facebook twitter rss vimeo shop label support us

*
banner

2019 Regional adjudication teams confirmed

The full list of adjudication teams at the 2019 Area Championships have been confirmed.

bANNERS
  The list of adjudicators has now been confirmed

The full list of adjudication teams that will make the all important decisions at the 2019 Regional Championships has now been confirmed by the various Regional Committees and Associations on the Kapitol Promotions website.

Delight or despair

Once again there is sure to be a mix of delight, doubt and perhaps even a hint of despair in bandrooms up and down the country as they ponder how they will try and catch the qualification attention of the men and women in the box.

All regions will employ two adjudicators for each section. Although there is the usual mix of experience levels there is sure to be ongoing debate concerning the more contentious element of the appointment of conductors and players who are also competing in the same sections in different areas, as well as other perceived 'conflicts of interest'.

Women and debutants

Four women are on the various panels — although at present only one (Scotland has not yet announced the sections their team will judge) will sit in judgement in either the Championship or First Section.

Regional debutants include Welsh conductor Alan Bourne (who judged at the 2018 First Section National Finals), former Black Dyke soprano player Benjamin Richeton (who judged at the 2018 National Youth Championships) and Swiss composer Ludovic Neurohr (who has judged at the French Open, Australian Open and Swiss National Championships).

there is sure to be ongoing debate concerning the more contentious element of the appointment of conductors and players who are also competing in the same sections in different areas, as well as other perceived 'conflicts of interest'4BR

North West:

Blackpool Winter Gardens
Date: 24th February

Championship Section: Tom Davoren & Howard Evans
First Section: Leigh Baker & John Doyle
Second Section: Derek Broadbent & Brian Rostron
Third Section: Ian Brownbill & Sarah Groarke-Booth
Fourth Section: Jim Davies & Andrew Warriner

Yorkshire:

Huddersfield Town Hall
Date: 2nd/3rd March

Championship Section: Stephen Roberts & Steve Sykes
First Section: Howard Evans & Gary Davies
Second Section: Howard Evans & Chris Houlding
Third Section: Sheona Wade & Dr David Thornton
Fourth Section: Alan Duguid & Sandy Smith

Midlands:

Bedworth Civic Hall & Kenilworth College
Date: 9th/10th March

Championship Section: Brett Baker & Derek Broadbent
First Section: Alan Morrison & John Winterflood
Second Section: Steve Pritchard-Jones & Gary Davies
Third Section: Steve Pritchard-Jones & Gary Davies
Fourth Section: John Winterflood & Benjamin Richeton

West of England:

Riviera International Conference Centre (Torquay)
Date: 9th/10th March

Championship Section: Major David Barringer MBE & Ludovic Neurohr
First Section: Major David Barringer MBE & Dr Nick Grace OBE
Second Section: Alan Bourne & Brian Rostron
Third Section: Alan Bourne & Dr Nick Grace OBE
Fourth Section: Ludovic Neurohr & Brian Rostron

Scotland:

Perth Concert Hall
Date: 9th/10th March

Panel: Richard Evans, Brett Baker, Leigh Baker, Sarah Groarke-Booth and Sheona Wade
(Sections to be announced in due course)

London & Southern Counties:


Stevenage Arts & Leisure Centre
Date: 16th/17th March

Championship Section: Dr Robert Childs & Michael Fowles
First Section: Mark Wilkinson & Paul Norley
Second Section: Mark Wilkinson & Mareika Gray
Third Section: Michael Fowles & Mareika Gray
Fourth Section: Nicholas Garman & Paul Norley

North of England:

Durham Gala Theatre
Date: 16th/17th March

Championship Section: Brett Baker & Alan Morrison
First Section: Alan Fernie & Stan Lippeatt
Second Section: Anne Crookston & Alan Fernie
Third Section: Brett Baker & Stan Lippeatt
Fourth Section: Anne Crookston & Benjamin Richeton

Wales:

William Aston Hall, Glyndwr University (Wrexham)
Date: 16th/17th March

Championship Section: David Hirst & Roger Webster
First Section: Sheona Wade & Roger Webster
Second Section: Sarah Groarke-Booth & David Hirst
Third Section: Brian Rostron & Sheona Wade
Fourth Section: Sarah Groarke-Booth & Sheona Wade

Support us for less than a cup of coffee...

4BR wants to ensure that the brass band movement remains vibrant and relevant. We also want to be able to question, challenge and critically examine those who run and play in it, producing high quality journalism that informs as well as entertains our readers.

So if like us you value a strong, independent perspective on the brass band world - then why not consider becoming a supporter and help make our future and that of a burgeoning brass band movement more secure.

So one less cappuccino then?

Support us    



Minshall

Minshall leads Lancs youth north of the wall...

May 23 • Helen Minshall will be leading the Lancashire Youth Band north of Hadrian's Wall this weekend to enjoy concerts and a workshop day in her home area of Ayrshire.


Macmaiilan

Dronfield to help boost Macmillan support funds

May 23 • The Dronfield Genquip Band will be donning their black ties to help a great charitable cause.


Garry Halas

Hallas connection ends at East Riding

May 23 • The musical partnership between Garry Hallas and East Riding of Yorkshire Band has come to an end.


Skelton

North Skelton set for 50th celebrations

May 23 • The North Skelton Band will be hosting a special Brass Festival to help celebrate its 50th anniversary.


Foden's Band - St Michaels & All Angels Church

Saturday 25 May • Egerton Road, Ashton on Ribble, Preston PR2 1AJ


St Pinnock Brass Band - Rock Choir Cornwall

Sunday 26 May • Sterts Theatre, . Sterts, . Liskeard, . PL14 5AZ PL14 5AZ


Contest: All England International Masters

Sunday 26 May • The Lighthouse Theatre, Kettering Conference Centre, Thurston Drive NN15 6PB


Lewes, Glynde and Beddingham Brass Band - Eastbourne Bandstand - 1812 concert

Wednesday 29 May • Bandstand, Grand Parade, Eastbourne BN21 3AD


Black Dyke Band - George Lawton Hall, Mossley

Thursday 30 May • George Lawton Hall, Stamford St, Mossley, Ashton-under-Lyne OL5 0HR


Horbury Victoria Band

May 22 • Horbury Victoria Band.. Preparing in good time for section one next year require Solo Euphonium and Front Row Cornet.. A not too busy, friendly and happy band. Rehearsal Wednesday 8pm


Hathersage Band

May 22 • BBb Bass to join in our music making under MD Andy Furmidge. Hathersage Brass Band is a non-contesting band whose friendly members enjoy performing at Village Galas and Fetes as well as several Christmas concerts.


Hathersage Band

May 22 • Back Row Cornet to join in our music making under MD Andy Furmidge. Hathersage Brass Band is a non-contesting band whose friendly members enjoy performing at Village Galas and Fetes as well as several Christmas concerts.


Jonathan Pippen


Conductor, Adjudicator, Trombone Soloist & Clinician