*
banner

Report & Results: 2013 Weston Super Mare Contest

Glorious weather, a packed hall and plenty of great music was on offer as Sandhurst Silver under Ian McElligott led the prize winners in Weston.

Ian McElligott
 

There was an excellent day of brass band contesting in Weston Super Mare on the weekend, with bands from the West of England, London, Midlands and Wales making the trip to seaside to perform in the town’s Winter Gardens.

Thanks to the glorious weather and slick organisation from John Woods and Brian Elliott of SWBBA and stewarding support from members of Weston Brass, the hall was packed with listeners throughout the day.

Adjudicators David Thornton and Chris Wormald also enjoyed a wide selection of own choice repertoire too.

Championship Section:

In the joint Championship/First Section, Sandhurst Silver conducted by Ian McElligott (above) took the Town Mayor’s Cup and the £200 first prize back up the M4 motorway thanks to a fine performance of ‘Tallis Variations’.

It proved good enough to just pip Leicestershire Co-operative’s well delivered rendition of ‘Royal Parks’, with rising star Harry Lear, aged just 13, claiming the Bill Buzza Memorial Award as the best solo cornet.

Third place went to Lympstone SW Telecoms with their performance of ‘Journey into Freedom’.

Second Section:

There was real West of England battle in the Second Section, where Cornish challengers St Keverne directed by Gareth Churcher claimed the Bailey Trophy and £150 first prize with a reprise of the recent Area set work, ‘The Plantagenets’.

Paul Villers was presented with the Fred Trego Memorial Trophy as ‘Best Euphonium’ after catching the ear of adjudicator David Thornton.

AW Parker (Drybrook) entered into the seaside musical spirit with a well delivered performance of ‘Oceans’ to come runner-up, with Cheltenham qualifiers Pendennis Brass Falmouth ending third on ‘Trittico’.

Third Section:

Welsh challengers Pontypool Brass rounded off a busy contest weekend by crossing the Severn Bridge to claim victory in the Third Section under the baton of horn star Owen Farr.

They put behind them the disappointment of coming out of the prizes at the Ebbw Vale contest 24 hours earlier by giving a commanding reprise of ‘Land of the Long White Cloud’ to claim the Sun Life Stanshawe Award and the £100 first prize.

Thomas Coaches Mid Rhondda also reprised their Ebbw Vale own choice selection of ‘Kaleidoscope’ to come runner-up for the second time in two days, with their experienced bass section taking the W Hurst Memorial Trophy for their fine individual efforts. Bratton Silver was third playing ‘Chorale and Toccata’.

Fourth Section:

The Fourth Section contest played out to recent Area form with South Molton under the direction of Gil Taylor claiming the Weston Super Mare Trophy and £100 first prize thanks to their well delivered reprise of ‘A Devon Fantasy’.

Corsham Borough’s solid rendition of ‘A Salford Sinfonietta’ saw them snatch second place from Tiverton’s ‘Four Cities Symphony’, with the band’s principal cornet Tina Pillivant taking the ‘Best Instrumentalist’ award.

The prizes were presented by Susan Oldfield, Secretary-elect for the Council of West of England Brass Band Associations and Alan McMurray Chairman of North Somerset Council.

Thanks to the glorious weather and slick organisation from John Woods and Brian Elliott of SWBBA and stewarding support from members of Weston Brass, the hall was packed with listeners throughout the day4BR

Results:

Championship Section/First Section:
Adjudicator: David Thornton

1. Sandhurst Silver (Ian McElligott) — 195
2. Leicestershire Co-operative (Graham Jacklin) — 194
3. Lympstone SW Telecoms (Charles Fleming) -192
4. Llwydcoed — 191
5. Hyde — 190
6. Verwood Concert Brass — 189
7. Forest of Dean — 188
8. Lewis Merthyr — 187

Best Cornet Player: Harry Lear (Leicestershire Co-operative)


Second Section:
Adjudicator: David Thornton

1. St Keverne (Gareth Churcher) — 192
2. AW Parker (Drybrook) (Josh Ruck) — 191
3. Pendennis Brass Falmouth (Steve Thomas) — 188
4. Bream Silver — 186
5. City Of Bristol — 185
6. Soundhouse Brass — 184

Blaenavon Town (Disqualified)

Best Euphonium: Paul Villers (St Keverne)

Third Section:
Adjudicator: Chris Wormald

1. Pontypool Brass (Owen Farr) — 188
2. Thomas Coaches Mid Rhondda (A F Gibbs) — 187
3. Bratton Silver (Simon Carr) — 185
4. Newport Borough — 184
5. Ynyshir — 183
6. Pillowell Silver — 181

Best Bass Section: Thomas Coaches Mid Rhondda

Fourth Section:
Adjudicator: Chris Wormald

1. South Molton (Gil Taylor) — 176
2. Corsham (Colin Hogg) — 174
3. Tiverton Town (David Boorer) — 173
4. Malvern Hills District Brass — 172
5. Totnes — 171


Best Soloist: Tina Pillivant (cornet) -Tiverton Town

4barsrest logo

Become a supporter and help make our future secure.

4barsrest continues to be a proudly independent voice. There are no paywalls to overcome to be able to enjoy what we do to keep our journalism at the heart of the brass banding world. Support us from just £2.50 per month.

Support us    


Regional

2020 Regional test-pieces revealed

September 16 • Works by Philip Sparke, Tom Davoren, Kit Turnball, Andrew Baker and Christopher Cole will pose the challenges for bands wishing to claim their places at the Royal Albert Hall and Cheltenham next year.


Cheltenham

Result: 2019 National Championships of Great Britain: Section 2

September 15 • South Yorkshire Police and Leigh Baker enjoy the title winning 'Occasion' in Cheltenham


Centaur

Result: 2019 National Championships of Great Britain: Section 3

September 15 • Uppermill tame the Viking challenge to claim the National title in Cheltenham


Centair

Result: 2019 National Championships of Great Britain: Section 1

September 14 • Unison Kinneil completes remarkable rise from the ashes of despair to claim National title.


Black Dyke Band - Swiss Open Gala Concert

Saturday 21 September • Europaplatz 1, 6005 Luzern, Switzerland 6005


The GUS Band - Last Night of the Proms

Saturday 21 September • Holy Trinity Church, . Squires Hill, . Rothwell, . Northamptonshire NN14 6BQ


Foden's Band - St Andrew's Church, Penrith

Saturday 21 September • St Andrews Place, Rowan House, CA11 7XZ


Enderby Youth Band - Mike Fowles, directing a Youth training weekend

Saturday 21 September • Lutterworth College. Bitteswell Road . Lutterworth LE17 4EW


Drighlington Band -

Saturday 21 September • Drighlington Methodist Church BD11 1EL


Bollington Brass Band

September 17 • Bass Trombone, Front/Back row Cornet and percussionist (kit)required to replace players leaving for University. We will be playing in the North West 1st section next year and have a sensible and varied job programme.


Stannington Brass Band

September 16 • A rare opportunity has arisen to join one of Sheffield's leading bands with a vacancy for an EEb TUBA player to complete our bass section. We have a good band room atmosphere and a calendar of interesting concerts and contests


Dobcross Silver Band

September 15 • Dobcross Silver Band invite applications for the following competent players. . . . Bb BASS, FRONT ROW CORNET, BASS TROMBONE. . . This is an exciting time for the band. There is a new 'buzz' about the place as we go from strength to strength


Julian Bright


Conductor, Compere/MC, Cornet Soloist


               

 © 2019 4barsrest.com Ltd