facebook twitter rss vimeo shop label

*
banner

Plenty of brass on offer at Guild Hall

There are plenty of prizes and awards on offer at the Brass at the Guild Championships later this month — with a host of bands looking to kick-start their 2018 seasons with a victory.

Guild Hall
  The Guild Hall will welcome plenty of keen competition later this month

There is an excellent line-up of bands hoping to kick start their season off in winning ways at the Brass at the Guild Championship later this month.

The popular event at Preston Guild Hall on Sunday 28th January gives competitors the opportunity to showcase either their preparation on the forthcoming Area test pieces or the work they have just completed by competing at the Butlins Mineworkers Festival.

Prizes, awards, trade stands and more

With generous prize money, numerous individual awards, excellent sponsorship support and the qualifying link to the British Open Spring Festival, there should be plenty of keen competition on show throughout the day.

There will also be trade stands on show from the likes of Pennine Music, Trevada Music, Centre Stage Uniforms, Your Logo Here, BBIS Insurance, Hercules Stands, The King's Regiment and R&P Photographic Services, whilst there is an opportunity for bands to have a rehearsal blow-through at the Stanley Arms public house next door to the Guild Hall (contact Paul Butcher at the pub for details)

Hard workers remembered

The organisers have also taken the opportunity to remember some of the hard working people who have contributed so much to the banding movement in the North West in particular, with prizes to be given in honour of the late David Bratt and Barbara Littler.

Seven bands will compete in the Championship Section where Wingates MD Paul Andrews will decide the fates of those looking to lift the Stanley Winter trophy and the £400 first prize.

Six bands will take to the stage in the First Section, eight in the Second, 13 in the Third and six in the Fourth, with six youth bands also competing for the British Open Youth at the Guild Festival title and its £400 first prize.

Seven bands will compete in the Championship Section where Wingates MD Paul Andrews will decide the fates of those looking to lift the Stanley Winter trophy and the £400 first prize4BR

Competing Bands:

Championship Section:

The Guild Hall
Adjudicator: Paul Andrews
Test Pieces: Odyssey (Norbury) or Contest Music (Heaton), The Year of the Dragon (Sparke), Concerto No 1 (Venables)

Prizes: £400, £200, £150
Appropriate highest placed band invited to compete at Senior Trophy at Spring Festival
Start: 4.00pm approx

1. City of Bradford (Lee Skipsey)
2. Hammonds Saltaire (Morgan Griffiths)
3. Hatfield (Stan Lippeatt)
4. Longridge (Mark Peacock)
5. Milnrow (Christopher Binns)
6. Newstead Brass (TBA)
7. Thoresby Colliery (Ian McElligott)


First Section:

The Guild Hall
Adjudicator: Paul Andrews
Test Pieces: Brass Metamorphosis (Curnow) or Renaissance (Graham)

Prizes: £400, £200, £150
Start: 2.00pm approx

1. Blackburn & Darwen (Tariq Ahmed)
2. Boarshurst Silver (James Garlick)
3. Haslingden & Helmshore (Simon Cowen)
4. Johnstone (Martyn Ramsay)
5. Lindley (Robert Westacott)
6. Oldham (Lees) (John Collins)


Second Section:

Charter Theatre
Adjudicator: Thomas Wyss
Test Pieces: Ex Terra Lucem (Bates) or Variations for Brass Band (Vaughan Williams)

Prizes: £400, £200, £150
Start: 4.00pm approx

1. Bakewell Silver (Jim Henson)
2. BD1 (Lee Skipsey)
3. Blackpool Brass (John Pearson)
4. Farnworth & Walkden (Luke Pallister)
5. Flixton (Ian Brownbill)
6. Haydock (Mark Quinn)
7. Hazel Grove (Nigel Beasley)
8. Slaithwaite (Ryan Watkins)


Third Section:

The Guild Hall
Adjudicator: Chris King
Test Pieces: Napoleon on the Alps (Harper) or Overture to Henry V (Vaughan Williams)

Prizes: £400, £200, £150
Start: 10.00am approx

1. Allerton Brass (Adam Taylor)
2. Audley Brass (Tom Hancock)
3. City of Chester (Ewan Easton)
4. Dobcross Silver (Grenville Moore)
5. Eccleston Brass (John Wood)
6. Golbourne Brass (Matthew Shaw)
7. Greenalls (Phil Boardman)
8. Huddrsfield & Ripponden Brass (Adam Bell)
9. Oughtibridge Brass (Gavin Somerset)
10. Pilling Jubilee Silver (Steve Hartley)
11. Skelmersdale (James Hall)
12. Thornton Cleveleys (Stephen Craig)
13. Littleborough (Adrian Woodhead)


Fourth Section:

Charter Theatre
Adjudicator: John Doyle
Test Pieces: World Tour (Rodney Newton) or Second Suite in F (Gustav Holst)

Prizes: £400, £200, £150
Start: 10.30am

1. Blackley (Adrian Smith)
2. BMP Europe Goodshaw (Alan Seymour)
3. Brindle (Keith Richmond)
4. Lostock Hall Memorial (Joshua Hughes)
5. Rode Hall Silver (Nigel Butler)
6. Stacksteads (Fred Bowker)


The British Open Youth at the Guild Festival:

The Charter Theatre
Adjudicators: John Doyle & Helen Varley

Prizes: £400, £200, £150
Start: 12.30pm approx

1. Enderby Youth (Trevor Hounsome)
2. Macclesfield Youth Brass (Louise Renshaw)
3. Oldham Music Centre (Jonathan Leesdale)
4. Poynton Youth (Mike Eccles)
5. St Helens Youth Brass (James Hall)
6. Youth Brass 2000 (Chris Jeans)



Jersey

New horizons for Jersey as MD heads to Spain

July 20 • Jersey Premier Brass will be led by a new MD as their inspirational founding conductor Tim Pritchard prepares to take his leave to Spain.


St Dennis

Greenwood makes return link to St Dennis

July 20 • Darren Hawken and St Dennis Band will be hoping a new link to a former MD will keep St Dennis on the track to further success.


Martin Smith

Sounds of the euphonium returns to St Martin-in-the-Fields

July 20 • Martin Smith of Horsham Band keeps his comeback on a high profile track with a forthcoming performance at St Martin-in-the-Fields in London.


fOOTCRAY

Footscray-Yarraville prepares for European homage

July 20 • Footscray-Yarraville City Band prepares for an emotional tour of Europe with a fund raising initiative to help them on their way.


Roberts Bakery Band - Bluedot Festival

Saturday 21 July • Jodrell Bank Discovery Centre. . The University of Manchester. . Macclesfield, Cheshire SK11 9DL


Medway Band - Higham Church Annual Prom

Saturday 21 July • St. Marys Church. 1 Abbey Farm Cottages . Church Street. Higham. Rochester . ME3 7LS


Lofthouse Brass Band - Oxenhope Railway Station

Sunday 22 July • Oxenhope Railway Station, The Railway Station, Station Road, Haworth BD22 8NJ BD22 8NJ


Tendring Brass - Opening Night Concert of the Frinton Mission 2018

Saturday 28 July • Greensward,. Frinton on Sea,. Essex CO13 9DN


Lofthouse Brass Band - Filey Bandstand

Sunday 29 July • Filey Bandstand, The Crescent, Filey YO14 9JS YO14 9JS


Arrow Valley Brass

July 20 • The Band seeks cornet players, front and back row to add to a band steadily improving under Andy Culshaw.. The band is friendly and welcoming and has a good mix of concerts and competitions. . Main rehearsal is on Sunday morning in Inkberrow, Worcs.


Loxley Silver Band

July 19 • Musical Director - We are a friendly, contesting band currently holding a strong position in the fourth section. We have a varied concert/engagement programme in place and we are looking for a Musical Director who can help us to move onwards and upwards.


Bakewell Silver Band

July 19 • Solo Cornet. Bakewell Silver Band are a second section band with a wide ranging contest and concert programme and are seeking a Solo Cornet.


Alan Fernie

DRSAM, Dip.NCOS
Arranger, composer, adjudicator, conductor