facebook twitter rss vimeo

*
banner

2011 Norwegian National Championships — The Champions (1979 - 2010)

Who has won what and when since the Norwegian Nationals started in 1979.

MangerElite Division
Winning Band:

2010: Manger Musikklag
2009: Eikanger Bjorsvik
2008: Eikanger Bjorsvik
2007: Stavanger Brass Band
2006: Stavanger Brass Band
2005: Eikanger Bjorsvik
2004: Stavanger Brass Band
2003: Stavanger Brass Band
2002: Manger Musikklag
2001: Eikanger Bjorsvik
2000: Sandefjord Brass Symposium
1999: Eikanger Bjorsvik
1998: Sandefjord Brass Symposium
1997: Manger Musikklag
1996: Manger Musikklag
1995: Manger Musikklag
1994: Manger Musikklag
1993: Eikanger Bjorsvik
1992: Stavanger Brass Band
1991: Eikanger Bjorsvik
1990: Krohnengen Brass Band
1989: Ila Brass Band
1988: Eikanger Bjorsvik
1987: Eikanger Bjorsvik
1986: Stavanger Brass Band
1985: Eikanger Bjorsvik
1984: Stavanger Brass Band
1983: Manger Musikklag
1982: Stavanger Brass Band
1981: Eikanger Bjorsvik
1980: Manger Musikklag
1979: Metronom ‘66


Winning Conductors: 

2010: Peter Sebastian Szilvay
2009: Nicholas Childs
2008: Nicholas Childs
2007: Allan Withington
2006: Russell Gray
2005: Nicholas Childs
2004: David King
2003: David King
2002: Allan Withington
2001: Nicholas Childs
2000: Gary Cutt
1999: Nicholas Childs
1998: Gareth Pritchard
1997: David King
1996: David King
1995: David King
1994: David King
1993: Howard Snell
1992: Richard Evans
1991: Howard Snell
1990: Karl Ole Midtboe
1989: Karl Ole Midtboe
1988: Howard Snell
1987: Howard Snell
1986: Kjell E. Larsen
1985: Ray Farr
1984: Kjell E. Larsen
1983: Michael Antrobus
1982: Kjell E. Larsen
1981: Helge Haukas
1980: Tom Brevik
1979: Kjell Martinsen


HamersTest Pieces: 

2011: The Power of the Soul – Maurice Hamers
2010: Sketches from Nowhere – Thomas Doss
2009: Rococo Variations - Edward Gregson
2008: Odin - Arthur Butterworth
2007: Cloudcatcher Fells – John McCabe
2006: Klang (!) – Ørjen Matre
2005: Riffs and Interludes – Torstein Aagaard Nilsen
2004: Graffiti – Knut Vaage
2003: A Kensington Concerto – Eric Ball
2002: Albion – Jan Van de Roost
2001: Seid – Torstein Aargaard - Nilsen
2000: Contest Music – Wilfred Heaton
1999: The Devil and the Deep Blue Sea – Derek Bourgeois
1998: Hymn's at Heaven's Gate – Elgar Howarth
1997: Isaiah 40 – Robert Redhead
1996: Energy – Robert Simpson
1995: King's Messenger – George Lloyd
1994: Quintessence – Robert Redhead 
1993: Firestorm – Stephen Bulla
1992: The Essence of Time – Peter Graham
1991: Ballet for Band – Joseph Horovitz
1990: Blitz – Derek Bourgeois
1989: Festival Music – Eric Ball
1988: Connotations – Edward Gregson
1987: Pageantry – Herbert Howells
1986: Contest Music – Wilfred Heaton
1985: Dances and Arias – Edward Gregson
1984: An Epic Symphony – Percy Fletcher
1983: Variations on a Ninth – Gilbert Vinter
1982: Land of the Long White Cloud – Philip Sparke
1981: Spectrum – Gilbert Vinter
1980: Entertainments – Gilbert Vinter
1979: The Belmont Variations – Arthur Bliss


Winning Bands Own Choice Works: 

2010: …Dove Descending – Philip Wilby
2009: Extreme MakeOver – Johan de Meij
2008: Riffs and Interludes - Torstein Aagaard-Nilsen
2007: Vienna Nights – Philip Wilby
2006: Eden – Dr John Pickard
2005: Concerto Grosso – Derek Bourgeois
2004: Masquerade – Philip Wilby
2003: Concerto Grosso – Derek Bourgeois
2002: Montage – Peter Graham
2001: Concerto Grosso – Derek Bourgeois
2000: Tristan Encounters – Martin Ellerby
1999: The Year of the Dragon – Philip Sparke
1998: Variations on an Enigma – Philip Sparke
1997:  Montage – Peter Graham
1996: Variations on an Enigma – Philip Sparke
1995: Dances and Arias – Edward Gregson
1994: Harmony Music – Philip Sparke
1993: The Year of the Dragon – Philip Sparke
Winning Own Choice Work:
2007: Vienna Nights – Philip Wilby
2006: Cantigus – Torstein Aagaard-Nilsen
2005: Concerto Grosso – Derek Bourgeois
2004: Apocalypse - Derek Bourgeois/ Masquerade – Philip Wilby
2003: Concerto Grosso – Derek Bourgeois
2002: Revelation – Krohnengen Brass Band
2001: Montage – Stavanger
2000: Dove Descending – Eikanger Bjorsvik Musikklag
1999: The Year of the Dragon – Eikanger Bjorsvik Musikklag
1998: Riffs and Interludes – Stavanger
1997: Montage – Eikanger Bjorsvik Musikklag
1996: Revelation – Eikanger Bjorsvik Musikklag
1995: Montage – Tertnes Brass


First Division: 

The Winners:
 

2010: Sandefjord Brass Symposium
2009: Tertnes Brass
2008: Oslo Brass Band
2007: Jaren Hornmusikkforening
2006: Tomra Brass
2005: Tertnes Brass
2004: Sola Brass Band
2003: Tertnes Brass
2002: Alexander Brass Band
2001: Ila Brass Band
2000: Oslofjord
1999: Tomra
1998: Molde
1997: Radoy
1996: Sandefjord Brass Symposium
1995: Sagvag Musikklag
1994: Radoy
1993: Tomra
 
Winning Conductor:

2010: David Roberts
2009: Gary Peterson
2008: Frode Amundsen
2007: Helge Haukas
2006: Frans Violet
2005: Bjorn E. Breistein
2004: Steve Bastable
2003: John Hinckley
2002: Philip Sparke
2001: Bjorn Sagstad
2000: Selmer Simonsen
1999: Arnfinn Dalhaug
1998: Nils Magne Abelseth
1997: Helge Haukas
1996: Gareth Pritchard
1995: Jan Magne Olsen
1994: Gareth Pritchard
1993: Roy Newsome
 
Own Choice Selection:

2010: Eden
2009: Pageantry
2008: ...Dove Descending
2007: Journey to the Centre of the Earth
2006: Journey to the Centre of Earth
2005: Dances and Arias
2004: Chivalry
2003: Variations on an Enigma
2002: Tallis Variations
2001: Masquerade
2000: English Heritage
1999: Lowry Sketchbook
1998: Leonardo
1997: Journey Into Freedom
1996: Partita
1995: Three Figures
1994: Royal Parks
1993: The Plantagenets


Second Division: 

The Winners:
 

2010: Orskog Brass
2009: Kleppe Musikklag
2008: Orskog Brass
2007: Jolster Musikklag
2006: Follso Musikklag
2005: Haukas Musikklag
2004: Vennesla Kristne Brass
2003: Brottum Musikkforening
2002: Vennesia Kristne
2001: Sorum Musikklag
2000: Sola Brass
1999: Brottum Musikkforening
1998: Tromso Brass
1997: Alexander Brass Band
1996: Musikkorpset Gjallarhorn
1995: Oster Brass
1994: Sem Musikkorps
1993: Haukas Musikklag
1992: Oster Brass
1991: Radoy Brass
1990: Radoy Brass
1989: Musikkorpset Gjallarhorn
1988: Radoy Brass
1987: SUBB Brass Band
1986: Krohnengen
1985: Tertnes Brass
1984: Tertnes Brass
1983: Oster Brass
1982: Oster Brass
1981: Kleppe Musikklag
1980: Musikkorpset Gjallarhorn
1979: Bergen Politiorkester


Third Division: 

The Winners:
 

2010: Bjorsvik Brass
2009: Tromso Brass
2008: Rong Brass
2007: Musikkorpset Gjallarhorn
2006: Jolster Musikklag
2005: Borge Brass Band
2004: Haukas Musikklag
2003: Fraena Musikkorps
2002: Oslo Brass Band
2001: F. Hornmusikklag
2000: Tysnes Musikklag
1999: Torskangerpoll Musikklag
1998: Austrheim – Lindas Musikklag
1997: Tjensvoll Hornorkester
1996: Laukvik Brass
1995: Alexander Brass Band
1994: Sorum Musikklag
1993: Jolster Musikklag
1992: Oltedal Musikkorps
1991: Sem Musikkorps
1990: Tromso Brass
1989: Kopervik Musikkorps
1988: Oltedal Musikkorps
1987: Bamble Musikkorps
1986: Fagernes Musikkorps
1985: Eidsberg Brass Band
1984: Fotlandsvag Musikklag
1983: Fotlandsvag Musikklag


Fourth Division:

The Winners:
 

2010: Fla Musikkorps
2009: Bjorsvik Brass
2008: Torskangerpoll Musikklag
2007: Langhus Brass
2006: Kopervik Musikkorps
2005: Fagernes Musikkorps
2004: Rosendal Musikklag
2003: Tertnes Amatorkorps



Regent Hall Concerts - RAF Wind Soloists

Friday 19 January • Charlton House. Charlton Road. London. SE7 8RE SE7 8RE


The Brighouse & Rastrick Band - EYMS Brass Band at Hull City Hall

Saturday 20 January • Hull City Hall. 67 Carr Lane,. Kingston upon Hull HU1 3RQ


Black Dyke Band - Morley Town Hall

Saturday 20 January • Morley Town Hall, Morley, Leeds LS27 8DX


Wantage Silver - Gary Curtin

Saturday 20 January • Reading Central Salvation Army RG1 7JR


The Hepworth Band - Soprano Sarah Ogden

Sunday 21 January • Christ Church, Sude Hill, New Mill, Holmfirth HD9 7BL


Shipston Town band

January 18 • We currently need a Kit percussionist, horn and Bb Bass as we prepare for the forthcoming Midlands Area at Bedworth in March. We are graded Section 4


The Corsham Band

January 18 • Having now been promoted to the 2nd Section for the forthcoming Contest season, the band are now looking for a back row cornet player, 2nd or 3rd, to join our team


Derwent Brass

January 17 • Derwent Brass | Championship | Midlands invites applications for PERCUSSION. At Derwent Brass percussion is an important and integral part of the band. We are looking for a talented percussionist, ideally with good tuned ability, to complete the section.


David W. Ashworth

RSCM, ABBA Exec Member, NABBC PRO.
Conductor, Band Trainer and Adjudicator