facebook twitter rss vimeo

*
banner

2011 Norwegian National Championships — Fourth Division preview and prediction

The foundation base of Norwegian banding continues to grow — and with musical ambition too.

GrieghallenFourth Division:
 
Adjudicators: Cathrine Winnes Trevino & Karl Ole Midtbo
Saturday 12th February (9.00am)
 


19 bands in 2008, 22 in 2009, 24 in 2010 and 23 this year – there is now a solid foundation base to Norwegian banding – and one that sprouts any number of very competent as well as ambitious bands.

Vivid selection boxes

That is shown by the vivid selection box of musical goodies that will be served up in the Peer Gynt Hall starting at 9.00am on Saturday for adjudicators Cathrine Winnes Trevino and Karl Ole Midtbo.

As has now become something of a tradition there will be plenty of laughter and smiles, lots of great playing, some over ambitious own choices (and a few completely bonkers) and a wonderfully friendly competitive atmosphere.

Real surprise

With the top four bands from last year gaining promotion to the Third Division and three coming down in the opposite direction there should be a much more evenly matched contest in prospect than has sometimes been the case – although it still has the uncanny ability to throw up a real surprise or two – such as Bjorsvik Brass a coupe of years back.

There is something to cater for just about anyone’s musical tastes on display – from Leighton Lucas to Paul Lovatt-Cooper, George Lloyd to Alan Fernie – and plenty of Philip Sparke.


Picking a winner?

Hard to pick out a clear cut bookies favourite, but Bergen Brass Band who came runner up in the Second Division at SIDDIS, could be the band to beat – on paper.

Rosendal and Randeberg came 4th and 5th respectively in the Third Division at SIDDIS, whilst Lismarka, Gjovik Bybrass, Fjordbrass and Langhus could be ensembles to watch out for after posting impressive performance here 12 months ago.

After that it’s anyone’s guess – so go along and just lap it all up. 

It promises to be a belter!

4BR Prediction:

1. Bergen Brass
2. Rosendal Musikklag
3. Randaberg Musikkorps
4. Lismarka/Mesnali Brass
5. Gjovik Bybrass
6. Fjordbrass Lavik

Dark horse: Langhus Brass


Bergen Brass Band 
Conductor:
Sturle Berntsen
 
2011 Draw: 16

Own Choice Selection: Occasion (Edward Gregson) 

National Record:
2010: 15th in Third Division (Kim Lofthouse) (rel)
2009: 7th (Bjorn Breistein)
2008: 4th (Trond Elnes)
2007: 13th in Second Division (Helge Haukas) (rel)
2006: 5th (Stian Svendsen)
2005: 3rd (Stian Svendsen)
2004: 5th  (Stian Svendsen)
2003: 10th
2002: 14th in Second Division
2001: 2nd
2000: 7th

Last Year: 15th in Third Division (relegated)

Own Choice Selection:
2010: Purcell Variations
2009: The Forest of Dean
2008: Variations on a Chord
2007: Diversions on a Bass Theme
2006: A London Overture
2005: The Land of the Long White Cloud


Brummundal (Nordaasen Musikkforening)
Conductor:
Morten Sanner 

2011 Draw: 7

Own Choice Selection:  The Dark Side of the Moon (Paul Lovatt-Cooper)

National Record:
2010: 13th (Morten Sanner)
2009: =21st (Morten Sanner)
2008: =13th (Karsten Dalsrud)
2007: 4th (Karsten Dalsrud)
2006: DNC
2005: 8th (Botolv Gjeldaker)
2004: 9th (Botolv Gjeldaker)
2003: 10th
2002: 13th
2001: DNC
2000: DNC

Last Year: 13th

Own Choice Selections:
2010: Tamarn & The Armed Man: Time for Peace
2009: Inspiration
2008: Anglian Dances
2007: Chorale and Variations
2006: DNC
2005: Inspiration


Fagernes Musikkorps
Conductor:
Jon Henning Lien 

2011 Draw: 10

Own Choice Selection:  A Celtic Suite (Philip Sparke)

National Record:
2010: =21st (Jon Henning Lien)
2009: =5th (Odd Arne Erlandsen)
2008: =15th (Odd Arne Erlandsen)
2007: =8th (Tor Arthur Hagen)
2006: 7th in Third Section (Tor Arthur Hagen) (rel)
2005: Winners of Fourth Division (Tor Arthur Hagen)
2004: 13th in Third Division

Overall Record:
Winners of Fourth Division 2005
Winners of Third Division 1986

Last Year: =21st

Own Choice Selections:
2010: Sword, Jewel and Mirror
2009: Kaleidoscope
2008: The Kingdom Triumphant
2007: Music for a Festival
2006: The Plantagenets
2005: Triptych


Floro Hornmusikk
Conductor:
Jason Burn 

2011 Draw: 21

Own Choice Selection:  Music for a Festival (Philip Sparke)

National Record:
2010: =21st (Kjetil Hoidal)
2009: =19th (Kjell Erik Husom)
2008: =7th (Kjell Erik Husom)

Last Year: =21st

Own Choice:
2010: Symphonic Suite for Brass Band
2009: Connotations
2008: Rhapsody in Brass


Musikkorpset Heimdal
Conductor:
Per Olav Paulsen 

2011 Draw:  9

Own Choice Selection: Kaleidoscope (Philip Sparke) 

National Record:
2010: =15th (Per Olav Paulsen)
2009: =9th (Pal W. Josok)

Last Year: =15th

Own Choice Selections:
2010: The Dark Side of the Moon
2009: Valerius Variations


Fjordbrass Lavik
Conductor:
Jason Burn 

2011 Draw: 2

Own Choice Selection: Legend in Brass (James Curnow)

National Record:
2010: 7th (Jason Burn)

Last Year: 7th

Own Choice Selections:
2010: Laudate Dominum


Fræna Musikkorps
Conductor:
Jens Kristian Mordal

2011 Draw: 4

Own Choice Selection:  Purcell Variations (Kenneth Downie)

National Record:
2010: 14th in Third Division (Jens Kristian Mordal) (rel)
2009: 4th (Jens Kristian Mordal)
2008: =8th (Jens Kristian Mordal)
2007: =7th (Jens Kristian Mordal)
2006: 11th in Second Division (Jens Kristian Mordal) (rel)  
2005: 11th (Jens Kristian Mordal)
2004: 6th (Jens Kristian Mordal)
2003: Winners Third Division (Jens Kristian Mordal) (prom)
2002: 9th
2001: DNC
2000: DNC

Overall Record:
Winners of Third Division 2003 

Last Year: 14th in Third Division (relegated)

Own Choice Selections:
2010: Trittico for Brass Band
2009: The Present Age
2008: Prillar –Guri – The Voice of the Valley
2007: Royal Parks
2006: Firestorm
2005: Oceans


Gjøvik ByBrass
Conductor:
Thorbjorn Lunde

2011 Draw: 22

Own Choice Selection: Firestorm (Stephen Bulla)

National Record:
2010: 6th (Thorbjorn Lunde)
2009: 15th in 3rd Division (Trond Elnes) (rel)
2008: 7th (Thorbjorn Lunde)
2007: = 10th (Trond Elnes)
2006: 8th (Roar Bjerkehagen)
2005: 10th (Roar Bjerkehagen)
2004: 12th in Second Division (Roar Bjerkehagen) (rel)
2003: 2nd in Third Division (prom)
2002: Joint 13th
2001: 12th
2000: DNC

Last Year: 6th

Own Choice Selections:
2010: Rhapsody in Brass
2009: The Essence of Time
2008: Resurgam
2007: Festivity
2006: The Plantagenets
2005: Kaleidoscope


Hetlevik Musikklag
Conductor:
Einar Gjelsvek 

2011 Draw: 8

Own Choice Selection: Anglian Dances (Alan Fernie) 

National Record:
2010: 10th (Egil Magnussen)
2009: =16th (Oyvind Nikolaisen)
2008: =13th (Jan Arne Pupe)
2007: 13th (Jan Arne Pupe)
2006: 12th (Jan Arne Pupe)

Last Year: 10th

Own Choice Selection:
2010: Music for a Festival
2009: Second Suite in F Major
2008: Partita for Brass
2007: Triptych
2006: A Malvern Suite - Philip Sparke


Hordvik Musikklag
Conductor:
Knut Emil Mjøs 

2011 Draw: 12

Own Choice Selection: Chorale and Variations (Leighton Lucas) 

National Record:
2010: 13th in Third Division (Knut Emil Mjøs) (rel)
2009: 12th (Knut Emil Mjøs)
2008: 5th in Fourth Division (Knut Emil Mjøs) (prom)
2007: =8th (Knut Emil Mjøs)
2006: =6th (Knut Emil Mjøs)

Last Year: 13th in Third Division (relegated)

Own Choice Selection:
2010: Firestorm
2009: Toccata Festiva
2008: Images for Brass
2007: Laudate Dominum
2006: Triptych for Brass Band - Philip Sparke


IMI Brass
Conductor:
Per-Erik Petersen 

2011 Draw: 11

Own Choice Selection: Variations on Repton (David Chaulk)

National Record:
2010: 12th (Per-Erik Petersen)
2009: 15th (Per-Erik Petersen)
2008: 13th in Third Division (Per-Erik Petersen) (rel)
2007: 12th (Per-Erik Petersen)
2006: 2nd in Fourth Division (Per-Erik Petersen) (prom)

Last Year: 12th

Own Choice Selection:
2010: Aspects of Praise
2009: Tone Poem: Joshua
2008: A Pastoral Symphony
2007: Romans 8
2006: To Serve and to Save


Langhus Brass
Conductor:
Idar Toskangerpoll 

2011 Draw: 6

Own Choice Selection:  Psalms & Alleluias (Philip Wilby)

National Record:
2010: 8th (Idar Toskangerpoll)
2009: =9th (Idar Toskangerpoll)
2008: 15th in Third Division (Idar Toskangerpoll) (rel)
2007: Winners of Fourth Division (Idar Toskangerpoll) (prom)
2006: DNC

Overall Record:
Winners of Fourth Division 2007

Last Year: 8th

Own Choice Selection:
2010: Kaleidoscope
2009: Festivity
2008: Songar fra Fysjenes
2007: A Breathless Gnu Kiss!
2006: DNC


Lismarka/Mesnalia Brass
Conductor:
Morten Fagerjord 

2011 Draw: 13

Own Choice Selection: Galdhopiggen (Simon Kerwin)

National Record:
2010: 5th (Morten Fagerjord)
2009: 4th (Morten Fagerjord)
2008: 14th in Third Division (Morten Fagerjord ) (rel)
2007: 3rd in Fourth Division (Morten Fagerjord) (prom)
2006: =10th (Morten Fagerjord)
2005: 10th
2004: 5th (Erling Myrseth)
2003: 4th
2002: Joint 16th
2001: 13th
2000: 16th

Last Year: 5th

Own Choice Selection:
2010: Terra Decora
2009: Music for Thanksgiving
2008: Northern Landscapes
2007: Images for Brass
2006: A Celtic Suite - Philip Sparke


Lalm Musikkforening
Conductor:
Erik Wang 

2011 Draw: 23

Own Choice Selection: The Shepherd’s Song/Oregon (Goff Richards/Jacob de Haan)

National Record:
2010: Did not compete
2009: =19th (Morten Graff)

Last Year: Did not compete

Own Choice Selection:
2010:  DNC
2009:  Anglian Dances (Alan Fernie)


Lyshornet Brass
Conductor:
Trond Madsen

2011 Draw: 1

Own Choice Selection: Anglian Dances (Alan Fernie)

National Record:
2010: =17th (Jan Arne Pupe)
2009: =16th (Knut Harald Rydland)

Last Year: =17th

Own Choice Selection:
2010: Triptych for Brass Band
2009: Partita


Moen Musikkkforening
Conductor:
Thomas Petersen 

2011 Draw: 17

Own Choice Selection: Dimensions (Peter Graham)

National Record:
2010: = 19th (Thomas Petersen)

Last Year: =19th

Own Choice Selection:
2010: Legend in Brass


Randaberg Musikkorps
Conductor:
Tarjei Gilbrabt 

2011 Draw: 5

Own Choice Selection: Dimensions (Peter Graham)

National Record:
2010: =19th (Selmer Simonsen)
2009: =9th (Selmer Simonsen)
2008: 6th (Marcel Sorin Totolici)

Last Year: =19th

Own Choice Selection:
2010: Gothic Dances
2009: Concert Overture
2008: Anglian Dances


Rosendal Musikklag
Conductor:
Torstein Hatlevik 

2011 Draw: 20

Own Choice Selection: Royal Parks (George Lloyd)

National Record:
2010: 14th (Torstein Hatlevik)
2009: =5th (Torstein Hatlevik)
2008: =11th
2007: 15th in Third Division (Jan Magne Olsen) (rel)
2006: 3rd in Fourth Division (Jan Magne Olsen) (prom)
2005: 14th (Michael Antrobus) (rel)
2004: Winners of Fourth Division (Yngve Nikolaisen) (prom)

Overall Record:
Winners of Fourth Division 2004

Last Year: 14th

Own Choice Selection:
2010: Glorifico Aeternum
2009: Dimensions
2008: Call of the Cossacks
2007: Sunset Rhapsody
2006: Essay for Brass Band
2005: Main Street


Rudsbygd Brass
Conductor:
Per Kristian O Syversen 

2011 Draw: 15

Own Choice Selection:  Four Cities Symphony (Rodney Newton)

National Record:
2010: =17th (Botolv Gjeldaker)
2009: =21st (Morten Fagerjord)
2008: =17th (Grethe Berntsen)
2007: =6th (Botolv Gjeldaker)
2006: =12th (Grethe Berntsen)
2005: =12th (Grethe Berntsen)
2004: =13th (Grethe Berntsen)

Last Year: =17th

Own Choice Selection:
2010: Labour and Love
2009: A Gallimaufry Suite
2008: Laudate Dominum
2007: Anglian Dances
2006: Schattdorf Impressions / Country Scenes


Salhus Musikklag 
Conductor:
Knut Emil Mjos 

2011 Draw: 18

Own Choice Selection:  Saint-Saens Variations (Philip Sparke)

National Record:
2010: =15th (Tom Eide Osa)
2009: =12th (Sindre Dalhaug)

Last Year: =15th

Own Choice Selection:
2010: Northern Landscapes
2009: Lydian Pictures


Skeie GladBrass
Conductor:
Nigel Fielding 

2011 Draw: 14

Own Choice Selection: Saint-Saens Variations (Philip Sparke)

National Record:
2010: 11th (Espen Westbye)
2009: =12th (Espen Westbye)
2008: =9th (Einar Mæland)
2007: 10th (Einar Mæland)
2006: =6th (Einar Mæland)
2005: =6th (Einar Mæland)
2004: 5th (Einar Mæland)
2003: 12th in Third Division
2002: 8th
 
Last Year: 11th

Own Choice Selection:
2010: Laudate Dominum
2009: The Talisman
2008: Reflections
2007: A Celtic Suite
2006: Kaleidoscope (Five Variations on the Brugg Song) - Philip Sparke


Stavanger Kommunes Korps
Conductor:
Geir Karlson 

2011 Draw: 3

Own Choice Selection: The Four Noble Truths (Philip Sparke)

National Record
2010: 9th (Morten Ovrebekk)
2009: =12th (Morten Ovrebekk)
2008: =9th (Morten Ovrebekk)
2007: 11th (Morten Ovrebekk)
2006: DNC

Last Year: 9th

Own Choice Selection:
2010: Five Blooms in a Welsh Garden
2009: The Dark Side of the Moon
2008: To Serve and to Save
2007: A Saddleworth Festival Overture
2006: DNC


The following bands are either making their first appearance at the contest or are returning after an extended period away.

Haroy Musikklag
Conductor:
Frank Harneshaug

2011 Draw: 19

Own Choice Selection: Dimensions (Peter Graham)


2010 Result:

Adjudicator(s): Elisabeth Fossan, Arnfinn Dalhaug

Test piece: Own Choice

1. Flå musikkorps (Odd Steinar Mørkved) - 96
2. Tysnes Musikklag (Eirik Gjerdevik) - 94
3. Grenland Brass (Gwyn Evans) - 93
4. Nes Musikkforening (Andres Halla) - 92
5. Lismarka/Mesnali Brass (Morten Fagerjord) - 91
6. Gjøvik Bybrass (Torbjørn Lunde) - 90
7. Fjordbrass Lavik (Jason Burn) - 89
8. Langhus Brass (Idar Torskangerpoll) - 88
9. Stavanger Kommunes Korps (Morten Øvrebekk) - 87
10. Hetlevik Musikklag (Egil Magnussen) - 86
11. Skeie Glad Brass (Espen Westbye) - 85
12. ImI Brass (Per-Erik Petersen) - 84
13. Brumund-Nordaasen Musikkforening (Morten Sanner) - 83
14. Rosendal Musikklag (Torstein Hatlevik) - 82
15= Musikkorpset Heimdal (Per Olav Paulsen) - 81
15= Salhus Musikklag (Tom Eide Osa) - 81
17= Lyshornet Brass (Jan Arne Pupe) - 80
17= Rudsbygd Brass (Botolv Gjeldaker) - 80
19= Moen Musikkforening (Thomas Petersen) - 79
19= Randaberg Musikkorps (Selmer Simonsen) - 79
21= Fagernes Musikkorps (Jon Henning Lien) - 78
21= Florø Hornmusikk (Kjetil Høidal) - 78
23. Sotra Brass (Espen Selvik) - 77



Foden's Band - Matt Ford - Lichfield Cathedral

Friday 24 November • 19A The Close, Lichfield WS13 7LD


Lofthouse Brass Band - Pudsey Churches Together Christmas Concert

Saturday 25 November • Pudsey Parish Church, Church Lane, Pudsey, LS28 7BD LS28 7BD


Lofthouse Brass Band - Lofthouse Christmas Fair

Saturday 25 November • Lofthouse Methodist Church, Leeds Road, Lofthouse, Wakefield WF3 3NE


Enfield Citadel Band -

Saturday 25 November • The Salvation Army. 42 Clarence Road. Southend. SS1 1AN SS1 1AN


Newstead Brass -

Saturday 25 November • John Godber Centre. Ogle Street. Hucknall. Nottingham NG15 7FQ


Thoresby Colliery Band

November 22 • Sadly due to work commitments we are looking for an experienced Percussionist to join our friendly and progressive Band. The Band has experienced a recent run of good form and is currently enjoying a sensible mix of contests, concerts and recordings.


Thoresby Colliery Band

November 22 • Sadly due to work commitments we are looking for an experienced BBb Bass player to join our friendly and progressive Band. The Band has experienced a recent run of good form and is currently enjoying a sensible mix of contests, concerts and recordings.


Hitchin Band

November 21 • Due to a re-shuffle in our cornet section we are now looking for a REPIANO or FRONT ROW cornet player. We are a busy band currently at the top of the 1st section in the London and Southern Counties area. We rehearse Mon + Thurs - 7.45-9.45pm.


Gary Davies


Conductor, Band Trainer, Adjudicator