*
banner

Results: 2022 Swiss National Championships

Brass Band Treize Etoiles break the Valaisia grip to reclaim the Swiss National title in Montreux as section victories go to Emmental, Kirchenmusik Fluhli, Berner Oberland Junior, Gurbetal and Entlebucher Jugend Brass Band.

Swiss
  The Swiss Championships took place in Montreux

Results:

Excellence Section:

Set Work: St Magnus (Kenneth Downie)

Adjudicators:
Set Work: Dr Robert Childs, Kevin Houben, Anne van den Berg
Own Choice: Martin Ellerby, Jan van der Roost, Klaas van der Woude

Set Work/Own Choice = Total

1. Brass Band Treize Etoiles (Frederic Theodoloz): 1/2 = 3
2. Brass Band Burgermusik Luzern (Michael Bach): 5/1 = 6
3. Valaisia Brass Band (Arsene Duc): 2/5 = 7
4. Liberty Brass Band (Stefan Roth): 4/6 = 10*
5. Ensemble de Cuivres Melodia (Vincent Baroni): 6/4 = 10
6. Ensemble de Cuivres Valaisian (Francois Roh): 8/3 = 11
7. Brass Band Berner Oberland (Corsin Tuor): 3/9 = 12
8. Brass Band Fribourg A (Maurice Donnet-Monay): 7/7 = 14
9. Ensemble de Cuivres Jurassien (Ueli Kipfer): 9/8 = 17

*Set Work position takes precedence

Best Soprano Cornet on set work: Jérémy Cocquoz (Brass Band Treize Etoiles)
Best Soloist in Own Choice: Percussion Section (Brass Band Burgermusik Luzern)


Elite Section:

Set Work: Nu — Concerto No17 for Brass Band (Ludovic Neurohr)
Adjudicators: Jan van der Roost, Martin Ellerby, Klaas van der Woude

1. Brass Band Emmental (Jan Muller): 96
2. Graubunden Brass (Gian Stecher): 95
3. Brass Band Eglisau (Andreas Buri): 94
4. BML Talents (Patrick Ottiger): 93
5. Regional Brass Band Bern (Manuel Renggli): 92
6. Ensemble de Cuivres Euphonia (Michael Bach): 91
7. Brass Band Harmonie Neuenkirch (Manuel Imhof): 90
8. Brass Band Imperial Lenzburg A (Rafael Camartin): 88
9. Universal Brass Band Wil (Gian Stecher): 87
10. Brass Band Rickenbach (Enrico Calzaferri): 86

Best Percussion Section: Graubunden Brass


First Section:

Set Work: Chivalry (Martin Ellerby)
Adjudicators: Dr Robert Childs, Kevin Houben, Anne van den Berg

1. Brass Band Kirchenmusik Fluhli (Armin Renggli): 96
2. Brass Band Fribourg B (Aurelien Darbellay):95
3. Ensemble de Cuivres Ambitus (Damien Lagger): 94
4. Brass Band Lötschental (Yvan Lagger): 92
5. mgrr Brass Band (Roman Caprez): 91
6. RosAlp Brass Band (David Bonvin): 90
7. Brass Band MG Reiden (Roland Froscher): 89
8. Liberty Brass Band Junior (Stefan Roth): 88
9. Brass Band Treize Etoiles B (Lionel Fumeaux): 86
10. AEW Concert Brass Fricktal (Florentin Setz): 85
11. Brass Band Cazis (Robin Bartholini): 84
12. Brass Band Breitenbach (Reto Naf): 83
13. Brass Band Feldmusik Knutwil (Gian Walker): 82

Best flugel/horn section: Brass Band Kirchenmusik Fluhli


Second Section:

Set Work: Variations on 'Was Lebet' (Andrew Wainright)
Adjudicators: Christophe Jeanbourquin, Gilles Rocha, Thomas Reudi

1. Brass Band Berner Oberland Junior (Joram Bots): 97
2. Brass Band Harmonie Rickenbach (Luca Frischknecht): 96
3. Brass Band Thurgau (Daniel Gubler): 95
4. Musik Frohsinn Oberburg (Jan Muller): 94
5. Constellation Brass Band B (Olivier Vergeres): 93
6. Brass Band L'Avenir Lignieres (Cyril Perrenoud): 92
7. Brass Band Abinchova (Gian Walker): 91
8. Brassband Musikgesellschaft Root (Roman Caprez): 90
9. Oberwalliser Brass Band (Tobias Salzgeber): 89
10= BB MG Konkordia Aedermannsdorf (Simon Gertschen): 88
10= Brass Band Imperial Lenzburg B (Michael Barmet): 88
12= Brass Band Feldmusik Escholzmatt (Schmidiger Zeno): 87
12= Brass Band Zurich (Werner Kubli): 87
14. Brass Band Junior Valaisan (Fabien Beney): 86

Best flugel/horn section: Brass Band Harmonie Rickenbach


Third Section:

Set Work: St Austell Suite (Kenneth Downie)
Adjudicators: Dr Robert Childs, Kevin Houben, Anne van den Berg

1. Brass Band Gurbetal (Joram Bots): 95
2. Ensemble de Cuivres Melodia B (Joelle Gaillard): 93
3. Musikgesellschaft Jenaz (Tristan Uth): 92
4. Brass Band Solothurn (Uilson Castro): 90
5. Brass Band Franches-Montagnes (Frederic Praz): 89
6. MV Brass Band Henggart (Amos Gfeller): 87
7. Ensemble de Cuivres Jurassien B (Boris Oppliger): 86
8. Brass Band Frutigen (Adrian Germann): 83
9. Thunerseebrass (Christoph Hertig): 82

Best Principal Cornet: Roland Schmid (Brass Band Gurbetal)


Fourth Section:

Set Work: Neverland (Christopher Bond)
Adjudicators: Christophe Jeanbourquin, Gilles Rocha, Thomas Reudi

1. Entlebucher Jugend Brass Band (Patrick Notter): 95
2. Jugend Brass Band Michelsamt (Joel Spitaleri): 94
3. Jugend Brass Band Oberer Sempachersee (Mattia Klaus): 92
4. Hinterlander Jugend Brass Band (Luca Frischknecht): 91
5. Fanfare Union de Buix (Loic Citherlet): 90
6. Jugend Brass Band Regionale Musikschule Liestal (Ivan Estermann): 89

Best flugel/horn section: Entlebucher Jugend Brass Band

Become a supporter and help make our future secure.

4barsrest continues to be a proudly independent voice. There are no paywalls to overcome to be able to enjoy what we do to keep our journalism at the heart of the brass banding world. Support us with a one-off donation or subscribe from just £2.50 per month.

Support us    


langley

Results: 2024 Midlands Regional Championships

March 2 • Desford, Langley (above), Thrapston and Raunds Temperance qualify for the National Finals in Corby


Yorkshire

Results: 2024 Yorkshire Regional Championships

March 2 • Black Dyke, Yorkshire Imperial (above) add to the Saturday winners of South Yorkshire Police Band, Barnsley Metropolitan and Loxley Silver


Youth Brass 2000

Workshop boosts for Youth Brass 2000 contest preparation

March 1 • The young players of Youth Brass 2000 will benefit from extra workshop tuition ahead of their contest appearances in Cheltenham and Palanga.


Midlands

Midlands contenders ready for Corby action

March 1 • The first weekend of the double header Midlands Regional Championships take place in Corby.


Contest: Scottish Championships 2024

Saturday 9 March • Mill Street, Perth PH1 5HZ


Contest: West of England Regional Championships

Saturday 9 March • Riviera International Conference Centre, TQ22 5LZ


Contest: West of England Regional Championships

Sunday 10 March • Riviera International Conference Centre, TQ22 5LZ


Contest: Scottish Championships 2024

Sunday 10 March • Mill Street, Perth PH1 5HZ


Contest: Midlands Regional Brass Band Championships

Sunday 10 March • Corby Business Academy, Gretton Road, Corby NN17 5EB


Thoresby Colliery Band

March 4 • Thoresby Colliery Band are inviting applications for a 2nd Euphonium player & an Eb Bass player.. We are at the top of tables for the 1st section Midlands Area.


Enderby Band

March 4 • Enderby Band are looking for a musical director who will set out to consolidate, sustain and enhance our recent contest and concert performances through inspiration and hard work. Further details can be found on our formal advert on our Facebook page.


Uppermill Band

March 3 • EXCITING TIMES AHEAD AS WE START A NEW CHAPTER. Following a period of rebuilding and the appointment of our new MD JAMES GARLICK, we require a BBb BASS to complete our team. We are a hardworking and committed team.


Dr. Stephen Arthur Allen

D. Phil. (Oxon) [Ph.D Oxford University], GBSM, LTCL, ABSM, ALCM, Cert. Ed.


               

 © 2024 4barsrest.com Ltd