2009 Brass in Concert Championship - The Records (1977-2008)

10-Nov-2009

Who's won what and when. Winners and conductors, best soloists, march prize and all the awards from the UK's premier entertainment competition.


CoryThe Winners and Conductors: 

1977: Grimethorpe Colliery (Fred Partlett)
1978: Hammonds Sauce (Geoff Whitham)
1979: Grimethorpe Colliery (Ray Farr)
1980: Grimethorpe Colliery (Ray Farr)
1981: Grimethorpe Colliery (Ray Farr)
1982: Desford Colliery Dowty (Howard Snell)
1983: Grimethorpe Colliery (Ray Farr)
1984: Desford Colliery Dowty (Howard Snell)
1985: Desford Colliery Dowty (Howard Snell)
1986: Grimethorpe Colliery (David James)
1987: Britannia Building Society Foden (Howard Snell)
1988: Britannia Building Society Foden (Howard Snell)
1989: Leyland DAF (Richard Evans)
1990: Britannia Building Society Foden (Howard Snell)
1991: Leyland DAF (Richard Evans)
1992: BNFL (Richard Evans)
1993: Grimethorpe Colliery (Garry Cutt)
1994: Grimethorpe Colliery (Garry Cutt)
1995: DUT Yorkshire Imperial (Alan Exely)
1996: Williams Fairey (James Gourlay)
1997: JJB Sports Leyland (Richard Evans)
1998: Fodens Courtois (Nicholas Childs)
1999: Grimethorpe Colliery RJB (Garry Cutt)
2000: Fodens Courtois (Ray Farr)
2001: Grimethorpe Colliery UK Coal (Garry Cutt)
2002: Grimethorpe Colliery UK Coal (Garry Cutt)
2003: Grimethorpe Colliery UK Coal (Garry Cutt)
2004: Grimethorpe Colliery UK Coal (Richard Evans)
2005: Grimethorpe Colliery UK Coal (Richard Evans)
2006: Brighouse & Rastrick (Richard Evans)
2007: Brighouse & Rastrick (Richard Evans)
2008: Cory (Dr Robert Childs)


ChildsWinning Soloist: 

1978: Billy Millar - euphonium, Wingates
1979: Stan Priestley - trombone, Grimethorpe
1980: James Shepherd - cornet, Ever Ready
1981: Billy Millar - euphonium, Hammonds Sauce
1982: Bryan Tait - cornet, Ever Ready
1983: Kevin Dye - cornet, Desford Colliery
1984: David Readyhough - flugel, Leyland
1985: Steven Mead - euphonium, Desford
1986: Nicholas Childs - euphonium, Grimethorpe
1987: Peter Roberts - soprano, Grimethorpe
1988: Alan Morrison - cornet, Grimethorpe
1989: David Moore - euphonium, Yorkshire Imps
1990: Chris Jeans - trombone, Rigid Containers
1991: Chris Jeans - trombone, Rigid Containers
1992: Robert Wood - euphonium, Rigid Containers
1993: Alan Morrison - cornet, Grimethorpe
1994: Alan Morrison - cornet, Grimethorpe
1995: William Rushworth - horn, Stocksbridge
1996: Simone Rebello, xylophone - Fodens
1997: William Rushworth - horn, JJB Sports
1998: Peter Roberts - soprano, Y.B.S.
1999: Glyn Williams - euphonium, Fodens
2000: Peter Smith - Eb bass, Todmorden Old
2001: Richard Marshall - cornet, Grimethorpe
2002: Shaun Thomas - euphonium, JAG Mount Charles
2003: Alexendra Kerwin - soprano, Scottish  Co-op
2004: Richard Marshall - cornet, Grimethorpe
2005: Richard Marshall - trumpet, Grimethorpe
2006: Michael Dodd – euphonium, Grimethorpe
2007: Hans Gansch – cornet, Oberosterreich
2008: David Childs – euphonium, Cory


BrighouseBest March: 

1985: Army of the Nile - (Leyland)
1986: Stars and Stripes - (Grimethorpe)
1987: Imperial Echoes - (Leyland DAF)
1988: Florentine - (Grimethorpe)
1989: Punchinello - (Manger Musikklag)
1990: March Lorraine - (Hammonds)
1991: The Wizard - (Leyland DAF)
1992: Wellington - (BNFL)
1993: On the Quarter Deck - (BNFL)
1994: March Lorraine - (Ever Ready)
1995: Barnum and Bailey's Favourite - (Grimethorpe)
1996: Padstow Lifeboat - (YBS)
1997: Shield of Liberty - (JJB Sports Leyland)
1998: Pride of the Wolverines - (JJB Sports Leyalnd)
1999: March from Jazz Suite - (Whitburn)
2000: Around the World - (Besses O' th' Barn)
2001: Under the White Ensign - (Leyland)
2002: New Colonial - (Grimethorpe)
2003: The Waltonian - (Sellers International)
2004: Jubilee - (Sellers International)
2005: Keighley Moor - (Scottish Co-op)
2006: New Colonial - (Brighouse & Rastrick)
2007: Blaze Away - (Brighouse & Rastrick)
2008: The Thin Red Line - (Brighouse & Rastrick)


Best Principal Cornet: 

1986: Brian Grant - GUS
1987: Alan Morrison - Grimethorpe
1988: John Hudson - BBS Foden
1989: Phillip McCann - Leyland DAF
1990: Alan Morrison - Grimethorpe
1991: Alan Morrison - Grimethorpe
1992: Alan Morrison - Grimethorpe
1993: Alan Morrison - Grimethorpe
1994: Alan Morrison - Grimethorpe
1995: Shaun Randell - Grimethorpe
1996: Ian Porthouse - Tredegar Town
1997: Russell Gray - JJB Sports Leyland
1998: Andrew Lord - JJB Sports Leyland
1999: Mark Wilkinson - Fodens Courtois
2000: Kirsty Abbotts - Sellers International
2001: Richard Marshall - Grimethorpe
2002: Darren Stott - Sellers International
2003: Kirsty Abbotts - Carlton Main
2004: Kirsty Abbotts - Carlton Main
2005: Alan Morrison - Brighouse & Rastrick
2006: Iain Culross - Sellers International
2007: Hans Gansch - Oberosterreich
2008: Stephen Wilkinson – Brighouse & Rastrick


Best Principal Euphonium: 

1993: Andrew Keegan - Besses O' th' Barn
1994: Morgan Griffiths - YBS
1995: Steven Mead - CWS Glasgow
1996: David Thornton - Wingates
1997: Glyn Williams - Fodens Courtois
1998: Morgan Griffiths - YBS
1999: Steven Mead - CWS Glasgow
2000: Glyn Williams - Fodens Courtois
2001: Michael Dodd - Grimethorpe
2002: Michael Dodd - Grimethorpe
2003: Billy Millar - Leyland
2004: Andy Hicks - Flowers
2005: David Childs - BAYV Band
2006: Morgan Griffiths – Fairey
2007: Glyn Williams - Fodens
2008: Michael Howley – Brighouse & Rastrick


WhitburnNew Music Award: 

1995: Far and Away - YBS
1996: Swan Lake - BBS Foden
1997: Peterloo Overture - JJB Sports Leyland
1998: The Gael - JJB Sports Leyland
1999: For the Love of a Princess - Whitburn
2000: A Manchester Tale - Grimethorpe
2001: Another Fine Mess - Grimethorpe
2002: You Raised Me Up - Sellers International
2003: Queen Isabel's Prayer - Flowers
2004: Lark in the Clear Air - Kirkintilloch
2005: It's Just Talk - Reg Vardy
2006: Bare Necessities – Brighouse and Rastrick
2007: Mr Sandman – Brighouse and Rastrick
2008: Innuendo – Whitburn


CoryQuality Performance Award: 

1993: Grimethorpe Colliery
1994: Yorkshire Building Society
1995: David Urquhart Travel Yorkshire Imps
1996: BBS Fodens
1997: JJB Sports Leyland
1998: Fodens Courtois
1999: Fodens Courtois
2000: Grimethorpe Colliery
2001: Grimethorpe Colliery
2002: Grimethorpe Colliery
2003: Grimethorpe Colliery
2004: Grimethorpe Colliery
2005: Grimethorpe Colliery
2006: Brighouse and Rastrick
2007: Brighouse and Rastrick
2008: Cory


Set Piece Award: 

1977: King Size March - Roy Newsome
1978: Cushy Butterfield - Gordon Langford
1979: Bobby Shaftoe - Gordon Langford
1980: Songs of the Quay - Goff Richards
1981: North East Fantasy - Gavin Smith
1982: Widdicombe Fair - Stephen Bulla
1983: Dolphin Variations - Roger Payne
1984: The Girl I left behind Me - Philip Sparke


Youngest Player: 

1997: Daniel Maines - 14
1998: Ross Royal - 15
1999: Anne Armstrong - 14
2000: Matthew Neville - 13
2001: Jonathon Chalker - 14
2002: Michael Smith - 15
2003: Kate Eggleshaw - 14
2004: Jenna Preston - 12
2005: Kirsty Rogers – 13
2006: Philip Tait – 14
2007: Hayley Edmund - 14
2008: Kate Malcolm - 12


Best Soprano: 

2001: Nigel Fielding - Grimethorpe
2002: Alan Wycherley - Fodens Richardson
2003: Steve Stuart - Kirkintilloch
2004: Steve Stuart - Kirkintilloch
2005: Kevin Crockford – Grimethorpe
2006: Nigel Fielding – Brighouse and Rastrick
2007: Alan Wycherley – Fodens Richardson
2008: Martin Irwin – Brighouse & Rastrick 

Best Percussion:

2003: JAG Mount Charles
2004: Sellers International
2005: Grimethorpe
2006: Brass Band of Central Florida
2007: Grimethorpe
2008: Stavanger

Don Lusher Award:

2006: Runar Vaernes – Leyland
2007: Nicholas Hudson - Desford
2008: Gary McPhee  - Brighosue & Rastrick


Adjudicators: 

The adjudicators appointed to judge the music performances have been:

1977: James Langley and Roy Newsome
1978: Denis Carr and James Langley
1979: Denis Carr and Albert Chappell
1980: Albert Chappell and Lt. Col. George Evans
1981: Lt. Col. George Evans and Walter Hargreaves
1982: Denis Carr and Gordon Langford
1983: Derek Bourgeois and Gordon Langford
1984: Albert Chappell and Bill Relton
1985: Albert Chappell and Bill Relton
1986: Denis Carr and David Read
1987: Gordon Langford and Peter Wilson
1988: Derek Broadbent and Bill Relton
1989: Albert Chappell and Gordon Langford
1990: Bill Relton and Philip Sparke
1991: James Scott and Philip Sparke
1992: Bill Relton and Denzil Stephens
1993: Goff Richards and James Scott
1994: Goff Richards and Howard Snell
1995: James Scott and Philip McCann
1996: Bill Relton and Philip Sparke
1997: Bob McDowell and Bill Relton
1998: Geoffrey Brand and Bob McDowell
1999: David Read and James Scott
2000: Geoffrey Brand and David Read
2001: Nigel Boddice and Geoffrey Whitham
2002: Nigel Boddice and Wing Commander Rob Wiffen
2003: John Berryman and Wing Commander Rob Wiffen
2004: John Berryman and Goff Richards
2005: Geoffrey Whitham and Nigel Boddice
2006: Geoffrey Whitham and Nigel Boddice
2007: Stephen Roberts and Geoffrey Whitham
2008: David King and Stephen Roberts
2009: Derek Broadbent and Nigel Boddice

Archive...

2016   2015   2014   2013   2012
2011   2010   2009   2008   2007
2006   2005   2004 (1)   2004 (2)   2003
2002   2001

PRINT FRIENDLY VERSION

^back to top

4barsrest Classifieds

Vacancies

Vernon Building Society Poynton
VBS Poynton Band require solid cornet players (positions negotiable) and or a first class flugal. Positions would suit experi...

Contests

Unibrass 2017
Date: 18-Feb-2017
Venue: King's Rd, Harrogate HG1 5LA

Concerts

Regent Hall Concerts Zone One Brass
Date: 27-Jan-2017
Venue: Regent Hall (The Salvation Army). 275 Oxford Street — opp. BHS. London. W1C 2DJ W1C 2DJ

Professional Cards

Ian PorthouseIan Porthouse

Cornet soloist, clinician, conductor and adjudicator