Wilson) — 181
4. Jayess Newbiggin (Andrew Griffiths) — 178
5. Rockingham (Adam Whittle) — 177
6. Oughtbridge (Gavin Somerset) — 176
7. Swinton & District (Robin Rutter) — 175

Prizes:
Overall Winner: Uppermill
Best Third Section Band: Uppermill
Runner-up Third Section: Rivington & Adlington
Best Fourth Section Band: Tewit Silver
Best Instrumentalist: Sarah Hudson (cornet) — Uppermill

Group C: Unregistered Bands:

Adjudicator: John Roberts

1. University of Nottingham (George Newbould)

Prizes:
Best Instrumentalist: Nat Dodman (flugel) — University of Nottingham

Support us for less than a cup of coffee...

4BR wants to ensure that the brass band movement remains vibrant and relevant. We also want to be able to question, challenge and critically examine those who run and play in it, producing high quality journalism that informs as well as entertains our readers.

So if like us you value a strong, independent perspective on the brass band world - then why not consider becoming a supporter and help make our future and that of a burgeoning brass band movement more secure.

So one less cappuccino then?

Support us    



National Finals

2019 National Finalists confirmed

March 18 • The list of bands who will challenge for National honours in the autumn is now complete following the last round of 2019 Regional contests on the weekend.


Tewit

Results: 2019 North of England Regional Championships

March 16 • East Yorkshire Motor Services, J36 Brass, North Skelton, Bearpark & Esh and Tewit Silver claim the honours in Durham


Chichester

Results: 2019 London & Southern Counties Regional Championships

March 16 • Friary, Amersham, Epsom & Ewell, Chichester City and Simon Langton Brass take the spoils at Stevenage.


Taff Vale

Results: 2019 Welsh Regional Championships

March 16 • Tredegar lead the way in Wales as they claim Championship title, with section awards going to Goodwick, Newport Borough, Taff Vale and Gwaun Cae Gurwen


Black Dyke Band - Mirfield Parish Church

Thursday 21 March • Mirfield Parish Church, 38 Church Lane, Mirfield WF14 9HX


Regent Hall Concerts - Royal Welsh College of Music & Drama Brass Band

Friday 22 March • Regent Hall (The Salvation Army). 275 Oxford Street Opp. RESERVED. London . W1C 2DJ W1C 2DJ


The Fairey Band - Ensembles from Bramhall High School

Friday 22 March • Seal Rd, Bramhall, Stockport SK7 2JT SK7 2JT


Black Dyke Band - Victoria Hall

Saturday 23 March • The Victoria Hall, Knowsley Street, Bolton BL1 2AS


Foden's Band - Matt Ford - Newtown, Powys

Saturday 23 March • The Hafren Theatre, Newtown, Powys SY16 4HU


Tongwynlais Temperance Band

March 18 • Due to player relocation, The Tongwynlais Temperance Band are searching for a PRINCIPAL CORNET to lead its hard-working cornet section. The ideal candidate will be a strong individual performer, reliable and committed, leading by example.


Enderby Band

March 18 • Current Midlands Regional Champions, Championship Section in 2020, National Finalists 2018 and 2019 and Bolsover 1st Section Champions require SOLO TROMBONE and BBb BASS. We are hard working and sociable and are looking for like-minded players to join us.


Bedford Town Band

March 18 • Bedford Town Band (London and SC, 2nd section, having just qualified for the National Finals in Cheltenham) have a vacancy for a Soprano Cornet. We are a friendly, ambitious and sociable band with a range of concerts and contests planned.


Jonathan Pippen


Conductor, Adjudicator, Trombone Soloist & Clinician