facebook twitter rss vimeo shop label support us

*
banner

Report & Results: 2019 Butlins Mineworkers Championships: Unregistered & Youth Sections

There were super victories to celebrate for Shirland Training and 3BA Academy Band (above) on what was a Sunday afternoon delight in Skegness of brilliant bands and brilliant music making.

Butlins
  There was plenty of great competitive music making in the Unregistered and Youth Sections on the weekend — led by 3BA Academy from Germany.

As has been the case at the Butlins since 2009, the youth, and more latterly, with the addition of the unregistered ensemble section, have been excellently supported supplements to the Championship Section entertainment fayre that also takes place on the Sunday.

The well-run events give the competitors ample opportunity to showcase their talents, with this year three ensembles taking part in the Unregistered Section and five in the Youth Section.

The event may come straight after the Christmas holidays, but with the Action Research contest no longer on the calendar and Brass at the Guild held in Preston, Butlins is trying hard to attract more bands to consider making the trip to Skegness.

Youth Section:

One that has certainly started to do just that on a regular basis is the 3BA Academy Band from Germany.

They retained the Youth Section title with an admirably delivered set under MD Birgit Trinkl that showcased their increasingly impressive brass band qualities (they were only founded in 2014). It took the £1,000 first prize back home to Ingolstadt in Bavaria in the most confident fashion.

The band had already given a taste of their understanding of different genres of brass band music making on the Friday night, with a splendid short concert in the Centre Stage venue that included Eric Ball's classic 'Indian Summer' and Mark Taylor's jazzy 'Brass Machine' alongside the cheesy delights of 'The Floral Dance' and the fun of 'Ghostbusters'.

Here they settled down with serious intent with 'Abide with Me' followed by the march 'Barnard Castle', a classy horn solo 'He 'aint heavy' and a Big Band' finisher. Mark Walters had little hesitation in putting them first. They were the most deserving winner of the Keith Wardle Memorial Trophy.

That said, they were pushed by some cracking performances from their English rivals — all led with encouragement and broad smiles of pride by their MDs and wonderful support from the packed audience.

Shirland Youth conducted by Dave Hill came closest: Their robust 'Slaidburn' march was followed by a tremendous 'Best Soloist' winning rendition of 'Demelza' from 16 year tenor horn player Like Newborough and the contrasting sounds of the 'Gresford' hymn tune, 'Amparito Roca' and 'Stahl Himmel' to close.

Third placed Enderby Youth led by Trevor Hounsome also gave a performance showed excellent command of style and warm tonality, with 'Castell Coch' full red-blooded passion, followed by 'Abide with Me', 'Fly Me to the Moon', 'Lake of Tenderness' and final section of Paul Lovatt-Cooper's 'Dark Side of the Moon'.

Meanwhile, it was also highly encouraging to hear the determined efforts of City of Cambridge Academy (Martyn Grisdale) and Gresley Colliery Youth (Duncan Jackson) — each brimming with musical excitement and endeavour.

Unregistered Section:

Earlier the Un-registered title was claimed by Shirland Training Band led by the busy Dave Hill, made up of the youngest members of the organisation (and there were plenty of nippers with feet not reaching the floor in all bands) and lightly supported by four senior players.

And keep an eye out for young euphonium player Emily Thomas of Gresley Youth Band (B) who won the 'Best Soloist Award.

The ethos of the competition is enjoyment, fun and inclusion, and so it proved, with all three competitors entering into the spirit to deliver smashing 15-minute sets that included the essential brass band basic items (including quite a few p-buzz instruments) from the likes of Jock McKenzie and Alan Fernie.

All the participants were winners in their own right (and perhaps the award of Gold, Silver and Bronze Achievement levels instead of traditional prizes may encourage further participation), although Shirland's set of 'Latin Fiesta', 'Big Mac March', When Jonny Comes Marching Home', 'Shenandoah' and a brilliant solo from 9 year old Izzy Owen on 'Home on the Range', was worthy of most golden of all winners trophies.

As adjudicator Mark Walters told 4BR after the competitions — it had been a brilliant event packed with brilliant young players paying brilliant music. You couldn't disagree.

Iwan Fox

The well-run events give the competitors ample opportunity to showcase their talents, with this year three ensembles taking part in the Unregistered Section and five in the Youth Section4BR

Results:

Unregistered Section:

Adjudicator: Mark Walters
1. Shirland Training (Dave Hill)
2. Gresley Colliery Youth Band (B) (Duncan Jackson)
3. Wigston Enterprise Band (Matthew Davies)

Best Soloist: Emily Thomas (Gresley Youth Band (B))

Youth Section:

Adjudicator: Mark Walters

1. 3BA Academy Brass (Birgit Trinkl)
2. Shirland Youth (Dave Hill)
3. Enderby Youth (Trevor Hounsome)
4. City of Cambridge Academy (Martyn Grisdale)
5. Gresley Colliery Youth (Duncan Jackson)

Best Soloist: Luke Newborough (Shirland Youth)

Support us for less than a cup of coffee...

4BR wants to ensure that the brass band movement remains vibrant and relevant. We also want to be able to question, challenge and critically examine those who run and play in it, producing high quality journalism that informs as well as entertains our readers.

So if like us you value a strong, independent perspective on the brass band world - then why not consider becoming a supporter and help make our future and that of a burgeoning brass band movement more secure.

So one less cappuccino then?

Support us    



National Finals

2019 National Finalists confirmed

March 18 • The list of bands who will challenge for National honours in the autumn is now complete following the last round of 2019 Regional contests on the weekend.


Tewit

Results: 2019 North of England Regional Championships

March 16 • East Yorkshire Motor Services, J36 Brass, North Skelton, Bearpark & Esh and Tewit Silver claim the honours in Durham


Chichester

Results: 2019 London & Southern Counties Regional Championships

March 16 • Friary, Amersham, Epsom & Ewell, Chichester City and Simon Langton Brass take the spoils at Stevenage.


Taff Vale

Report & Results: 2019 Welsh Regional Championships

March 16 • Tredegar lead the way in Wales as they claim the Championship title, with section awards going to Goodwick, Newport Borough, Taff Vale and Gwaun Cae Gurwen


Black Dyke Band - Mirfield Parish Church

Thursday 21 March • Mirfield Parish Church, 38 Church Lane, Mirfield WF14 9HX


Regent Hall Concerts - Royal Welsh College of Music & Drama Brass Band

Friday 22 March • Regent Hall (The Salvation Army). 275 Oxford Street Opp. RESERVED. London . W1C 2DJ W1C 2DJ


The Fairey Band - Ensembles from Bramhall High School

Friday 22 March • Seal Rd, Bramhall, Stockport SK7 2JT SK7 2JT


Black Dyke Band - Victoria Hall

Saturday 23 March • The Victoria Hall, Knowsley Street, Bolton BL1 2AS


Foden's Band - Matt Ford - Newtown, Powys

Saturday 23 March • The Hafren Theatre, Newtown, Powys SY16 4HU


Littleport Brass Band

March 19 • Littleport Brass are a second section band near Ely in Cambridgeshire rehearsing every Wednesday evening. We are looking for a soprano comet, Bb cornet and tuned percussionist. We are a friendly, active band working with our dynamic MD Ian Knapton.


Hathern Band

March 19 • Bass or Solo Trombone player required. We are 1st Section from January 2020 and are 10 mins from Junction 24 of the M1


Besses o' th' Barn Band

March 19 • Besses o th Barn Band have a vacancy for a cornet player, with the principal position available for a suitable candidate.. . We are also looking for a BBb Bass to complete our bass section. .


James Chamberlain

BMus (Hons) PGCE
Conductor, Teacher