*
banner

Report & Results: Whit Friday (Saddleworth)

Fairey Band claim overall title after Black Dyke disqualification from Delph is confirmed by organisers.

Whit Friday Delph
 

The Fairey Band, led by Garry Cutt, has claimed the overall Saddleworth & Oldham District Championship Whit Friday title for the first time since 1996.

Drama

However, on an evening of late night excitement, which soon turned into a weekend of intrigue and drama, the official result was left in the balance until the outcome of an objection, subsequently made on the Saturday at the Delph Contest, had been heard and decided upon.

It transpired that two bands (later confirmed on investigation by 4BR as Fairey and Brighouse & Rastrick) had entered written objections to question whether Black Dyke (who had initially been declared the winner) had broken contest rules on the Friday night.

Repercussions

A resultant meeting to consider the possible infringement, found that Rule 2 (that the competing band in question must be signed in and ready to play at the time of being asked by the contest officials) had been broken — and the objection was upheld.

The Delph contest organisers issued the following statement to 4BR the day after the event:

"Following two official objections on the following day, Delph contest has consulted and decided that Rule 2 has been contravened. Subsequently, Black Dyke Band has been disqualified and the overall result changed accordingly."

Subsequent statement

The full details of the decision were given in a subsequent statement issued on Monday evening:

"In the decision to disqualify Black Dyke at the Quickstep Contest, Rule No.2 was considered in the light of two formal complaints, which arrived on the Saturday, after the contest had finished.

Black Dyke readily admits to not being present when they were first called and Prof Nicholas Childs stated to the Booking in Steward that the band would not play if it was a problem.

There was an initial objection to their late arrival by a competing band, which was rescinded before either of them was due to march down. Therefore at that moment there was no problem.

The remaining bands were in agreement that Black Dyke could play on the understanding that they fully understood it was through goodwill. Hands were shaken and the situation thought to have been addressed.

Following the two complaints during Saturday, it has been necessary to uphold Rule 2, and Delph Quickstep Contest Committee will review their booking in procedures to ensure such an incident does not occur in the future.

Our apologies go to all bands in the competition, including Black Dyke, who in hindsight, should not have been allowed to play.

It is hoped that this incident will now be closed and will not mar the future of the Delph Quickstep Contest."

Rev'd John Rosedale
Mary Rodgers
31.05.15

Repercussions

The repercussions were far reaching:

Black Dyke was subsequently disqualified at the Delph Contest, with all other competitors moved up one place in the results — including Fairey, who was declared winner of the £1,000 first prize.

With additional victories at Lees & Springhead and Uppermill, as well as a trio of runner-up spots at Dobcross, Greenfield and Scouthead & Austerlands, it proved crucial in giving the North West Area champion their first overall Saddleworth Championship title by the narrowest of margins.

Fairey's also picked up a trio of third places courtesy of their consistent performances of 'Knight Templar' which following the official announcement of the results looks to have guaranteed them around £7,500 in prize money (which included the overall Saddleworth first prize of £2,500).

Consistency

With the final results not formally known, it wasn't until late on Monday that 4BR managed to catch up with Fairey's MD, Garry Cutt.

"To do well at Whit Friday you have perform to the highest level of consistency,"he said.

"You are playing against the very best bands on the Saddleworth circuit — so if you are not on the very top of your form, you won't feature in the prizes. I'm delighted at the way the band performed — and that we have once again won the overall title for the first time, we believe, in nearly twenty years."

Fairey was also followed on the day by a BBC broadcast crew for a feature to be shown later in the year. "I'm sure they enjoyed the occasion — especially when they found out how cold it can be at certain contest venues when the sun isn't shining!"Garry added.

Dyke second

The eventual outcome of the Delph contest mean that Black Dyke and Professor Nicholas Childs had to be content with second place overall, bagging an extra £1,000 from the central prize fund to go with prizes won with four victories on 'Knight Templar' at Denshaw, Dobcross, Greenfield and Lydgate

A second place at Lees & Springhead and a fourth at Grotton will see the European, Open and National Champion bank around £5,000.

Brighouse third

Third place overall went to Brighouse & Rastrick under Professor David King, with the Australian opting to forgo their usual Whit Friday selections of 'Ravenswood' or 'Knight Templar', by performing George Allen's 'The Wizard'.

What they did not forgo however was their splendid old-fashioned tunics as they secured victories at Grotton and Scouthead, a quartet of second spots at Delph, Denshaw, Lydgate and Uppermill and third place at Greenfield and Dobcross as they bagged around £5,000 for their efforts.

Milnrow local champion

Meanwhile, the battle for the local bragging rights saw Mark Bentham's confident Milnrow, fresh from their fine result at the All England Masters, come out on top after competing at nine venues that included podium finishes at Delph, Grotton and Lees & Springhead.

The runner-up spot went to Marsden Silver, led by Brian Grant, as they performed at all ten venues, whilst Oldham (Lees) with Cory's Chris Thomas and BBC Radio 2 Young Brass Award winner, Grant Jameson in their ranks, secured victory at Diggle and a fourth at Uppermill key to finish third under the baton of John Collins.

Wardle Academy Youth continued to have a 2015 to remember as the triple titles winners added a fourth to their name in the space of five months by being crowned Youth Champion.

Following the two complaints during Saturday, it has been necessary to uphold Rule 2, and Delph Quickstep Contest Committee will review their booking in procedures to ensure such an incident does not occur in the futureDelph Contest

Results:

Saddleworth & Oldham District Open Championship:

1. Fairey — £2,500
2. Black Dyke — £1,000
3. Brighouse & Rastrick — £750

Local Championship
1. Milnrow — £750
2. Marsden Silver — £600
3. Oldham (Lees) — £400

Youth Championship
1. Wardle Academy Youth — £250

Venues:

Delph:
(76 Bands)
Adjudicator: Mike Kilroy

1. Fairey — £1,000
2. Brighouse & Rastrick — £750
3. Milnrow — £400
4. Hepworth — £300
5. Asenhoga- £250
6. Haslingden & Helmshore — £200
7. Salvo Brass — £150

Black Dyke (initially placed first) disqualified for the contravention of Contest Rule 2

Highest Placed Band not in Championship Section: Brass Band Frutigen- £150

Highest Placed 3rd/4th Section before 9.00pm: Kingsway Printers (Cleethorpes) — £150

Highest Placed Local:
1. Marsden Silver — £150

Highest Placed Saddleworth:
1. Delph — £60

Highest Placed Youth:
1. Oldham Music Centre — £100
2. 2nd Rossendale Scout — £60

Solo Cornet: Brighouse & Rastrick — £30
Soprano: Fairey — £30
Euphonium: Fairey — £30
Basses: — £40
Trombones: — £30
Deportment: The Band of the King's Division — £35


Denshaw:
(66 Bands — record)
Adjudicator: Allan Holdsworth

1. Black Dyke — £1,000
2. Brighouse & Rastrick — £600
3. Fairey — £400
4. Hammonds Saltaire — £300

Highest Placed 1st Section:
1. Roberts Bakery — £150
2. Elland Silver

Highest Placed 2nd Section:
1. Flixton
2. Amersham

Highest Placed 3rd Section:
1. Stamford Brass
2. Stacksteads

Highest Placed 4th Section:
1. Deepcar Brass
2. Oughtibridge

Highest Placed Saddleworth:
1. Diggle
2. Delph

Highest Placed Local:
1. Marsden Silver

Highest Placed non-UK:
1. City of Traralgon

Highest Placed Youth:
1. Tewit Youth
2. Wardle Academy Youth

Spot Prize: Chiltern Hills Brass
Best Soprano: Brighouse & Rastrick — £30
Best Basses: Black Dyke — £30


Diggle:
(63 Bands — record)
Adjudicator: Simon Kerwin

1. Oldham (Lees) — £800
2. Diggle — £500
3. Wantage Silver — £400
4. Elland Silver
5. Marsden Silver
6. Orterby Band

Highest Placed 1st/2nd Section:
1. Elland Silver — £150

Highest Placed 3rd/4th Section:
1. Boarshurst Silver — £150

Highest Placed Unregistered Band:
1. Orterby Band — £100

Highest 4th Section band who hasn't won any other prize:
1. East Coast Brass — £60

Highest Placed Youth:
1. 2nd Rossendale Scout — £100

Highest Placed Saddleworth:
1. Delph — £125

Holden Prize: Marsden Silver — £100

Best Band on the march: Detlingen — £30
Best Instrumentalist not in Championship Section: Diggle — £30
Best Bass Section: Elland Silver — £60
Best Solo Cornet: Diggle — £30
Best Soprano: Wantage Silver — £30
Best Euphonium: Oldham (Lees) — £30


Dobcross:
(69 Bands)
Adjudicator: David Childs

1. Black Dyke — £750
2. Fairey — £500
3. Brighouse & Rastrick — £400
4. Chav Brass
5. Hammonds Saltaire
6. Oldham (Lees)

Highest Placed Saddleworth:
1. Dobcross Silver

Highest Placed Local:
1. Oldham (Lees)

Highest Placed Youth:
1. Dobcross Youth
2. Rochdale Borough Youth

First Band:
Frutigen

Best Junior Soloist:
Principal Cornet (Dobcross Youth)

Best Junior Player:
Tenor Horn (Dobcross Youth)

Best Local Junior Soloist:
Principal Cornet (Dobcross Youth)

Best Youth Soprano Player:
Rochdale Borough Youth

Best Youth Trombone:
2nd Rossendale Scout Band


Friezland:
(41 Bands)
Adjudicator: Terry Newbigging

1. Golborne — £200
2. Rivington & Adlington — £100
3. Parr St Helens — £50

Highest Placed 4th Section:
1. Celtic Brass

Highest Placed Youth:
1. 2nd Rossendale Scouts
2. Wardle Academy Youth

Best Cornet: Brindle Band
Best Basses: Oldham Music Centre Youth
Deportment: Wardle Academy Youth
Entertainment: Lancaster University


Greenfield:
(69 Bands)
Adjudicator: Chris Wormald

1. Black Dyke — £1,000
2. Fairey — £750
3. Brighouse & Rastrick — £500

Highest 1st Section:
1. Roberts Bakery — £400
2. Elland Silver — £200

Highest 2nd Section:
1. Greenfield — £150
2. Uppermill — £125

Highest 3rd Section
1. Boarshurst Silver — £100
2. Stamford Brass — £75

Highest 4th Section:
1. Allerton £70
2. Enfield — £60
3. Charles Church Camberley — £50

Highest Placed Saddleworth:
1. Greenfield — £50

Highest Placed Local 4th Section & Below:
1. Lees — £50

Highest Placed Local:
1. Oldham (Lees) — £50

Highest Placed Youth
1. Rochdale Borough Youth — £70
2. Wardle Academy Youth — £50

Cornet: Black Dyke — £100
Euphonium: Brighouse & Rastrick — £50

Deportment:
1. Band of the Kings Division — £100
2. City of Tralagon — £50

Entertainment:
1. Hope Youth
2. Thriller


Grotton:
(48 Bands)
Adjudicator: Stephen Tighe

1. Brighouse & Rastrick — £600
2. Milnrow — £300
3. Fairey — £150
4. Black Dyke — £100
5. Marsden Silver
6. Elland Silver

First Section:
1. Elland Silver — £100
2. Diggle — £75

Second Section:
1. Uppermill — £75
2. Emley — £50

Third Section:
1. Boarshurst — £75
2. Golborne

Local:
1. Marsden Silver — £100
2. Uppermill — £75

Youth:
1. Wardle Academy Youth — £100
2. Tewit Youth — £50

Deportment: Black Dyke — £30
Youth Deportment: Tewit Youth — £25

Best Cornet: Milnrow — £30
Best Soprano: Brighouse & Rastrick — £30


Lydgate:
(74 Bands)
Adjudicator: Derek Southcott

1. Black Dyke — £850
2. Brighouse & Rastick — £450
3. Fairey — £250
4. Hammonds Saltaire
5. Elland Silver
6. York Railway Institute

Highest Placed 1st Section:
1. Elland Silver
2. Hade Edge

Highest Placed 2nd Section:
1. Uppermill
2. Skelmanthorpe Prospect

Highest Placed 3rd Section:
1. Boarshurst Silver
2. Greenfield

Highest Placed 4th Section:
1. Uttoxeter
2. Rode Hall Silver

Highest Placed Local:
1. Oldham (Lees)
2. Uppermill

Highest Placed Youth:
1. Wardle Academy Youth
2. 2nd Rossendale Scouts

Senior Deportment: Black Dyke
Junior Deportment: Tewitt Youth

Cornet: Black Dyke
Soprano Cornet: Black Dyke
Euphonium: Black Dyke
Basses: Brighouse & Rastrick
Trombone: Hammonds Saltaire
Horns: Brighouse & Rastrick


Lees & Springhead:
(39 Bands)
Adjudicator: Alan Fernie

1. Fairey — £500
2. Black Dyke — £250
3. Milnrow — £150

Highest Placed 1st Section:
1. Diggle — £75
2. Lindley — £50

Highest Placed 2nd Section:
1. Flixton — £75
2. Uppermill — £50

Highest Placed 3rd Section:
1. Boarshurst Silver — £75
2. Greenfield — £50

Highest Placed 4th Section:
1. Lees — £75
2. Brindle — £50

Highest Placed Local:
1. Diggle — £100

Highest Placed within Oldham Metropolitan Borough
1. Boarshurst Silver — £50

Highest Placed Youth:
1. Wardle Academy Youth — £50
2. 2nd Rossendale Scouts — £30

Cornet: Fairey — £25
Euphonium: Black Dyke — £25
Deportment: Brass Band Detligen — £50
Youth Deportment: Wardle Academy Youth — £50


Scouthead & Austerlands:
(69 Bands)
Adjudicator: Jonathan Pippen

1. Brighouse & Rastrick- £800
2. Fairey — £400
3. Hammonds Saltaire — £300
4. Marsden Silver — £200
5. Foden's
6. Black Dyke

Highest Placed 1st Section:
1. Roberts Bakery — £125
2. Hade Edge — £75
3. Asenhoga — £50

Highest Placed 2nd Section:
1. Flixton — £125
2. Uppermill — £75
3. Skelmanthorpe Prospect — £50

Highest Placed 3rd Section:
1. Boarshurst Silver — £125
2. City of Traralgon — £75
3. Kingsway Printers Cleethorpes — £50

Highest Placed 4th Section:
1. Ratby Mid — £125
2. Deepcar — £75
3. Oughtibridge — £50

Highest Placed Local:
1. Milnrow — £125
2. Oldham (Lees) — £75
3. Dobcross — £50

Highest Placed Saddleworth:
1. Diggle — £125
2. Greenfield — £75
3. Lydgate — £50

Highest Placed Youth:
1. 2nd Rossendale Scouts — £125
2. Tewit Youth — £75
3. Hope Bank Youth — £50

Soloist: Brighouse & Rastrick (Cornet) — £25
Soprano Cornet: Hammonds Saltaire — £25
Best Basses: Roberts Bakery — £50
First Band to Play: East Coast Brass — £30

Deportment:
Winners: Brighouse & Rastrick — £50
Youth Winners: Tewitt Youth — £50


Uppermill:
(55 Bands)
Adjudicator: David Marshall

1. Fairey — £1,000
2. Brighouse & Rastrick — £300
3. Asenhoga Brass Band — £200
4. Oldham (Lees) Band — £200
5. Orterby Band
6. Enderby

Highest Placed First Section:
1. Enderby

Highest Placed Second Section:
1. Flixton

Highest Placed Third Section:
1. Greenfield

Highest Placed Fourth Section:
1. Holywell

Highest Placed Saddleworth:
1. Diggle

Highest Placed Local:
1. Marsden Silver

Highest Placed Youth:
1. Wardle Academy Youth

Deportment:
Best: City of Traralgon
Local: Boarshurst Silver
Best Euphonium: Brighouse & Rastrick

Become a supporter and help make our future secure.

4barsrest continues to be a proudly independent voice. There are no paywalls to overcome to be able to enjoy what we do to keep our journalism at the heart of the brass banding world. Support us with a one-off donation or subscribe from just £2.50 per month.

Support us    


bbwALES

Welsh invited to opening of the box...

April 22 • Brass Bands Wales has linked up with the Association of Brass Band Adjudicators for an evening workshop looking at all aspects of the judging process.


Mark Wilkinson

4BR Thursday Interview with Mark Wilkinson

April 22 • 4BR talks to Foden's Band Manager Mark Wilkinson to find out more about the worldwide response to their forthcoming online Whit Friday contest weekend and their plans to safeguard their musical future and recall their past.


Talents

4BR Wednesday Interview with Patrick Ottiger

April 21 • 4BR catches up with the Yamaha professional trumpet star and inspirational conductor of the BML Talents Band in Switzerland to find out more about musical life, Jerusalema dance moves and contesting promotion...


Swiss

Swiss soloists respond in number

April 21 • Over 350 players and 32 quartets entered the online Swiss Solo and Quartet Championships this year — with the finals set to take place in Berne in May.


Contest: 100thSpring Festival

Saturday 8 May • 97 Church St, Blackpool, FY1 1HL


Contest: 168th British Open

Saturday 11 September • Symphony Hall, Broad Street, Birmingham. B1 2EA


Contest: Lower Section National Finals

Saturday 18 September • The Centaur, Cheltenham Race Course, Prestbury, Cheltenham GL40 4SH


Contest: Lower Section National Finals

Sunday 19 September • The Centaur, Cheltenham Racecourse, Prestbury, Cheltenham, GL40 4SH


Contest: National Brass Band Championship of Great Britain

Saturday 2 October • Kensington Gore, South Kensington, London SW7 2AP


Watford Band

April 22 • Come and join the Watford band!. We are a friendly, welcoming band. . Currently in Fourth Section but hungry for promotion. . We are looking for Bb Bass, 2nd Trombone, . 1st, 2nd Horn Players, and Percussionists.


Chinnor Silver

April 19 • With rehearsals starting soon in line with government guidelines we are looking to strengthen BACKROW CORNETS &PERCUSSION TEAM concerts and contests planned.we rehearse on wednesdays in our own bandroom check out our lockdown performances and come join us


Chadderton Band

April 17 • Chadderton Band is a friendly non-contesting band playing at various events throughout the year. We are looking for players of all ages and abilities on all sections of the band particularly on Euph Drums and Horn. Come along for a blow most welcome.


Rob Nesbitt

BSc, PG Cert. Ed.
Cartoonist , illustrator, writer


               

 © 2021 4barsrest.com Ltd