*
banner

Plenty of bands after the brass at the Guild

An impressive line-up of 46 bands will compete at the Brass at the Guild contest in Preston later this month.

Guild Hall
 

There is a cracking list of 47 competitors testing their early season form at the Brass at the Guild contest in Preston on Sunday 24th January.

Added bonus

The event organised by Lancashire Contests has attracted substantial line-ups thanks to their generous prize funds and awards, test-piece choices and slick organisation, with the added bonus of one band getting a foothold on the British Open qualification ladder.

There is over £4,500 on offer for prize-winners, with bands given the opportunity to either reprise their Butlins set-work or give the Area test-piece an airing.

The highest placed band in the Championship Section not already invited to the British Open Spring Festival in Blackpool, will gain an automatic invitation to compete in the Senior Trophy in May.

Judges

In the Guild Hall, David Thornton will adjudicate the top flight bands, with Sandy Smith overseeing the First Section and Kevin Wadsworth the Second. John Doyle will be in the Charter Theatre to make the all important decisions in both the Third and Fourth Sections.

British Open Youth

The British Open Youth at the Guild Festival contest will once again take place in the Charter Theatre with Kevin Wadsworth the man to impress in the box.

The prestigious British Open Brass Band title is once again on offer with the kind permission of Karyn and Martin Mortimer. Competing bands will perform a 20 minute own choice programme.

Once again, invaluable sponsorship of the event comes from R. Banks & Son (Funerals Ltd) through proprietor Brian Halliwell.

The organisers have reminded bands that their choice of test-piece must be confirmed with contest administrator Frank Hodges as soon as possible.

The event organised by Lancashire Contests has attracted substantial line-ups thanks to their generous prize funds and awards, test-piece choices and slick organisation4BR

Championship Section:
The Guild Hall
Test-piece choices: Breath of Souls (Paul Lovatt-Cooper) or Cambridge Variations (Philip Sparke)

First Prize: £400
Second Prize: £200
Third Prize: £150

Draw: 2.00pm prompt
Start: 3.15pm approx

Adjudicator: David Thornton

City of Bradford (Lee Skipsey)
Hepworth (Mark Peacock)
Leicestershire Co-op (Graham Jacklin)
Newstead Brass (Duncan Beckley)
Oldham (Lees) (John Collins)
Milnrow (tbc)
Thorseby Colliery (Ian McElligott)
Wingates (Paul Andrews)
Yorkshire Imperial Urquart Travel (Stig Maersk)


First Section:
The Guild Hall
Test-piece choices: A Celt in Jerusalem (Ian McElligott) or Essay (Edward Gregson)

First Prize: £400
Second Prize: £200
Third Prize: £150

Draw: 11.45am prompt
Start: 1.00pm approx

Adjudicator: Sandy Smith

Harrogate (Leigh Baker)
Haslingden & Helmshore (tbc)
Longridge (Mark Peacock)
Pemberton Old Wigan DW (tbc)
Poulton-Le-Fylde (Dave Collins)
Rainford (Gareth Brindle)
Ripon City (Martin Hall)
South Yorkshire Police (Grenville Moore)


Second Section:
The Guild Hall
Test-piece choices: Fire in the Blood (Paul Lovatt-Cooper) or The Mermaid of Zennor (Philip Harper)

First Prize: £400
Second Prize: £200
Third Prize: £150

Pre Drawn
Start: 10.15am

Adjudicator: Kevin Wadsworth

Besses Boys (James Holt)
Dunaskin Doon (Garry Williams)
Flixton (Jason M Smith)
Frickley South Elmsall (Kyle Blake)
Haydock (Mark Quinn)
Pemberton Old Wigan DW 'B' (Michael Goulding)
Royal Buckley Town (Scott Lloyd)
Slaithwaite (Rob Westacott)
Uppermill (Alan Widdop)


Third Section:
The Charter Theatre
Test-piece choices: Platform to the Heavens (Paul Lovatt-Cooper) or A Cambrian Suite (Michael Ball)

First Prize: £400
Second Prize: £200
Third Prize: £150

Pre Drawn
Start: 12.45pm approx

Adjudicator: John Doyle

Blackpool Brass (John Pearson)
Farnworth & Walkden (Matt Shaw)
Lostock Hall Memorial Brass (Phil Edwards)
Oughtibridge Brass (Gavin Somerset)
Parr Band St Helens (John Ludden)
Pilling Jubilee (Len Charnock)
Skelmersdale (Karl Stott)
Stacksteads (Fred Bowker)


Fourth Section:
Charter Theatre
Test-pieces: The Seafarers (Bruce Fraser) or The Journal of Phileas Fogg (Peter Graham)

First Prize: £400
Second Prize: £200
Third Prize: £150

Pre-Drawn
Start 10.00am prompt

Adjudicator: John Doyle

Audley Brass (Tom Hancock)
BMP Europe Goodshaw (Josh Hughes)
Brindle (tbc)
Cadishead Public (Craig McFarland)
Denton Brass (Matthew Bailey)
Loxley Silver (Lee Dunkley)
Rode Hall Silver (Nigel Butler)
Tarleton Brass (Gillian Bould)
Thornton — Cleveleys (Stephen Craig)

British Open Youth at the Guild Festival
Charter Theatre
Own Choice programme

First Prize: £400
Second Prize: £200
Third Prize: £150

Pre-Drawn
Start: 3.15pm approx

Adjudicator: Kevin Wadsworth

Youth Brass 2000 (Chris Jeans)
Dobcross Youth (Richard Windle)
Stockport Schools Brass (Ian McKnight)
Wigan Youth Zone Brass (Jon Don-Duncan)

Further details:

Further details and enquires should be addressed to:

Frank Hodges
39, Broxton Avenue
Orrell
Wigan
WN5 8NP

Tel: 01942 212418
Email: frankhodges@btinternet.com

Further information on Lancashire Contests can be found at the following link:

http://www.lancashirecontests.com/

Become a supporter and help make our future secure.

4barsrest continues to be a proudly independent voice. There are no paywalls to overcome to be able to enjoy what we do to keep our journalism at the heart of the brass banding world. Support us with a one-off donation or subscribe from just £2.50 per month.

Support us    


Whit Friday

Results: 2024 Saddleworth & Oldham District Whit Friday

May 25 • The results of the Whit Friday contests in Saddleworth & Oldham will appear here as soon as they are officially released.


Whit Friday

Results: 2024 Tameside Whit Friday

May 25 • The results of the Tameside Whit Friday Brass Band contests will appear here as soon as they are officially released.


Amboise

Cross channel battles for French Open titles

May 23 • The Flowers Band will head to Amboise next month to regain the French Open title in the heart of the Loire Valley.


Texas

Texas quartet to provide day of British brass band tradition

May 23 • Four Texan brass bands will provide a day long celebration of the British brass band tradition this weekend.


Contest: Whit Friday March Contests

Friday 24 May • Saddleworth & Tameside OL3


Boarshurst Silver Band - Canning City Brass and Boarshurst Silver Band

Sunday 26 May • Boarshurst Band Club, Greenbridge Lane, OL3 7EW OL3 7EW


Boarshurst Silver Band - Sunday Brass Concert - Thurlston Band

Sunday 2 June • Boarshurst Band Club, Greenbridge Lane OL3 7EW


PEMBERTON OLD WIGAN DW BRASS BANDS - Wigan Youth Jazz Orchestra

Friday 7 June • St. Michaels Church. Duke street. Wigan WN1 2BJ


Bellshill Salvation Army Band - Guest Soloist Tom Hutchinson (The Cory Band)

Saturday 8 June • Uddington Old Parish Church, Old Glasgow Road Uddington. G71 7HF


Olney Brass

May 23 • Friendly & ambitious 2nd section L&SC area brass band, based in Newport Pagnell (near Milton Keynes) currently seeking a SOLO CORNET player to complete our line-up. We have a good variety of contests, concerts & community events throughout the year.


Olney Brass

May 23 • Friendly & ambitious 2nd section L&SC area brass band, based in Newport Pagnell (near Milton Keynes) currently seeking a REPIANO CORNET player to complete our line-up. We have a good variety of contests, concerts & community events throughout the year.


Olney Brass

May 23 • Friendly & ambitious 2nd section L&SC area brass band, based in Newport Pagnell (near Milton Keynes) currently seeking a Eb BASS player to complete our line-up. We have a good variety of contests, concerts & community events throughout the year.


Jenny Gartside

Bsc Hons
Jeweller, brass band themed jewellery and pin badges


               

 © 2024 4barsrest.com Ltd