*
banner

Report & Results: 2019 Scottish Youth Band Championship

It wasn't just the sound of adults performing to the top of their form at Perth on the weekend as the hall was packed with the fantastic playing talents of the future generations of Scottish banding.

Perth
  Dalmellington Brass Academy won the Preparatory Section

In addition to the senior Scottish Open that took place at Perth's Concert Hall on the weekend, the venue also hosted the fantastic sounds of performers in the various Youth Championship events.

There was plenty of wonderful music making on show with the adjudicators giving detailed appraisals of what they heard from each ensemble to the audience at the results ceremony.

Exceptional

John Wallace said that the Premier Section winners Loanhead Youth Band led by Alan Fernie performed an "exceptionally well chosen programme"in gaining a deserved Gold Award.

John Doyle added that the Novice and Development Sections had contained plenty of "really, really good playing", with Gold Awards going to Abbey Brass led by Stuart Black and Campbeltown Brass Intermediate under Katrina Barr respectively.

John also felt that the Senior Section had got "more and more interesting"and contained "lots of beautiful playing"as both Scottish Borders Youth Brass Band (Alan Fernie) and Arbroath Instrumental Youth Band (Dean Bromage) gained Gold Awards.

Forgot to write

Talking about the Preparatory Section Mark Langdon and John Wallace spoke of their "amazement"of the standard on show, led by the wonderful Gold Award talents of Dalmellington Brass Academy conducted by Karin McKenzie.

Mark was also the adjudicator of the Percussion Section competition on Saturday morning which he said "blew me away"- so much so that he confessed that he almost forgot to write something down in his adjudications!

SBBA Development Office John Boax added his congratulations to all those who took part as well as the those family members who supported the event.

Results:


Preparatory Section:


Adjudicators: John Wallace, Sandy Coffin, Mark Landon

1. Dalmellington Brass Academy (Karin McKenzie) — Gold
2. Campbeltown Brass Juniors (Stephanie Mitchell) — Gold

Galashiels Junior Band (Stuart Black) — Gold
Tullis Russell Youth (Denise Crighton-Ward) — Gold

Coalburn Bronze Band (David Fehilly) — Silver

Bo'ness & Carriden Junior Band (Dianne Waugh) — Bronze
St. David's Youth Band (Sam Denton) — Bronze
Brass Central Strathearn Development Band (Tom Smith) — Bronze

Novice Section:


Adjudicators: John Wallace, John Doyle

1. Abbey Brass (Stuart Black) — Gold
2. Perthshire Youth Brass (George D Annan) — Gold

Loanhead Brass Roots (Alan Fernie) — Gold

Broxburn & Livingston Future Brass (Jim Bone) — Silver
Gorbals Youth Brass Band (Lauren McCormick Foden) — Silver
Hawick Saxhornettes (Stuart Black) — Silver
High School of Dundee (Eoin Tonner) — Silver
Irvine & Dreghorn Community Youth (John Boax) — Silver
Kirkintilloch Youth Band (Katherine Adams) — Silver
Stranraer Brass Junior Band (Angela Miller) — Silver
St. Ronan's Future Band (David Robb) — Silver

Galashiels Youth Band (Stuart Black) — Bronze
Highland Future Brass (Mark Bell) — Bronze
Kings Park Youth Brass (Rosie Sillitoe) — Bronze
St. John's R.C. High School Brass Band (Audrey Bird) — Bronze

Development Section:


Adjudicators: John Wallace, John Doyle

1. Campbeltown Brass Intermediate (Katrina Barr) — Gold
2. Whitburn Youth Band (Caroline Farren) — Gold

Bathgate Youth Band (Stewart Brynes) — Silver

Levern Valley Community Brass (Brian Deans) — Bronze
Penicuik Youth Band (John Dickson) — Bronze

Senior Section:


Adjudicators: John Wallace, John Doyle
1. Scottish Borders Youth Brass Band (Alan Fernie) — Gold
2. Arbroath Instrumental Youth Band (Dean Bromage) — Gold

Premier Section:


Adjudicators: John Wallace, John Doyle

1. Loanhead Youth Band (Alan Fernie) — Gold

Percussion Section:


Adjudicator: Mark Landon

1. Perth & Kinross Schools Percussion Ensemble (Lynsey Paterson) — Gold

Midlothian Percussion Training (Barbara-Jane Waddell) — Gold
Midlothian Percussion Ensemble (Barbara-Jane Waddell) — Gold

Perth & Kinross Schools Junior Percussion Ensemble (Iona Crosby) — Silver

Coalburn Percussion Academy (Caitlin Monaghan) — Bronze

Image courtesy of Jams Doyle

Become a supporter and help make our future secure.

4barsrest continues to be a proudly independent voice. There are no paywalls to overcome to be able to enjoy what we do to keep our journalism at the heart of the brass banding world. Support us with a one-off donation or subscribe from just £2.50 per month.

Support us    


cbso

CBSO show investment needed to reach worldwide audience

September 29 • The recent City of Birmingham Symphony Orchestra concert not only showcased performance excellence but also the investment needed for successful major online events.


Albert Hall

Albert Hall safeguards against mass redundancies

September 29 • The Royal Albert Hall enters into a scheme to protect its 515 members of staff, but some jobs may not remain viable in long term.


Beckley

Beckley's Yorkshire spotlight

September 29 • Duncan Beckley has provided a personal spotlight on the Yorkshire he loves and enjoys...


Barber

Barber to lead us through the Blues...

September 29 • Foden's star trombonist John Barber will be leading online delegates through the arts of improvisation in the next Brass Bands England webinar series.


The Marple Band - Marple Band Autumn Concert

Friday 16 October • Marple Methodist Church, Church Lane, Marple SK6 6AY


The Marple Band - Marple and Hawk Green Bands Concert Compstall

Saturday 7 November • St Pauls Church, Compstall Rd, Compstall, Stockport, Cheshire SK6 5HU


The Marple Band - Marple Band Family Christmas Concert

Friday 18 December • Marple Conservative Club, church Lane, Marple, SK6 6AY


Contest: Butlins Mineworkers Festival

Saturday 9 January • Roman Bank, Ingoldmells, Skegness PE25 1NJ


Contest: Butlins Mineworkers Festival

Sunday 10 January • Roman Bank, Ingoldmells, Skegness PE25 1NJ


Redbridge Brass

September 28 • Redbridge Brass have vacancies for first class players: EUPHONIUM. The band rehearses on:. . Monday and Thursday evenings (8 -10pm). . at:. . Former Ingrebourne School,. Taunton Road,. Harold Hill, Essex,. RM3 7YT


Haverhill Silver Band

September 27 • Haverhill Silver Band invite applications from BBb Bass players to complete our post - lockdown line up.


Loftho2000 Brass Band

September 24 • Lofthouse 2000 Brass Band would like to invite any expression of interest in the post of . . Conductor/Musical Director. . The band has a sensible concert and contest schedule with a fun, yet hard working ethos.


Jonathan Pippen


Conductor, Adjudicator, Trombone Soloist & Clinician


               

 © 2020 4barsrest.com Ltd