facebook twitter rss vimeo

*
banner

Draw made for Siddis Brass

The draws have been made for the premiere Norwegian Entertainment Championships in Stavanger next month.

sIDDIS bRASS
  The draws have been made for Siddis Brass, which takes place at Stavanger's superb Concert Hall.

The draw has been announced for Siddis Brass, Norway's premier entertainment contest, with 58 bands taking part in five sections of competition at Stavanger Konserthus and Kuppelhallen on the 4th November.

The event was first held in 1983 and has since grown into one of the most important contests of its kind in the banding world.

Eikanger seek Triple Crown

European and Norwegian National Champion Eikanger Bjorsvik will be looking to make it a clean sweep Triple Crown of the major competitions in 2017 as they defend the title under Reid Gilje.

However, there is sure to be a great deal of support for home city favourites Stavanger led by Allan Withington, as they seek a fifth win the last six years.

Monopoly

The two bands have monopolised the victory laurels between them at the contest since 2011, although a strong challenge could well come from former champion Manger Musikklag as well as last year's runner-up, Bjorsvik Brass and the other contenders, including last year's First Division winners, Musikkorpset Gjallarhorn.

Each band has to produce a 24 minute programme.

Nine bands will compete in the First Division with a huge field of 18 bands in the Second, 10 in the Third and a dozen in the Fourth.

4BR will be making the trip to Stavanger to cover the action.

European and Norwegian National Champion Eikanger Bjorsvik will be looking to make it a clean sweep Triple Crown of the major competitions in 2017 as they defend the title under Reid Gilje4BR

Competing bands

Elite Division:

1. Jaren Hornmusikkforening (Paul Holland)
2. Eikanger-Bjorsvik Musikklag (Reid Gilje)
3. Oslo Brass (Philip Hannevik)
4. Musikkorpset Gjallarhorn (Rune Gundersen)
5. Krohnengen (Nick Ost)
6. Stavanger (Allan Withington)
7. Kleppe Musikklag (Magnus Brandseth)
8. Manger Musikklag (Martin Winter)
9. Bjorsvik Brass (Bjarte Engeset)

First Division:

1. Ila Brass Band (Trond Helland)
2. Tomra Brass Band (Stian Svendsen)
3. Hasle Brass (Tanja Rasanen)
4. Askoy Brass Band (Svein Henrik Giske)
5. Oster Brass (Russell Gray)
6. Oslofjord Brass (Trond Husebo)
7. Montebello Brass (Preben Nicolai Kragh-Riesling d.y)
8. Tertnes Brass (Martin Winter)
9. Sola Brass Band (Gwyn Evans)

Second Division:

1. Tysvaer Brass (Paul Hughes)
2. Stangaland Brass (Kristian Thulin)
3. Tysnes Musikklag (Yngve Nikolaisen)
4. Folleso Musikklag (Thorgeir Thunestvedt)
5. Tertnes Amatorkorps (Tormod Flaten)
6. Sorum Musikklag (Ray Farr)
7. Sagvag Musikklag (Yngve Nikolaisen)
8. Nordlys XO (Reid Gilje)
9. Alexander Brass (Morten E. Hansen)
10. Gjesdal Brass Band (Jonas Skartveit Rogne)
11. Radoy Brass (Torstein Aagaard-Nilsen)
12. Haukas Musikklag (Joseph Cook)
13. Laksevag Musikkforening (Fredrick Schjelderup)
14. Flesland Musikklag (Eirik Gjerdevik)
15. Rong Brass (David Morton)
16. Agder Brass (Thomas Swatland)
17. Stavanger Kommunes Korps (Gwyn Evans)
18. Bergen Brass Band (Thor Arne Pedersen)

Third Division:

1. KOS Krohnengen Old Stars (Oyvind Raknes Nikolaisen)
2. Indre Torungen Brass Ensemble (Lars-Bjornar Strengenes)
3. Seim Musikklag (Asbjorn Hauge)
4. Skui Brassband (Thor-Willy Karlsen)
5. Rosendal Musikklag (Paul Hughes)
6. Fjell Brass (Paul Fensom)
7. Lindas Brass (Hilde Brevik Grytten)
8. Hetlevik Musikklag (Andreas Heier Roe)
9. Eidsberg Brassband (Hans Petter Ringstad)
10. Randaberg Musikkorps (Pal Magne Austnes-Underhaug)

Fourth Division:

1. Karmsund Brass (Steinar Andsnes)
2. Lyshornet Brass (Oyvind Raknes Nikolaisen)
3. Langhus Brass (Tomas Carstensen)
4. IMI Brass (Per-Erik Petersen)
5. Sotra Brass (Ben Hirons)
6. Musikkorpset Heimdal (Linda Mattson)
7. Norheimsund Musikklag (Patrik Randefalk)
8. Skeie Brass (Nigel Fielding)
9. Tasta Brass (Morten Ovrebekk)
10. Eikelandsfjorden Musikklag (Aidan Smith)
11. Riska Brass Band (Espen Westby)
12. Spydeberg Brass (Idar Torskangerpoll)



Winter Gardens

Result: 2018 North West Regional Championships: First Section

February 25 • Results from the First Section in Blackpool.


Winter Gardens

Result: 2018 North West Regional Championships: Championship Section

February 25 • Foden's make it a hat trick in Blackpool with Leyland joining them and pre-qualified Fairey in London.


Winter

Result: 2018 North West Regional Championships: Second Section

February 25 • Middleton, Bollington and Flixton head to Cheltenham


Winter Gardens

Result: 2018 North West Regional Championships: Fourth Section

February 25 • Lostock Hall takes the honours as Sale Brass join them in Cheltenham


Contest: North West Regional Championships

Sunday 25 February • Winter Gardens Complex, Church Street, Blackpool. FY1 1HU


Friary Guildford Brass Band - the best of Guildford's musical talent

Sunday 25 February • Yvonne Arnaud Theatre, Millbrook, Guildford GU1 3UX


Northop Silver Band - Northop Brass

Thursday 1 March • Northop Band Room CH7 6BQ


Regent Hall Concerts - Guildhall Brass Band

Friday 2 March • Regent Hall. (The Salvation Army). 275 Oxford Street. London W1C 2DJ (opposite RESERVED) W1C 2DJ


Contest: Yorkshire Regional Championships

Saturday 3 March • Corporation St, Huddersfield HD1 2TA


Wakefield Metropolitan Brass Band

February 25 • FLUGEL PLAYER required to join us after the Area Contest. We are a hard-working and sociable band and are looking for a committed player to fill a key seat. We have a sensible mix of concert and contests throughout the year.


Amington Band

February 25 • Amington Band are in desperate need of a Bass Trombone player for the Midlands Area on 10th March (and beyond!). We’re a friendly bunch of mixed ages, rehearsing under MD Alan Gifford on Mondays and Wednesdays 8-10pm in our band room in Tamworth.


Enderby Band

February 24 • Enderby Band are looking for a SOLO TROMBONE to join us after the Area Contest. We are a hard-working and sociable band and are looking for a committed player to fill a key seat. We have a sensible mix of concert and contests throughout the year.


David Frame


Bass/Tenor Trombone Player, Adjudicator (Member of AoBBA) Occasional Conductor