facebook twitter rss vimeo shop label support us

*
banner

Report & Results: 2018 SEWBBA Welsh League Contest

The various Welsh League titles were decided on an exciting day in Cardiff — with Ebbw Valley, Burry Port, Newport Borough, Taff Vale Brass and Ogmore and Gwaun Cae Gurwen becoming champions.

wELSH fLAG
  The final leg of the Welsh League Series was held in Cardiff

There was an exciting day of contesting at Willows High School in Cardiff on the weekend to mark the final leg of the 2019 Welsh League series.

The South East Wales Brass Band Association's Autumn Festival Contest saw the destinations of the various titles decided, with close battles in each section.

Championship Section

In the Championship Section, a fine performance of the set-work, 'Between the Moon & Mexico' by Llwydcoed saw them take the honours on the day under Chris Turner.

The band's solid qualities were remarked upon by adjudicator Stan Lippeatt and emphasised as they also took home the awards the 'Best Bass Section' with Gareth Robinson claiming the 'Best Trombone' prize.

However, it was Ebbw Valley who clinched the overall Welsh League title to take possession of the magnificent Miners Gala Trophy for the first time, pipping Pontardulais in the process.

First Section

In the First Section there was a fine victory for regular cross border visitors A W Parker (Drybrook) as they secured the contest day victory with a exciting rendition of 'Trittico' under Joshua Ruck, although the overall League title and Ruby Protheroe Trophy had already been secured by Burry Port.

Second Section

There was delight for RAF St Athan Voluntary and conductor Alan Bourne in the Second Section as they claimed victory on the set-work, 'Oceans' ahead of Seindorf Arian Crwbin and Abertillery Town, although it was fourth placed Newport Borough who claimed the overall League honours and the T J Powell Trophy.

Third & Fourth Section

The clearest victory came in the Third Section as Taff Vale Brass scooped the honours playing 'Episodes for Brass'.

It saw the band round off a memorable debut season as Welsh League Champion under MD Gareth Ritter, whilst the Fourth Section saw joint champions in Ogmore and Gwaun Cae Gurwen who were the sole entrant on the day, but who still gave a colourful performance of 'Napoleon on the Alps'.

Youth Section

There was plenty of great playing on show from the bands in the Youth Section, as seven ensembles produced their 15 minute programmes much to the delight of the audience.

In the end there were Gold Awards presented to City of Cardiff Youth (M3) and Ebbw Valley Academy, with Silvers to Llwydcoed Juniors and Rhondda Fach and Bronze to City of Cardiff Beginners, Vale of Glamorgan Training Band and Newport Borough Training Band.

Talented young horn player Scarlett Norman won the 4BR 'Best Instrumentalist' trophy, with the 'Best Cornet' accolade going to Graham Middleton of Newport.

The Ev-entz Award for the 'Best Percussion' was won by City of Cardiff Youth, the Youngest Tuba Player trophy went to Annie Duque, with the 'Youngest Player' prize picked up by Sebastian Nader-Humphries aged 7 — both of Newport.

it was Ebbw Valley who clinched the overall Welsh League title to take possession of the magnificent Miners Gala Trophy for the first time, pipping Pontardulais in the process4BR.

Results:

Championship Section:

Test Piece: Between the Moon & Mexico (Philip Sparke)
Adjudicator: Stan Lippeatt

1. Llwydcoed (Christopher Turner)
2. Pontardulais (Paul Jenkins)
3. Tylorstown (Gary Davies)
4. Ebbw Valley (Gareth Ritter)
5. Markham (Matt Rowe)

Best Instrumentalist: Chris Jenkins (cornet) — Pontardulais
Best Bass Section: Llwydcoed
Best Trombone: Gareth Robinson (Llwydcoed)

First Section:

Test Piece: Trittico (James Curnow)
Adjudicator: Stan Lippeatt

1. A W Parker Drybrook (Joshua Ruck)
2. Abergavenny Borough (Sean O'Neil)
3. Briton Ferry (Jeff Pearce)

Best Instrumentalist: Andrew Jones (horn) — A W Parker Drybrook

Second Section:

Test Piece: Oceans (Goff Richards)
Adjudicator: Stan Lippeatt

1. RAF St Athan Voluntary (Alan Bourne)
2. Seindorf Arian Crwbin (Craig Roberts)
3. Abertillery Town (Joshua Ruck)
4. Newport Borough (Robin Hackett)
5. Penclawdd Brass (Tony Small)

Best Instrumentalist: Andy Watkins (soprano) — Abertillery Town
Best Trombone Section: Crwbin

Third Section:

Own Choice:
Adjudicator: John Maines

1. Taff Vale Brass (Gareth Ritter)
2. Cwmtawe Youth (Wayne Pedrick)
3. Usk (James Jones)
4. Severn Tunnel (Daniel Hall)
5. Ynyshir (Gary Davies)
6. Crosskeys Silver (Sion Rhys Jones)
7. Oakdale (Kerry Bowden)

Best Instrumentalist: Duncan Broadle (cornet) — Taff Vale Brass

Fourth Section:

Own Choice:
Adjudicator: John Maines

1. Gwaun Cae Gurwen (Robert Burnett)

Best Instrumentalist: Dafydd Lewis (euphonium) — Gwaun Cae Gurwen
Best Horn Section: Taff Vale Brass

Youngest Player in the Third & Fourth Section: Noah Davies (aged 8) — Ynyshir Band

Youth Section:

15 minute Entertainment Programme
Adjudicator: John Maines

Gold Award:
City of Cardiff Youth (M3) (Carol Flannery Davies)
Ebbw Valley Academy (Bethan Cooke)

Silver Award:
Llwydcoed Juniors (Richard Davies)
Rhondda Fach Youth (Angela Westacott)

Bronze Award:
City of Cardiff Beginners (M4) (Rebecca Cale)
Vale of Glamorgan Training Band (Ron Westacott)
Newport Borough Training Band (Hayley Giles)

Best Instrumentalist, Scarlett Norman (horn) — Ebbw Valley Academy
Best Cornet: Graham Middleton (Newport Borough Training Band)
Best Percussion: City of Cardiff Youth (M3)

Youngest Tuba Player: Annie Duque (aged 11) — Newport Borough Training Band
Youngest Player: Sebastian Nader-Humphries (aged 7) — Newport Borough Training Band

2018 Welsh League Champions 2018

Conductor of the Year: Gareth Ritter

Championship Section:

Champion Band: Ebbw Valley
Runner-up: Pontardulais

First Section:

Champion Band: Burry Port
Runner-up: Abergavenny Borough

Second Section:

Champion Band: Newport Borough
Runner-up: Seindorf Arian Crwbin

Third Section:

Champion Band: Taff Vale Brass
Runner-up: Crosskeys

Fourth Section:

Joint Champions: Ogmore & Gwaun Cae Gurwen

Support us for less than a cup of coffee...

4BR wants to ensure that the brass band movement remains vibrant and relevant. We also want to be able to question, challenge and critically examine those who run and play in it, producing high quality journalism that informs as well as entertains our readers.

So if like us you value a strong, independent perspective on the brass band world - then why not consider becoming a supporter and help make our future and that of a burgeoning brass band movement more secure.

So one less cappuccino then?

Support us    



National Finals

2019 National Finalists confirmed

March 18 • The list of bands who will challenge for National honours in the autumn is now complete following the last round of 2019 Regional contests on the weekend.


Tewit

Results: 2019 North of England Regional Championships

March 16 • East Yorkshire Motor Services, J36 Brass, North Skelton, Bearpark & Esh and Tewit Silver claim the honours in Durham


Chichester

Results: 2019 London & Southern Counties Regional Championships

March 16 • Friary, Amersham, Epsom & Ewell, Chichester City and Simon Langton Brass take the spoils at Stevenage.


Taff Vale

Report & Results: 2019 Welsh Regional Championships

March 16 • Tredegar lead the way in Wales as they claim the Championship title, with section awards going to Goodwick, Newport Borough, Taff Vale and Gwaun Cae Gurwen


Black Dyke Band - Mirfield Parish Church

Thursday 21 March • Mirfield Parish Church, 38 Church Lane, Mirfield WF14 9HX


Regent Hall Concerts - Royal Welsh College of Music & Drama Brass Band

Friday 22 March • Regent Hall (The Salvation Army). 275 Oxford Street Opp. RESERVED. London . W1C 2DJ W1C 2DJ


The Fairey Band - Ensembles from Bramhall High School

Friday 22 March • Seal Rd, Bramhall, Stockport SK7 2JT SK7 2JT


Black Dyke Band - Victoria Hall

Saturday 23 March • The Victoria Hall, Knowsley Street, Bolton BL1 2AS


Foden's Band - Matt Ford - Newtown, Powys

Saturday 23 March • The Hafren Theatre, Newtown, Powys SY16 4HU


Littleport Brass Band

March 19 • Littleport Brass are a second section band near Ely in Cambridgeshire rehearsing every Wednesday evening. We are looking for a soprano comet, Bb cornet and tuned percussionist. We are a friendly, active band working with our dynamic MD Ian Knapton.


Hathern Band

March 19 • Bass or Solo Trombone player required. We are 1st Section from January 2020 and are 10 mins from Junction 24 of the M1


Besses o' th' Barn Band

March 19 • Besses o th Barn Band have a vacancy for a cornet player, with the principal position available for a suitable candidate.. . We are also looking for a BBb Bass to complete our bass section. .


Alwyn Green

LRAM, LTCL
Conductor, composer, arranger, adjudicator, teacher and soloist